Skip to content

Osídlila jezero Morar záhadná příšera?

Kdo by neznal slavné skotské jezero Loch Ness, které je opředeno legendou o neznámém tajemném tvorovi, žijícím v jeho hlubinách. Podobných jezer, skrývajících jakési prastaré tajemství, je ve Skotsku víc.

Především pak jezero Morar na západním pobřeží země.

Loch Morar zůstává ve stínu slavnějšího Loch Nessu. Pro časopis Enigma to bylo o důvod víc, proč se k němu vypravit a pátrat po tajemném tvorovi, který by měl žít v jeho vodách. Nezřídka mlhou zahalené jezero leží asi 127 kilometrů jihozápadně od Loch Nessu, v jen málo obydlené divoké krajině, mezi vysokými a ostrými štíty skal.

Jeho valná část dostupná jen na člunu a přístup po souši do odlehlejších částí je velmi obtížný, ne-li nemožný. Jezero Morar je 18 kilometrů dlouhé, zhruba 2,5 kilometru široké a s hloubkou 328 metrů je nejhlubším jezerem v Británii.

Zatímco vody Loch Nessu jsou velmi kalné a viditelnost je tam minimální, Loch Morar má průzračnou vodu, skrze níž lze místy dohlédnout až na dno. Obě jezera mají však společnou jednu věc. Už od doby, kam jen lidská paměť sahá, se k nim vážou zkazky o podivném jezerním tvorovi.

DUCH JEZERA

Přes 30 důvěryhodných očitých svědectví potvrzuje to, o čem si místní obyvatelé vykládají již staletí. Jezero Morar prý obývá prapodivný děsivý tvor ještěřího vzhledu, kterému se říká Morag, což pochází z gaelského „mhorag“ znamenajícího „duch jezera“. První novodobé pozorování neznámého tvora se odehrálo roku 1887, připomeňme si však některá pozdější. Roku 1946 se u jezera zdržuje skupina dětí s ALEXANDREM MACDONNELLEM, který se rozhodl vzít děti na projížďku po jezeře.

Když ale loď pluje přes Bracorina Point u severního břehu, děti zaregistrují cosi velkého, ležícího na kraji jezera a výkřikem na to upozorní. Pan MacDonnell později vypoví, že spatřil tvora velikosti slona indického, který se v zápětí za hrozivého šplouchnutí spustil ze skalnatého břehu do vody.

Toto svědectví je výjimečné tím, že jde o jediný případ, kdy byl neznámý tvor spatřen na břehu jezera a nikoliv ve vodě.

Pod hladinou skotského jezera Morar možná tiše proplouvá tajemný pravěký tvor…

BLÍZKÉ SETKÁNÍ

V roce 1969 se odehrává hned několik pozoruhodných setkání s tajuplným Moragem. K tomu prvnímu dochází 8. července, kdy se pravidelný návštěvník jezera ROBERT DUFF vydává do zátoky Meoble Bay, aby tam rybařil.

Voda v této části jezera je průzračně čistá, takže není problém dohlédnout až na písčité dno o pět metrů níže. Na dně však rybář zpozoruje cosi, co nemůže uniknout jeho rybářské ostražitosti. Přímo pod loďkou leží obludný ještěr, který upírá svůj zrak na překvapeného Boba Duffa.

Ten později vypoví, že tvor měřil asi 6 metrů, jeho hlava bez uší připomínala hlavu hada, měla úzké štěrbinovité oči a širokou tlamu. Ze štíhlého těla vycházely čtyři končetiny a trup byl zakončen ocasem.

Povrch těla byl šupinatý, šedohnědé barvy. Nelze se divit, že se rybář vyděsí natolik, že z onoho místa co nejrychleji odvesluje. Když ho později přemůže zvědavost a vrátí se, tvor už je pryč. Co vlastně spatřil?

ÚTOK Z HLUBIN

Zhruba o měsíc později dochází na vlnách jezera Morar k ještě mnohem dramatičtějšímu setkání. V podvečer se DUNCAN MCDONNELL a WILLIAM SIMPSON vracejí na motorovém člunu z rybolovu. McDonnell zaslechne ve vodě za lodí jakýsi hluk.

Co to je? Otočí se a spatří tmavý objekt, který pluje za lodí ve vzdálenosti necelých 20 metrů a rychle se přibližuje. Náraz do lodi na sebe nenechá dlouho čekat a je tak silný, že převrhne konvici s vodou na čaj.

Vyděšený McDonnell se pokusí tvora odrazit dřevěným pádlem, to je však již silně poznamenáno časem a láme se. V tu chvíli už je v pohotovosti i druhý z rybářů, Simpson, který na tvora vystřelí z pušky.

