Speciální případem snění jsou tzv. lucidní sny, tedy sny, o nichž naše vědomí ví, že jsou pouhým snem, a může si v nich dělat, co se mu jen zachce.
Mysl je schopna zaznamenat mnoho detailů. Není bez zajímavosti, že člověk v těchto snech spatřuje věci, které skutečně existují, ale v reálu je nikdy z tohoto pohledu neviděl. Např. při letu letadlem lze vidět krajinu pod ním takovou, jaká doopravdy je.
STUDIE JSOU KLÍČOVÉ
V roce 2019 dal tým psychologů vedený Denholmem Aspym z univerzity v Adelaide dohromady 47 dobrovolníků, které rozdělil do tří skupin. Každá ze skupin testovala jinou metodu podporující lucidní snění.
Až 46 % zkoumaných jedinců zažilo po opětovném usnutí lucidní snění. V dalších skupinách bylo úspěšných jenom 17 % dobrovolníků. Další výzkumy lucidního snění by mohly být klíčové k léčbě nočních můr a post-traumatických zážitků.
O CO SE JEDNÁ?
Zjednodušeně řečeno je lucidní snění vědomý spánek, což je stav, při kterém si lidé uvědomují, že sní, díky čemuž mohou své sny ovládat. Slovo lucidní vychází z latiny a představuje něco jasného, světlého. Lucidita znamená jasnost vědomí.
Ačkoliv si mnozí myslí, že spánek a bdělost jsou protiklady, které se vylučují, opak je pravdou. Obojí je možné sloučit a výsledkem je právě lucidní snění.
JAK OVLÁDAT SNY?
Odborníci jsou přesvědčeni, že vyvolat lucidní snění není nic obtížného. Výsledky ale nemusí být vždy takové, jak si je představujeme.
Někomu se podaří vědomě prožít sen hned napoprvé, jinému může trvat několik měsíců či let, než se pomocí základních technik dostane do vědomého prožívání snů.