reklama
3. července 1969: V 27 letech umírá za nevyjasněných okolností Brian Jones, zakládající člen kapely Rolling Stones.
Domů     Paranormální jevy
Opuštěná vesnice Al Jazirat Al Hamra: Její obyvatele odsud vyhnali džinové!
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 1.12.2021
3.0tis
Budova ve vesnici duchů, foto Slywire / Creative Commons / CC BY-SA 4.0
322
SDÍLENÍ
3.0tis
ZOBRAZENÍ

Arabská vesnice duchů je prý od doby, co ji opustili lidé, obývána zlomyslnými džiny. Ti, kteří překonají strach a přiblíží se, slýchají celou škálu děsivých zvuků a pozorují různá zjevení míhající se mezi rozpadlými budovami.

Pověsti hovoří také o nešťastnících, kteří po setkání s místními džiny nadobro zešíleli.

Budova ve vesnici duchů, foto Slywire / Creative Commons / CC BY-SA 4.0 Mešita v  Al Jazirat Al Hamra, foto Alexandermcnabb / Creative Commons / CC BY-SA 4.0 Opuštěné budovy dnes obývají džinové, foto Saminathan Suresh / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 Rybáři zde prožívají mnoho děsivých setkání, foto Pixabay

Kdysi prosperující vesnice lovců perel Al Jazirat Al Hamra ve Spojených arabských emirátech zůstává zcela opuštěna od 60. let minulého století. Vysvětlení, proč zdejší obyvatelé začali jeden po druhém místo opouštět, se různí.

Někteří tvrdí, že to bylo kvůli kmenovým konfliktům, jiní viní měnící se příliv a odliv. Nejoblíbenější teorie však říká, že obyvatele vyhnali duchové. Místní legenda tvrdí, že v ruinách straší zlomyslní džinové, kteří se potulují po prašných cestách vesnice.

Někdy na sebe prý berou zvířecí podobu. Ti, kdo se ocitnou v blízkosti opuštěných stavení, odsud slýchají podivné zvuky a spatřují zjevení procházející se ruinami dříve vzkvétající obce. Místní si vyprávějí řadu příběhů o setkáních s duchy opuštěné vesnice.

Mnozí z aktérů takových příběhů prý po spatření džinů zešíleli. Přesto se sem čas od času vypravují hollywoodští filmaři i lovci duchů. Jaké jsou jejich zkušenosti s Al Jazirat Al Hamra?

NADĚJNÝ ZAČÁTEK, RYCHLÝ KONEC

V arabské vesnici duchů byste dnes nenašli ani živáčka, veškerá zdejší stavení byla již dávno opuštěna a ponechána svému osudu. Lidé žijící v okolí se místu nyní raději vyhýbají. V historii obce, jejíž jméno v překladu znamená Rudý ostrov, přitom existuje krátké časové období, během kterého se Al Jazirat Al Hamra proměnila v prosperující perlařskou vesnici.

Úspěch však neměl dlouhého trvání. Až do počátku 19. století šlo o neobydlený přílivový ostrov. Pak sem ale začali přijíždět příslušníci arabského námořnického kmene Zaabů, kteří zde založili skromnou vesnici pro lovce perel.

Zpočátku byla poměrně malá, tvořilo ji jen pár chatrčí, ale rychle se rozrostla a ve 20. století zde žilo už kolem 2500 obyvatel s flotilou čítající více než 25 perlařských lodí. Al Jazirat Al Hamra se náhle stala důležitým centrum obchodu s perlami v regionu.

Pak přišel rychlý úpadek. Co jej zapříčinilo?

Mešita v Al Jazirat Al Hamra, foto Alexandermcnabb / Creative Commons / CC BY-SA 4.0

DUCHOVÉ BLÍZKÉHO VÝCHODU

V dobách největšího rozkvětu to byl rušný námořní přístav, ve 20. letech 20. století ale přichází krach obchodu s perlami zapříčiněný zejména nástupem kultivovaných perel. Al Jazirat Al Hamra od té doby přichází o své obyvatele, kteří postupně odcházejí do hlavního města SAE Abú Zabí.

Nejsou to však jen změny v perlařském průmyslu, co bylo důvodem pro vylidnění Rudého ostrova. Na vině jsou prý zejména zdejší starobylé entity známé jako džinové. Džinové jsou v arabském světě jakousi obdobou západních duchů.

Podle Koránu, který džiny zmiňuje přibližně 29krát a věnuje jim celou jednu súru (kapitolu), jde o bytosti stvořené z „ohně bez kouře“, což je často vykládáno jako energie. Džinové jsou tedy energetické bytosti neviditelné lidskému oku mající schopnost učinit se viditelnými a působit na hmotu.

Zároveň však nejsou považováni za nadpřirozené, Korán naopak džiny staví na úroveň lidí, kdy podléhají Božímu soudu i posmrtnému životu a stejně jako lidé mají své dobré i špatné vlastnosti. Někteří tedy mohou škodit svým druhům i člověku. Dělo se právě to v Al Jazirat Al Hamra?

BYLI TU PRVNÍ?

Podle rané předislámské arabské a pozdější islámské mytologie mohou džinové koexistovat společně s lidmi, spíše se jim ale vyhýbají. Nejčastějším obydlím džinů jsou místa člověkem nedotčená, například pouště, jeskyně, hluboké lesy a čas od času také opuštěné budovy.

Nelze tedy vyloučit, že neobydlená pobřežní oblast byla původně domovem džinů a že lidé, kteří se tu začali usazovat, byli těmito bytostmi vnímáni jako nevítaní vetřelci, proti kterým je třeba bojovat.

