reklama
3. července 1969: V 27 letech umírá za nevyjasněných okolností Brian Jones, zakládající člen kapely Rolling Stones.
Domů     Záhady historie
Otázka (ne)viny Pata Garretta: Hledáme vraha slavného psance Billyho the Kida
Michaela Holubová
od Michaela Holubová 24.3.2021
6.8tis
Obávaný pistolník i hrdina lidu, Billy the Kid FOTO wikimedia commons – volné dílo
357
SDÍLENÍ
6.8tis
ZOBRAZENÍ

Muž, který zabil Billyho the Kida – tak je znám šerif Pat Garrett. Slávy a díků se za svůj čin ale nedočká. Zabitý bandita byl totiž hrdinou mas a Garrett je za jeho smrt proklínán až do konce života.

O několik desetiletí později ale přichází muž, který tvrdí, že všechno bylo jinak…

Obávaný pistolník i hrdina lidu,  Billy the Kid FOTO wikimedia commons -  volné dílo   Pro Billyho potají bije nejedno ženské srdce FOTO:  wikimedia commons - volné dílo Je možné,  že Billyho život pokračoval i po údajném zastřelení? Je možné,  že Billyho život pokračoval i po údajném zastřelení? FOTO: wikimedia commons - volné dílo Dnes frčí Marvel.  Dřív Billy the Kid  FOTO wikimedia commons -  volné dílo

Potemnělou chodbou stavení ve Fort Sumneru v Novém Mexiku prochází muž v černém kabátu. Tvář mu zakrývá klobouk a jediné, co špatné osvětlení odhaluje, je lesknoucí se šerifská hvězda na jeho prsou. Vstupuje do malé místnosti na konci chodby, kde se setká s Billym the Kidem (1859–1881).

Ten už svého rivala očekává. Po dlouhých měsících vytrvalého pronásledování se šerif Patrick Floyd Garrett (1850–1908) konečně střetává se svou noční můrou. Unavený Billy chce všechno skončit, otáčí se k šerifovi zády a vyzývá ho: „Tak střílej!“ Garrett ale váhá.

Pro Billyho potají bije nejedno ženské srdce FOTO: wikimedia commons – volné dílo

Z PLANTÁŽE DO SALOONU

Pat Garrett si otevírá saloon (bar) a vydobývá si místo uznávaného občana. Jednoho dne do baru vstoupí devatenáctiletý mladík, který se Patovi představí jako William Henry Bonney.  Bonney si nechává říkat Billy the Kid a má již svou pověst.

Lidé ho většinou popisují jako zlodějíčka, šeptá se ale i o zabíjení. Nyní však život vzpurného chlapce nabírá správný směr. Na svou farmu si ho najal britský obchodník a vzdělanec John Tunstall (1853–1878).

Ten jako jediný dává příležitost mladým mužům, kteří sešli na scestí. Poskytne jim práci, vzdělání i domov. Jeho svěřenci si jej váží. Konkurenčním podnikatelům je ale pro svůj vliv trnem v oku a brzy jej zabijí.

Kid i ostatní Tunstallovi zaměstnanci přísahají krvavou pomstu! K odplatě dojde v centru Lincolnu, kde se odehraje krvavý masakr. Tunstallovi vrazi jsou zabiti a Billy the Kid je se svou bandou nucen utéct.

Pat Garrett po nátlaku úřadů přijímá místo lincolnského šerifa a dostává jediný úkol – zbavit svět Billyho the Kida. Na krátký čas jej dokonce i zatkne. Kid ale na popravu nečeká a uprchne. Přesto trvá další tři měsíce, než pronásledovatelé chytí stopu.

Nadchází večer 14. července 1881…

Je možné, že Billyho život pokračoval i po údajném zastřelení? FOTO: wikimedia commons – volné dílo

LEGENDA OŽÍVÁ

Unavený Billy the Kid je dostižen v Novém Mexiku v pevnosti Fort Sumner. Pat Garrett splní svou povinnost a těsně před půlnocí desperáta zastřelí. Klid po bouři ale naruší obyvatelé Fort Sumner. Ti si mezi sebou vypráví, jak to vše bylo doopravdy.

Někteří tvrdí, že se Garrett schoval v Kidově pokoji a zákeřně ho střelil do zad. Jiní zase říkají, že Billyho bezcitně ubodal. Objevují se ale i spekulace o šerifově slitování. Zabil prý místního opilce a toho pak pohřbil místo něj.

Tuto teorii podepírají i četná svědectví o zakryté tváři mrtvého. Proti názoru obyvatel Fort Sumneru ale stojí spis The Authentic Life of Billy, the Kid (Skutečný život Billyho the Kida). Ten sepsal  Garrett.

