Dnešní zámek v obci Černá Hora býval kdysi středověkým hradem. Pozůstatkem hradu je až dodnes nízká čtyřhranná věž, ze které údajně vedla tajná chodba k rybníku…
Mohutné sklepení
Ostatně až do dnešních dnů stále ještě naši pozornost upoutávají rozsáhlé sloupové síně v přízemí západního křídla s mohutným, na Moravě jedinečným sklepením pod ním. Co zde asi mohlo být ukryto?
Kristus zachránce
Další místní pověst se váže k trojbokému sloupu stojícímu u obce Závist nedaleko Černé Hory. Na sloupu původně stála socha Krista Salvátora (latinská podoba českého slova „spasitel“).
Podle legendy v době, kdy se ve zdejších lesích odehrála nějaká nespravedlnost, se socha obrátila k obci Závist zády.
Jiná pověst zase vypráví, že byl v těchto místech v roce 1446 přepaden pan Beneš Černohorský z Boskovic, když jel zajistit křtiny pro svého syna Tase. V nouzi nejvyšší za svoji záchranu slíbil, že syna zasvětí duchovní dráze, což také i splnil.
Jeho syn se nakonec stal olomouckým biskupem. Na místě přepadení dal pak pan Beneš postavit právě sochu Spasitele.
Jak to bylo s mostem?
Újezd u Černé Hory je zase spjat s pověstí o mostě, po kterém přes údolí Lubě cválal sám Jan Žižka k blízkému hradu Trmačovu.
První zmínky o Újezdu pocházejí z roku 1334. Nad soutokem říčky Lubě a Újezdského potoka se nacházejí reliéfní zbytky dvoudílného hrádku, a to na konci úzké ostrožny.
Lokalita pro stavbu neposkytovala mnoho prostoru, tuto nevýhodu však kompenzovala velmi dobrá možnost obrany (strmě spadající boky ostrožny). Příjezdová cesta přechází přes pouze 2 metry širokou přírodní skalní bránu, nazývanou „Kamenný most“. Je snad právě z tohoto důvodu Újezd u Černé Hory spjat s výše uvedenou pověstí?