Tvor se však pomalu vzdaluje a mizí pod vodou. Zasáhl ho Simpsonův výstřel? Pokud ne, kde se tvor ukryl? Oba rybáři později shodně vypovídají, že tvor měřil mezi 7,5 až 9 metry, na jeho tmavě hnědém těle byly patrné tři hrby či zvlnění, které vyčnívaly nad hladinu asi 50 centimetrů.

Jeho hlava připomínala opět hlavu hada. Tento popis je očividně shodný s popisem předešlým a odpovídá i tomu, co popsali očití svědkové v 70. i pozdějších letech. Popisované vzezření tvora je však poněkud odlišné od nemála svědeckých výpovědí i ostatních zkušeností s podobou tvora z Loch Ness.

Jedná se o stejného tvora? Stejný druh? Nebo je zvířat několik?

NEJBLIŽŠÍ PŘÍBUZENSTVO

Zprávy o pozorování podivných jezerních tvorů se váží i k dalším skotským jezerům, za všechny jmenujme alespoň Loch Lomond, Loch Oich, Loch Arkaig či Loch Shiels. Ve všech těchto jezerech jsou opakovaně pozorována podivná stvoření se zploštělou, častěji však jakoby koňskou hlavou, dlouhým krkem, tmavou kůží a jedním až třemi hrby.

Například jezero Shiels, ležící na podobně odlehlém a málo přístupném místě jako Loch Morar, je domovem tvora pojmenovaného Seileag, jehož první novodobé pozorování se datuje k roku 1874. Podobnějako jezero Morag bývá i místní tvor pozorován na břehu, což je velmi vzácné, jeho vzhled lze však připodobnit spíše obrazu legendární Nessie z Loch Ness.

I zprávy o pozorování Seileaga jsou mnohem méněčasté, to jim ale neubírá na zajímavosti a důvěryhodnosti.

NEZNÁMÝ TVOR

Co si o již zmíněných i těch ostatních svědectvích myslet? Na to lze odpovědět jen velmi těžko. Jsou to jen prosté výplody obrazotvornosti, nebo špatně interpretované přírodní jevy, které udělají z tlejícího kmene až neskutečně živého tvora?

Nabízejí se i jiná vysvětlení. Očití svědkové se skutečně mohou setkávat s živým tvorem, ale nemuselo jít o jakousi příšeru, ale o neobvykle velkou rybu či řádně vzrostlý exemplář vydry nebo tuleně. Pak je tu samozřejmě možnost třetí, neméně pravděpodobná, která nabízí skutečnou existenci dosud neznámého živočicha a nemusí přitom nutně jít o potomka dinosaurů.

Existuje nemálo stop, které nasvědčují existenci neznámého ještěřího druhu. Do popředí se tak dostávají staré kronikářské zápisy, skotský folklor, a především tajemné piktské zvíře. Jaké tvory tedy skrývají skotská jezera?

AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky záhady Zobrazit více …
reklama

Nenechte si ujít další zajímavé články

Patek Philippe představuje nový věčný kalendář
iluxus.cz

Patek Philippe představuje nový...

Manufaktura Patek Philippe je známá širokou nabídkou...
Katakomby Klatovy: Historie v tajemném balení
epochanacestach.cz

Katakomby Klatovy: Historie v...

Zahoďte ostych a...
Posilují léčivé účinky zárodečných buněk
21stoleti.cz

Posilují léčivé účinky...

O krevních destičkách je toho známo mnoho, avšak...
Střevní mikroflóra překvapuje
21stoleti.cz

Střevní mikroflóra překvapuje

V lidském trávicím traktu byl identifikován...
Rozchod se Zajícem se nekoná
nasehvezdy.cz

Rozchod se Zajícem se nekoná

Už téměř patnáct let tvoří...
Mauritánská železnice: Extrémní jízda napříč Saharou
epochalnisvet.cz

Mauritánská železnice: Extrémní...

Mauritánie v Africe se pyšní velkým bohatstvím v podobě...
Krása i funkčnost koupelnových baterií
rezidenceonline.cz

Krása i funkčnost...

Pohledově atraktivní,...
Jedineční a reální: Čím se tito lidé odlišují?
epochaplus.cz

Jedineční a reální: Čím se...

Dalo by se říci, že všichni lidé na světě...
Pramen Křešice: Za léčivou vodou i obrazem Panny Marie
epochanacestach.cz

Pramen Křešice: Za léčivou...

Neprávem opomíjená...
Milostný skandál vyřešila útěkem?
nasehvezdy.cz

Milostný skandál vyřešila...

Bohatý milostný život má...
3 věci, které dali nacisté světu
epochaplus.cz

3 věci, které dali nacisté...

Během každého vojenského konfliktu pracují...
Co si psal do deníčku strůjce holocaustu Heinrich Himmler?
epochalnisvet.cz

Co si psal do deníčku...

Nenápadný úřednický vzhled druhého...