To, že zde džinové na obyvatele vesnice útočili, potvrzuje například letitý rybář Saif Rashed, který kdysi v Al Jazirat Al Hamra žil. „Když jsem šel chytat ústřice, perly, džinové tleskali. Taky nás fackovali a my jsme pak pod hladinou omdlévali.

Nikdy jsme je neviděli, jen jsme je slyšeli,“ vypráví pro The National News a pokračuje: „Přicházeli v podobě ryby hamoura a když jste se jich dotkli nebo se k vám přiblížili, dostali jste elektrickou ránu.“ Skutečně rybářům ubližovali džinové, kteří se je snažili vypudit?

Opuštěné budovy dnes obývají džinové, foto Saminathan Suresh / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

VE ZVÍŘECÍ PODOBĚ

Z příběhů, které mezi zdejšími lovci perel kolují, vyplývá, že podobné incidenty na moři jsou v době rozkvětu vesnice poměrně časté. Džinové prý potápěče přivádějí do bezvědomí, načež jejich kolegové odříkávají modlitby, zatímco tahají nešťastníka na břeh.

Někdy prý dochází i k posednutí džinem, kdy oběť začíná promlouvat vysokým pištivým hlasem. Při jiných incidentech zase džinové pronásledují obyvatele vesnice nebo se je snaží okrást. A často se také zjevují na mořské hladině nebo pod ní.

Mají prý zjizvené tváře a zploštělé zornice jako kočky či plazi. Existuje také bezpočet příběhů, v nichž na sebe džinové berou podobu mluvících zvířat, například koček či koz, a přímo před očima vyděšených svědků se tato zvířata mění do jiné podoby.

Jde jen o strašidelné příběhy pověrčivých vesničanů, nebo je vesnice Al Jazirat Al Hamra obývána těmito podivnými entitami?

DĚSÍ LIDI DODNES

Dnes jsou zříceniny vesnice s oblibou využívány jako filmové kulisy hollywoodskými režiséry, například Michaelem Bayem (*1965), který zde před pár lety natočil film 6 underground: Tajné operace, a čas od času sem zavítají také lovci duchů či turisté.

Svědkové, kteří se z nějakého důvodu ve vesnici duchů ocitají, odsud i v současnosti hlásí různé podivné zážitky. Častým jevem je téměř nesnesitelný pocit, že dotyčného někdo ze stínů chátrajících budov pozoruje.

Hlášeny jsou také náhlé pocity extrémní paniky a strachu bez zjevné příčiny. Další zprávy hovoří o záhadných světlech v obydlích a pohybujících se ledových skvrnách, kdy je v jednom místě vzduch o poznání chladnější než o kousek vedle.

Dochází rovněž k pozorování stínů a siluet míhajících se mezi domy či příznačných koček, které přeběhnou přes ulici a pak se před očima překvapených pozorovatelů rozplynou. Místní o džinech z Al Jazirat Al Hamra příliš mluvit nechtějí.

Podle nich však okolní výstavba a vzrůstající dopravní ruch způsobily, že i džinové toto místo nakonec opouštějí a přesouvají se jinam. Budou se lidé moci do vesnice vrátit, nebo zůstane navždy v držení džinů?

Rybáři zde prožívají mnoho děsivých setkání, foto Pixabay
Foto: Pixabay, Creative Commons
reklama
Související články
od Mirek Brát 30.6.2022 2.6tis
Jako fata morgana je označována optická iluze viditelná v úzkém pásu nad obzorem. Fata morgana se může objevit na souši i na moři. V případě vodního prostředí panuje podezření, že je tento jev odpovědný za velkou část pozorování záhadných lodí, a to jak na moři, tak i na velkých vnitrozemských jezerech. Pro vznik faty morgany […]
od Eva Soukupová 27.6.2022 1.9tis
Tragické krveprolití, při němž umírá šest členů rodiny DeFeových, se stává předlohou několika hororů. Skutečný příběh odehrávající se v roce 1974 v městečku Amityville je přitom stejně děsivý a záhadný jako jeho verze filmové verze.     Krvavá scéna se policistům naskytne v noci 13. listopadu 1974 poté, co vtrhnou do domu na Ocean Avenue […]
od Mirek Brát 26.6.2022 1.7tis
Broumovský klášter Řádu svatého Benedikta je spojen nejen s takzvanou kopií Turínského plátna, ale i s fextem, člověkem, jehož ostatky se po smrti jaksi odmítají rozložit. Důkaz se nachází v klášterním podzemí. Do východočeského Broumova se v roce 2000 dostal soubor desítek mumifikovaných těl ze sedmnáctého a osmnáctého století. Původně byly uchovávány v kryptě farního kostela svatého Prokopa ve Vamberku. […]
od Pavel Polcar 24.6.2022 3.3tis
Top 10 nejstrašidelnějších silnic Spojeného království – 2. část Obchvat Stocksbridge, Stocksbridge Ve srovnání s ostatními se jedná o poměrně novou silnici, i tak se ale k Stocksbridge váže plno paranormálních událostí. Silnice spojuje M1 s A1616 a od zahájení stavby v roce 1988 se stala místem pro řadu strašidelných podvodů. Během prací dva hlídači […]
od Pavel Polcar 23.6.2022 1.7tis
Top 10 nejstrašidelnějších silnic Spojeného království – 1. část Cesta duchů, A75 od Gretny po Annan Jen na skotské straně hranice je trasa pověstná extrémně špatně osvětlenou silnicí. Od Gretny po Annan si mohou tmavé cesty pohrát s myslí člověka a vyvolají obzvláště děsivé představy. Zejména paranormální minulost této silnice je velmi dobře známa. Policie […]