Skip to content

Otázka (ne)viny Pata Garretta: Hledáme vraha slavného psance Billyho the Kida

Muž, který zabil Billyho the Kida – tak je znám šerif Pat Garrett. Slávy a díků se za svůj čin ale nedočká. Zabitý bandita byl totiž hrdinou mas a Garrett je za jeho smrt proklínán až do konce života.

O několik desetiletí později ale přichází muž, který tvrdí, že všechno bylo jinak…

Potemnělou chodbou stavení ve Fort Sumneru v Novém Mexiku prochází muž v černém kabátu. Tvář mu zakrývá klobouk a jediné, co špatné osvětlení odhaluje, je lesknoucí se šerifská hvězda na jeho prsou. Vstupuje do malé místnosti na konci chodby, kde se setká s Billym the Kidem (1859–1881).

Ten už svého rivala očekává. Po dlouhých měsících vytrvalého pronásledování se šerif Patrick Floyd Garrett (1850–1908) konečně střetává se svou noční můrou. Unavený Billy chce všechno skončit, otáčí se k šerifovi zády a vyzývá ho: „Tak střílej!“ Garrett ale váhá.

Pro Billyho potají bije nejedno ženské srdce FOTO: wikimedia commons – volné dílo

Z PLANTÁŽE DO SALOONU

Pat Garrett si otevírá saloon (bar) a vydobývá si místo uznávaného občana. Jednoho dne do baru vstoupí devatenáctiletý mladík, který se Patovi představí jako William Henry Bonney. Bonney si nechává říkat Billy the Kid a má již svou pověst.

Lidé ho většinou popisují jako zlodějíčka, šeptá se ale i o zabíjení. Nyní však život vzpurného chlapce nabírá správný směr. Na svou farmu si ho najal britský obchodník a vzdělanec John Tunstall (1853–1878).

Ten jako jediný dává příležitost mladým mužům, kteří sešli na scestí. Poskytne jim práci, vzdělání i domov. Jeho svěřenci si jej váží. Konkurenčním podnikatelům je ale pro svůj vliv trnem v oku a brzy jej zabijí.

Kid i ostatní Tunstallovi zaměstnanci přísahají krvavou pomstu! K odplatě dojde v centru Lincolnu, kde se odehraje krvavý masakr. Tunstallovi vrazi jsou zabiti a Billy the Kid je se svou bandou nucen utéct.

Pat Garrett po nátlaku úřadů přijímá místo lincolnského šerifa a dostává jediný úkol – zbavit svět Billyho the Kida. Na krátký čas jej dokonce i zatkne. Kid ale na popravu nečeká a uprchne. Přesto trvá další tři měsíce, než pronásledovatelé chytí stopu.

Nadchází večer 14. července 1881…

Je možné, že Billyho život pokračoval i po údajném zastřelení? FOTO: wikimedia commons – volné dílo

LEGENDA OŽÍVÁ

Unavený Billy the Kid je dostižen v Novém Mexiku v pevnosti Fort Sumner. Pat Garrett splní svou povinnost a těsně před půlnocí desperáta zastřelí. Klid po bouři ale naruší obyvatelé Fort Sumner. Ti si mezi sebou vypráví, jak to vše bylo doopravdy.

Někteří tvrdí, že se Garrett schoval v Kidově pokoji a zákeřně ho střelil do zad. Jiní zase říkají, že Billyho bezcitně ubodal. Objevují se ale i spekulace o šerifově slitování. Zabil prý místního opilce a toho pak pohřbil místo něj.

Tuto teorii podepírají i četná svědectví o zakryté tváři mrtvého. Proti názoru obyvatel Fort Sumneru ale stojí spis The Authentic Life of Billy, the Kid (Skutečný život Billyho the Kida). Ten sepsal Garrett.

Je rok 1950 a Spojenými státy hýbe zpráva o starci, který tvrdí, že má důkazy o Garrettově nevině. Onen muž se jmenuje Brushy Bill Roberts (†1950) a říká, že jej svět zná coby Billyho the Kida! Ve své výpovědi popisuje Pata Garretta jako shovívavého muže, který mu dal v poslední minutě milost.

