Někde byste mohli prosívat půdu křížem krážem, ale nenajdete zde nic cenného. Pak ovšem existují lokality, ve kterých bude váš detektor kovů chtít získat právo azylu. Do té druhé skupiny určitě patří legendární Oak Island, ostrov v Novém Skotsku.
Oak Island, chcete-li Dubový ostrov, najdete u jižního pobřeží Nového Skotska v Kanadě. Rozlohou má sice jen 57 hektarů, jeho pověst se však rozšířila do celého světa. Důvodem jsou legendární poklady, které zde měly být ukryty v průběhu minulých století.
Pirátský „penzijní fond“
První hledači pokladů se začali na ostrově činit již v osmnáctém století. Jejich cílem bylo nalezení cenností, které zde prý ukryl skotský pirát William Kidd. Zajímali se především o hlubokou šachtu spojenou navíc s oceánem.
Právě v ní se měl legendární pirátský „penzijní fond“ nacházet. Skeptické názory ovšem tvrdí, že šachta je přirozeného původu a nejedná se o důmyslnou, uměle vybudovanou skrýš.
Šachtu objevil v roce 1795 jeden místní mladík, který ji následně s kamarády i prozkoumal. Později již v průzkumu pokračovali i potřebnými nástroji a technikou vybavení hledači. Ti měli v hloubce dvacet sedm metrů objevit kamennou desku se zašifrovaným nápisem. Ten byl vykládán jako zpráva o uloženém pokladu.
Od templářů k zednářům
Kromě pirátského pokladu ovšem Oak Island aspiruje i na titul pomyslného trezoru dalších legendárních artefaktů a relikvií. Prý se zde nachází náklad španělské galeony, která převážela zlato z amerického kontinentu do Evropy.
Kvůli špatnému počasí námořníci lodi ulehčili zakopáním části zlata na ostrově. Oak Island má však i ambice být místem, kde je ukrytý poklad templářských rytířů.
Seznam dále pokračuje: vikinská loď, šperky popravené francouzské královny Marie Antoinetty, zlato uloupené při plenění kubánské Havany v osmnáctém století či poklad svobodných zednářů.
Člověk už se skoro obává, že na Dubovém ostrově je snad někde ukrytý i ruský carský poklad, který tam odvezli českoslovenští legionáři…