Je rok 1950 a Spojenými státy hýbe zpráva o starci, který tvrdí, že má důkazy o Garrettově nevině.  Onen muž se jmenuje Brushy Bill Roberts (†1950) a říká, že jej svět zná coby Billyho the Kida! Ve své výpovědi popisuje Pata Garretta jako shovívavého muže, který mu dal v poslední minutě milost. Potvrdí i teorii obyvatel Fort Sumneru o nastrčeném těle a zakrytém obličeji.

Dnes frčí Marvel. Dřív Billy the Kid FOTO wikimedia commons – volné dílo

JE BRUSHY BLÁZEN?

Obžaloba neúnavně tvrdí, že Brushy Roberts je jen další z řady pomatených bláznů. Poukazuje hlavně na jeho věk. Kdyby byl skutečně Kidem, bylo by mu přes devadesát let! Podle Robertsova rodného listu se ale narodil až v roce 1879, což znamená, že v době Kidovy smrti mu byly pouhé dva roky. Ani po své smrti se Roberts z povědomí lidí nevytratí.

Stává se nedílnou součástí Kidova příběhu, je mu věnován prostor v muzeích i v učebnicích historie. Získává tisíce zastánců i odpůrců po celém světě. Mezi odpůrci vynikají v roce 2003 hlavně Tom Sullivan a Steve Sederwall.

Prohlašují, že Pat Garrett byl hrdina, jenž sprovodil ze světa sprostého zločince, který se chlubil zavražděním jednadvaceti lidí, a opakovaně žádají úřady o povolení exhumovat ostatky z hrobů Billyho the Kida a jeho matky Catherine Antrim.

„Jen DNA odhalí pravdu,“ zdůrazňují oba muži. Jejich snažení je ale marné. Úřady žádost zamítnou s vysvětlením, že se s jistotou neví, kde je Catherine Antrim pohřbena a zda vůbec byla Kidovou matkou. Soud pak přidává dodatek o kulturní hodnotě celé záležitosti.

Případ je tak v roce 2009 uzavřen. Sám Sullivan přiznává: „Jsem rád, že jsme nevyhráli a že je toto tajemství zachováno pro další generace.“

Odkaz Brushyho Billa Robertse tak nadále zůstává živý a nad otázkou, zda Pat Garrett večer 14. července 1881 vystřelil po Billu the Kidovi, stále visí otazník.

Autorka: Irena Blahníková

Foto: Wikimedia Commons - volné dílo
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 30.6.2022 1.5tis
Být považovaný za čaroděje, neznamená rezignovat na klasickou vědu. Příkladem je John Napier z Merchistonu (1550-1617). Co všechno Napier objevil a pomohly mu k tomu i nějaké ty „čáry máry“? John Napier se zapsal do historie jako matematik, fyzik a astronom. Známý je jako objevitel logaritmů i primitivních počítačích „strojů“. Angažoval se i ve zbrojařských vizích. Je […]
od Mirek Brát 30.6.2022 1.3tis
Skoro to vypadá, že v dávné mytologii už skoro nebylo pro samé ptáky fénixe (či jejich bratránky), kam šlápnout. Samozřejmě, ten nejznámější bude pták fénix z antických příběhů. Byl pták fénix pouze bájný tvor, nebo opravdu takový opeřenec někdy žil? Od dob, kdy Heinrich Schliemann se svazkem Homéra v ruce celkem úspěšně pátral po rozvalinách […]
od Mirek Brát 29.6.2022 2.7tis
Jako Avalon je označován mýtický ostrov známý z artušovských legend. Poprvé je Avalon zmiňován v díle Historia Regum Britanniae. To, že se od té doby stal Avalon symbolem artušovské mytologie, nijak neřeší základní otázku… Kde se vlastně ostrov Avalon nacházel? Avalon bývá obvykle spojován s lokalitou Glastonbury, konkrétně pak s horou Glastonbury Tor v jihozápadní […]
od Dalibor Vrána 29.6.2022 3.1tis
V Egyptském městečku Dendera se nachází tisíce let starý chrámový komplex. Jedna ze zdejších staveb je zasvěcena bohyni Hathor a právě tam archeologové objeví nástěnný motiv, před nímž zůstanou v úžasu stát. Výjev zobrazuje několik postav držících cosi, co na první pohled připomíná klasickou žárovku, jen v mnohem větším provedení! Z jejího konce navíc jako […]
od Dalibor Vrána 28.6.2022 2.6tis
V roce 2016 vzbudí pozdvižení nález starověkých egyptských mincí. Dojde k němu během rekonstrukce jednoho domu na jihu Egypta, jak informuje web zaměřený na konspirační teorie mysteriousearth.net. Mince zachycují výjevy, které jako kdyby vůbec nebyly z našeho světa! Na rubu vidíme hlavu a ramena stvoření, které zcela odpovídá současným představám o vzhledu mimozemšťanů. Snad jediné […]