18. ledna 1986: Končí podivuhodný případ Kena Webstera, který si měl dopisovat s mužem ze 16. století.
Domů     Náboženství a okultismus
Ďábel, nebo kazatel: Tajemné posednutí mladičké služky
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 1.12.2021
3.2tis
Došlo v Grotonu k posednutí ďáblem? Foto Pixabay
336
SDÍLENÍ
3.2tis
ZOBRAZENÍ

V přísně puritánské komunitě v americkém Grotonu byl v letech 1671 a 1672 popsán a prozkoumán děsivý případ posednutí ďáblem. Dodnes pro něj neexistuje uspokojivé vysvětlení, podle některých badatelů je však na vině místní kazatel a jeho projevy.

Došlo v Grotonu k posednutí ďáblem? Foto Pixabay Kostel v Grotonu, foto Decumanus / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 Puritánský reverend Samuel Willard, foto Samuel Willard / Creative Commons / Volné dílo Elizabeth prý mohla trpět neurologickým onemocněním, foto Frank Gaillard / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Elizabeth Knapp je mladá dívka pracující jako služka v domácnosti Samuela Willarda, významného reverenda v grotonském kostele v americkém státě Massachusetts. Willardova kázání byla, jak lze v puritánské komunitě očekávat, poměrně sugestivní, přísná a zaměřená na poslušnost k bohu a věčné zatracení pro hříšníky.

Elizabeth ke svému chlebodárci přistupuje s respektem a těmi nejlepšími mravy. Dokud se u ní nezačnou projevovat symptomy zvláštní choroby. Nejprve se objeví bolesti v různých částech těla. Pak se začne měnit celá dívčina osobnost a před očima mnohých svědků se odehrají scény, pro které snad neexistuje jiné vysvětlení, než že se nebohé Elizabeth snad zmocnil ďábel.

Odehrál se v Grotonu skutečný případ démonické posedlosti, nebo spíše jeden z mnoha incidentů, při kterých je vzácná nemoc připisována ďábelským silám?

Kostel v Grotonu, foto Decumanus / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

REVEREND VĚDCEM

Pozoruhodný a pro 17. století v puritánské Americe velice neobvyklý je postoj samotného reverenda Wïllarda, který navzdory své víře a plamenným kázáním, jež pronáší v kostele, k celé záležitosti přistupuje nanejvýš vědecky.

Vše pečlivě dokumentuje a snaží se pro stav své služky najít přirozené vysvětlení. Vždyť vše přeci jen začíná jako nějaká neznámá nemoc. Elizabeth se zprvu zmocňují náhlé bolesti, které přirovnává ke škrcení.

Později však začne upadat do hrozivých záchvatů, v nichž se její tělo kroutí do nepřirozených poloh a udržet ji nedokáží ani čtyři dospělí muži. Často také promlouvá zvláštním hlubokým hlasem nebo vydává zvířecí skřeky.

Objevují se také halucinace. Několikrát prý u sebe vidí dva cizí lidi a jindy zase tvrdí, že se nad její postelí vznášel jakýsi muž. Postupem času jsou její záchvaty čím dál intenzivnější a násilnější. Vůbec nejvyšší intenzity tyto záchvaty dosahují v přítomnosti reverenda Willarda, kterým dříve pokorná služka nyní opovrhuje, napadá jej a chrlí urážky, při kterých by se rděli i dospělí muži.

Willard se přesto nevzdává a stále hledá možná vysvětlení. Existuje vůbec nějaké?

Puritánský reverend Samuel Willard, foto Samuel Willard / Creative Commons / Volné dílo

VŠICHNI JSTE DAREBÁCI!

O Elizabeth se tou dobou starají její rodiče, Willard ale rodinu často navštěvuje a pokouší se své služebné pomoci. Krátce před Vánoci roku 1671 Elizabethiny záchvaty mírně ustupují a tak ji matka dovolí vydat se do města a užít si čerstvě napadaného sněhu.

Jenže poté, co se dívka zastaví u reverendova domu a dá se s ním do řeči, se její stav zase zhorší. Během rozhovoru Elizabeth najednou ukročí dozadu, obrátí oči v sloup a vyplázne jazyk, který se jeví nepřirozeně dlouhý a zkroucený.

