Tři trampové se procházejí v nádherném skalním městě. Náhle se přírodou rozlehne rytmus armádního bubnu. Výletníci se na sebe překvapeně podívají. Kde se tady zvuk vzal? Vždyť vojáci již dávno takto nebubnují!
KDO CHODÍ KOLEM HONSKÉHO SEDLA?
Východočeská oblast Broumovských stěn se kromě výjimečně zachovalých rostlin a řady skalních měst, může prý pochlubit i paranormálními jevy. Podle staré trampské tradice patří mezi nejznámější z nich přízrak švédského bubeníka.
Jeho duch má působit zejména v okolí Honského sedla, nedaleko Teplic nad Metují. Právě zde prý krutý voják, který přišel do českých zemí se svými druhy během třicetileté války (1618 – 1648), nakonec padl. Bloudí zde jeho přízrak dosud?
BUBNUJE U ŠPIČÁKU PŘÍZRAK?
V éře krvavé třicetileté války to byli právě švédští vojáci, kteří nechvalně prosluli svou hamižností a krutostí. Jimi vydrancované a ukradené věci jen z Českého království by dnes měly téměř nevyčíslitelnou hodnotu!
Řádili také na Broumovsku, na samém pomezí Čech a Slezska (dnes patří Polsku – pozn. redakce). Právě zde měl nalézt smrt i bubeník Tambor. Jeho přítomnost se má i po smrti projevovat záhadným bubnováním.
Prý ho někdy za tichých nocí slyší trampové nedaleko Honského Špičaku a sedla, ale i jinde v okolí! Anebo jde pouze o jejich zjitřenou fantazii?
OZVAL SE PŘED ZAČÁTKEM VELKÉ VÁLKY?
Faktem je, že švédští vojáci v byli této oblasti opravdu kdysi zabiti. Stará tradice pak vypráví, že přízrak krutého ozbrojence má v případě častého zvuku bubnu věštit nešťastné události. Opravdu?
Několik pamětníků tvrdilo, že tajemné bubnování se opakovaně ozývalo z Broumovských stěn v létě roku 1914. Tedy krátce předtím, než došlo k vypuknutí první světové války (1914 – 1918)! Věští tedy podivný jev neblahé tragédie, nebo jde pouze o moderní pohádku?