Potvrdí i teorii obyvatel Fort Sumneru o nastrčeném těle a zakrytém obličeji.

Dnes frčí Marvel. Dřív Billy the Kid FOTO wikimedia commons – volné dílo

JE BRUSHY BLÁZEN?

Obžaloba neúnavně tvrdí, že Brushy Roberts je jen další z řady pomatených bláznů. Poukazuje hlavně na jeho věk. Kdyby byl skutečně Kidem, bylo by mu přes devadesát let! Podle Robertsova rodného listu se ale narodil až v roce 1879, což znamená, že v době Kidovy smrti mu byly pouhé dva roky.

Ani po své smrti se Roberts z povědomí lidí nevytratí. Stává se nedílnou součástí Kidova příběhu, je mu věnován prostor v muzeích i v učebnicích historie. Získává tisíce zastánců i odpůrců po celém světě.

Mezi odpůrci vynikají v roce 2003 hlavně Tom Sullivan a Steve Sederwall. Prohlašují, že Pat Garrett byl hrdina, jenž sprovodil ze světa sprostého zločince, který se chlubil zavražděním jednadvaceti lidí, a opakovaně žádají úřady o povolení exhumovat ostatky z hrobů Billyho the Kida a jeho matky Catherine Antrim.

„Jen DNA odhalí pravdu,“ zdůrazňují oba muži. Jejich snažení je ale marné. Úřady žádost zamítnou s vysvětlením, že se s jistotou neví, kde je Catherine Antrim pohřbena a zda vůbec byla Kidovou matkou.

Soud pak přidává dodatek o kulturní hodnotě celé záležitosti. Případ je tak v roce 2009 uzavřen. Sám Sullivan přiznává: „Jsem rád, že jsme nevyhráli a že je toto tajemství zachováno pro další generace.“

Odkaz Brushyho Billa Robertse tak nadále zůstává živý a nad otázkou, zda Pat Garrett večer 14. července 1881 vystřelil po Billu the Kidovi, stále visí otazník.

Autorka: Irena Blahníková

Foto: Wikimedia Commons - volné dílo
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
reklama
Další články z rubriky historie Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Rozhledna Krásenský vrch: Kamennou věž společnými silami vybudovala celá obec
epochanacestach.cz

Rozhledna Krásenský vrch:...

Cesta vzhůru po...
Chřipková sezóna letos takřka neproběhla
epochalnisvet.cz

Chřipková sezóna letos...

Letošní chřipková sezóna připomínala z hlediska cirkulace virů...
Chilli con carne Mexico
tisicereceptu.cz

Chilli con carne Mexico

Suroviny na 4 porce 1 červená paprika 150 g...
Uteče krásné Lucii její další koloušek?
nasehvezdy.cz

Uteče krásné Lucii její...

Půvabná moderátorka Lucie...
Maminku do ústavu nedám
skutecnepribehy.cz

Maminku do ústavu nedám

Moje maminka byla úžasná a já...
Lincoln a telegraf: Společně vyhrají občanskou válku!
epochaplus.cz

Lincoln a telegraf: Společně...

Celé hodiny vysedává u svého stolu a bedlivě pročítá...
Originální Land Cruiser Toma Hankse jde do dražby
iluxus.cz

Originální Land Cruiser Toma...

Aukční dům Bonhams milovníkům...
Proč je jejich vztah odsouzen ke smutnému konci?
nasehvezdy.cz

Proč je jejich vztah...

Svou lásku vystavují na odiv...
Mistři skrývání: Zvířata, která sotva uvidíte
epochaplus.cz

Mistři skrývání: Zvířata,...

Některá zvířata se umí...
Moderní technologie chrání kulturní památky
21stoleti.cz

Moderní technologie chrání...

Národní muzeum v Praze, hrad a zámek v Českém...
Originální zázrak moderní architektury
rezidenceonline.cz

Originální zázrak moderní...

Uměleckým dílem v každém smyslu lze nazvat rezidenci,...
8 tipů, co se skvrnami od deodorantu
panidomu.cz

8 tipů, co se skvrnami od...

Bez deodorantu to nejde, ale s ním… Ano,...