Kroutit se začíná i celé její tělo a z jejích úst, aniž by pohybovala rty, začínají vycházet slova označující dívčiny rodiče za darebáky. „Ach! A ty jsi ten největší darebák!“ vychrlí směrem k Willardovi podivný hlas.

V tuto chvíli je už i Samuel Willard přesvědčen, že neexistuje žádné jiné vysvětlení než takové, že jeho služku posedl démon. To ostatně tvrdí i sama Elizabeth, která prohlašuje, že se ji zjevuje ďábel, nabízí jí peníze a zmocňuje se jejího těla. Může mít takový případ i jiné vysvětlení?

Elizabeth prý mohla trpět neurologickým onemocněním, foto Frank Gaillard / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

BYLA NEMOCNÁ?

Podle některých teorií se u ženy pouze projevila nespokojenost s jejím postavením ve společnosti, což ve spojitosti s přísným kázáním reverenda vyústilo v těžkou hysterii. To zejména v puritánských komunitách dané doby nebývá neobvyklé.

Jinou zajímavou teorii nastiňuje americký vědecký pracovník na poli evoluční biologie Nathan Kraft. Ten ve svém článku o posednutí Elizabeth Knapp připomíná, že projevy posednutí pečlivě dokumentované reverendem Willardem se nápadně podobají onemocnění známém jako Huntingtonova choroba či chorea.

Jde o vzácnou genetickou poruchu, mezi jejíž nejčastější symptomy patří nadměrné, spontánní, nepravidelné pohyby končetin. Stav nemocného se časem zhoršuje, což podle Krafta „někdy vede k neurologickému úpadku, apatii, podrážděnosti, ztrátě paměti, manické depresi a schizofrenii“.

Foto: Creative Commons, PIXABAY
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 14.1.2022 3.0tis
Hrad v japonské Ósace je jednou z nejznámějších stavebních památek Země vycházejícího slunce. Navíc se zde nacházejí i megalitické kameny. Největší z nich váží přes sto tun! Kdo a proč si dal takovou práci s transportem a umístěním těchto obřích kamenných bloků? Hradní pevnost v Ósace byla vybudována v místě bývalého opevněného buddhistického chrámu z patnáctého století. Archeologové […]
od Lucie Kubešová 13.1.2022 3.0tis
Ostrov nad Ohří v Karlovarském kraji se nachází na úpatí Krušných hor. Jako osada byl založen již ve 13. století a v době svého rozmachu v době baroka se dočkal honosného zámku s krásnou zahradou, tehdy dokonce považovanou za další z divů světa. K dalším zajímavostem dnešního města patří také tzv. Posvátný okrsek. Součástí tohoto […]
od Eva Soukupová 11.1.2022 2.8tis
Slavný ohýbač lžiček Uri Geller na sebe rád poutá pozornost médií, k čemuž využívá nejen iluzionistických kousků, ale i kontroverzních prohlášení. V tom nejčerstvějším tvrdí, že zná polohu nejslavnější náboženské relikvie všech dob.     Podle Bible Bůh na hoře Sinaj předal prorokovi Mojžíšovi známé Desatero přikázání a také návod na výrobu truhly, do níž […]
od Dalibor Vrána 10.1.2022 1.6tis
Výjimečná budova, kterou má každý tuzemský zájemce o záhady na dosah ruky, to je kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené Hoře u Žďáru nad Sázavou. Jaká tajemná magie se skrývá v jeho zdech? A proč tu číslo pět hraje tak velkou roli? Dílo českého architekta s italskými kořeny Jana Blažeje Santiniho-Aichela (1677–1723) vznikalo v letech […]
od Dalibor Vrána 10.1.2022 2.7tis
Některé záhadné snímky zcela unikají snahám o vysvětlení, a ani největší skeptici si s nimi neví rady. Patří mezi ně fotka z března 2019, kdy bylo v italském Agropoli údajně zachyceno zjevení Ježíše Krista v oblacích! Šlo jen o hru světla a stínů? Nebo to bylo boží znamení?  Alfredo Lo Brutto je regionální umělec a […]