Sdružení na konci 80. let vzniklo s poměrně ušlechtilým vlasteneckým cílem. Mělo bojovat za práva kikujských rolníků (Kikujové jsou největší etnickou skupinou, pozn. red.). Přívrženci Mungiki hlásají návrat k původním africkým tradicím.
Chtějí v Keni nastolit vlastní vládu, což se poměrně daří, neboť mnoho významných politiků včetně prezidentů země, patří právě do kmene Kikujů.
Mungiki také odmítají pokrok, euroamerickou kulturu a křesťanství.
Dnes je sdružení s nejméně 500 tisíci členů ve své domovině v Keni jedna z nejpočetnějších sekt současnosti, a přestože od roku 2003 stojí mimo zákon, její politický vliv a do jisté míry také obliba mezi politiky je nezpochybnitelným faktem.
Stejně jako stovky vražd, které má na svědomí. Ve světě je hnutí Mungiki považováno jak za kriminální syndikát, tak za teroristickou skupinu, která je známá zejména tím, že popraví každého, kdo jí stojí v cestě.
Dalším charakteristickým rysem je mužská i ženská obřízka a zločinná spolčení se zkorumpovanými politiky a policií. Jak se mohla skupina bojující za práva svého kmene přeměnit ve vražedný nástroj podlých politiků?
Od politiky k náboženství a zpět
Jiskru extremismu zřejmě zažehly přetrvávající spory mezi jednotlivými keňskými kmeny. Podle bezpečnostních expertů je prý možné přirovnat Mungiki k italské mafii v její nejhrozivější podobě.
Dnes za tichého souhlasu policie a vysoce postavených politiků, pro které hnutí vykonává špinavou práci, členové Mungiki ovládají podsvětí, obchod se zbraněmi, drogami či odpadky. Jejich společenský i politický vliv přesahuje jakoukoliv jinou skupinu.
Členové gangu například skládají slib věrnosti a opustit hnutí mohou jen jediným způsobem. Smrtí.
Úmrtí se přitom kolem členů hnutí objevují v nadměrném množství.Stojí například za kmenovými čistkami a etnicky motivovanými vraždami během nepokojů po volbách 2007. Umíralo se ale i na straně Mungiki, když policie zabila nejméně 500 jejích členů.
V roce 2016 se při krvavém řádění připomínají znovu. O samotnému kultu se toho přitom mnoho neví. Členové žijí v izolovaných buňkách po 50 lidech. Vyvinuli si vlastní náboženství, které drží v tajnosti.
Známo je jen to, že praktikují rituály, při nichž obětují kozy či kohouty. Že by snad i užití jisté formy temných magických rituálů posilovalo jejich moc?