Skip to content

Opravdu existuje aura? Mýty versus realita

Aura má být energetický obal těla projevující se různobarevným světelným zářením. Obklopuje prý každého člověka a všechny živé bytosti. A možná dokonce i neživé věci. Vědci nicméně o existenci něčeho takového pochybují.

Jak to tedy je?

Aura údajně vyjadřuje veškeré životní aspekty člověka včetně jeho charakteru, emocí, myšlenek nebo zkušeností. První záznamy o ní prý najdeme již ve středověku. Na mnohých obrazech svatých a andělů z této doby má být znázorněna v podobě svatozáře kolem jejich hlav.

I v současné době jsou prý někteří lidé schopni auru vidět.

„Není nutné na ni nyní pohlížet jako na cosi zcela neobvyklého, ale jako na přírodní atribut elektrické aktivity energetického těla spojeného se všemi organismy, které obývají Zemi,“ uvádí skotský spisovatel Richard Gordon (1947–2009). I když je podle něj toto energetické tělo běžným pohledem neviditelné (stejně jako třeba rádiové vlny), prostupuje a obklopuje všechny druhy organických fyzických těl a vždy jej prý vycítí psychotronici…

Aura prý obklopuje veškeré fyzické organismy na planetě.
KAŽDÝ TOMU NEVĚŘÍ

Skeptici jsou přesvědčeni, že aura neexistuje. Obrazy středověkých malířů jsou prý pouze projevem fantazie tehdejších umělců a jejich náboženských představ. Současná svědectví lze pak údajně vysvětlit jako optické iluze.

Auru lze nicméně podle některých názorů zachytit speciálním fotoaparátem. Za tímto poznatkem stojí ruský elektrotechnik z Krasnodaru Semyon Kirlian (1898–1978). Ten se svou ženou Valentinou v roce 1939 sestaví dva kovové plíšky jako elektrody a na jeden z nich umístí fotografický papír.

Ten pak připojí ke zdroji střídavého napětí. Následně mezi elektrody vloží ruku a zapne proud. Vyvolaný film údajně ukáže zářící auru kolem konečků prstů. I v tomto případě se však ozývají skeptické hlasy.

Ti upozorňují na to, že při určité frekvenci se elektřina šíří vzduchem, což se může projevit také ve formě „aury“.

„Když se ocitnete v poli o takovéto frekvenci, protéká kolem vás elektřina. V místech vyššího zhuštění elektrického pole dochází k ionizaci vzduchu a dalších materiálů (tedy i lidského těla) a ionizovaný materiál může začít vyzařovat,“ říká Štěpán Svoboda z ČVUT (Českého vysokého učení technického) v Praze.

Je snad všechno jinak?

Jde jen o záření zionizovaného materiálu?
CELÁ ŘADA BAREV

Některé experimenty mají prokazovat, že tok aury kolísá podle nálady. Například energetický obal mužského jedince, jehož zaujme nějaká dívka, se údajně rozzáří, stejně jako aura někoho, kdo se právě napil alkoholu.

Aura má mít navíc světlou barvu u zdravého a tmavou u nemocného člověka. Šlo by toho využít v medicíně?

Nebo už je něco takového příliš přehnané? Fakt, že aura má mít u různých lidí odlišnou barvu, lze podle skeptiků opět vysvětlit zcela racionálně. Okolo každého člověka totiž probíhají rozmanité chemické reakce a v ovzduší se zase nacházejí rozličné plyny.

Helium například září žlutě, argon zase modře. Čemu tedy věřit?

ZÁŘENÍ TĚLA

Podle některých názorů zasahuje aura do nekonečna, podle jiných má tři vrstvy: vnější prý zasahuje do vzdálenosti 60 centimetrů, u senzibilů a jogínů až do několika metrů, druhá má dosahovat jen do dvou až tří centimetrů a třetí je údajně na povrchu těla a jsou na ní body, ze kterých lze ovládat organismus.

Český klub skeptiků Sisyfos si nicméně trvá na svém. Podle něj snímky, jež jsou za obraz aury vydávány, jsou ve skutečnosti pouhým zobrazením infračerveného záření těla, výsledkem fotomontáže, pohledu skrze speciální aura filtry nebo má jít o výše zmíněný Kirlianův obraz.

„Diagnostika a terapie pomocí aury je čirý podvod, šarlatánství,“ uvádí Sisyfos. Co když je to ale tak, že skeptici jen nechtějí připustit cokoli, co odporuje jejich výkladu světa?

Foto: Shutterstock, Wikimedia. Autor textu: Jan Chalupa. Pro web upravil: Miroslav Horký
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky záhady Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články