Skip to content

Proč se pyramidy nacházejí po celém světě?

Pyramidy vzbuzují již po celá staletí obdiv. Kromě toho se kolem nich točí také celá řada dosud nezodpovězených otázek. Kdo je postavil? Z jakého důvodu? A jak je možné, že se k budování podobných monumentů rozhodli nezávisle na sobě lidé z různých koutů planety?

Amerika Pyramidy ve Střední a Jižní Americe mají většinou tvar kužele bez špičky. Na jejich vrcholu se nachází plošiny, kde pravděpodobně docházelo k různým rituálům. Aby se na ně dalo bez problému dostat, vytvořili tehdejší lidé na vnější straně staveb schody.

Jiná teorie o účelu amerických pyramid hovoří o tom, že sloužily jako obydlí pro společenskou smetánku. Případně se mluví o astronomických souvislostech. Asi nejslavnější z amerických pyramid se nachází ve zřícenině mayského města na mexickém poloostrově Yucatán.

Kanárské ostrovy Kanárské pyramidy si lze prohlédnout na východním pobřeží ostrova Tenerife a z původních devíti staveb se jich dochovala pouhá šestice. Někdy se uvádí, že jde jen o haldy vytvořené místními rolníky, kteří kamení nalezené při orbě hromadili na okrajích svých polí.

Vyloučit však nelze ani možnost, že tyto pyramidy mají astronomický význam. Nebo je jen náhoda, že schody staveb jsou na západní straně natočeny takovým způsobem, že je možné od nich ráno o zimním slunovratu kráčet směrem ke slunci?

Egypt Pyramidy v této zemi jsou jediným dochovaným tradičním divem světa a do dnešních dnů jich zůstalo kolem stovky. Podle vědců jde o hrobky faraonů. Jak dokázali poddaní postavit pro své vládce tak obrovské monumenty?

Vždyť v době stavby velkých pyramid ještě neznali kolo a vůz. Užívali jen kamenné a měděné nástroje. „Podle mého názoru egyptské pyramidy postavili lidé, kteří byli v kontaktu s mimozemskou civilizací,“ tvrdí proslulý švýcarský spisovatel a záhadolog ERICH VON DÄNIKEN (*1935).

Má pravdu?

Řecko Nejsou sice tak známé, ale to jim nic neubírá na atraktivnosti. Řeč je o pyramidách v Řecku. „Údaje o jejich počtu se u různých autorů liší, nejčastěji udávají 13 až 18 objektů. Skoro všechny leží na poloostrově Peloponés, jen jedna je na Krétě nedaleko Chanie,“ uvádí český publicista a badatel JAN A. NOVÁK (*1951).

Podle některých názorů jsou tyto pyramidy památníky vojáků padlých v bitvách. Jiná verze praví, že šlo o pozorovatelny, strážní věže nebo jakési kamenné kalendáře. Která z teorií je pravdivá?

Čína Také v Číně se mají nacházet poměrně velké pyramidy. Je jich několik desítek a najít je prý můžete především v okolí města Sian v centrální části. Stavby v dřívějších dobách pravděpodobně sloužily zejména jako hrobky pro panovníky.

Nejzáhadnější z nich je prý až 300 metrů vysoká Bílá pyramida, kterou se mělo v roce 1945 podařit vyfotografovat americkému pilotovi JAMESI GAUSSMANOVI. „Nejpozoruhodnější byl její vrchol z materiálu, který by se dal přirovnat k drahokamu,“ uvádí Gaussman.

AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky ufo Zobrazit více …
reklama

Nenechte si ujít další zajímavé články

Stane se z ní svobodná matka?
nasehvezdy.cz

Stane se z ní svobodná matka?

Do nového roku vkročila...
AQ M25 přichází se skvělou konektivitou a vylepšeným zvukem
iluxus.cz

AQ M25 přichází se skvělou...

Společnost AQ představila nové multimediální...
Festival vína VOC Znojmo místo května v září
epochanacestach.cz

Festival vína VOC Znojmo místo...

Festival vína VOC Znojmo...
Záhadná hora Krudum: Bloudí zde duše mrtvých horníků?
epochanacestach.cz

Záhadná hora Krudum: Bloudí zde...

V chráněné krajinné...
Kdo jsou Noční čarodějnice, postrach nacistů?
epochaplus.cz

Kdo jsou Noční čarodějnice,...

Marina Raskova nejspíš nikdy netušila,...
Čokoláda, která roste na stromě
epochalnisvet.cz

Čokoláda, která roste na...

Také jste někdy snili o tom, že máte...
Hmyzí nindžové: Jejich superschopnosti vyrážejí dech!
epochaplus.cz

Hmyzí nindžové: Jejich...

Nezničí je radioaktivita, vydrží rok bez jídla,...
Pozor na mozkovou mrtvici
21stoleti.cz

Pozor na mozkovou mrtvici

Náhle vzniklý pokles koutku úst, porucha řeči,...
Palác Alhambra: úchvatné sídlo maurských králů
epochalnisvet.cz

Palác Alhambra: úchvatné sídlo...

Středověký komplex paláců a pevností maurských panovníků, nacházející...
Vztahy v době pandemie
21stoleti.cz

Vztahy v době pandemie

Více než rok trvající pandemie prověřila kvalitu...
Sídlo, jehož zdmi procházely dějiny
rezidenceonline.cz

Sídlo, jehož zdmi procházely...

Historické stavby bývají pro svůj nezaměnitelný...
Přišla o dalšího životního partnera?
nasehvezdy.cz

Přišla o dalšího životního...

Představitelka potvory...