Je to už legendární filmová scéna. Ve snímku Matrix chlapec ohýbá jen silou mysli kovovou lžíci. Dokáže to, protože pochopil principy virtuálního světa, ve kterém žije.
Lze to ale dokázat i v realitě, například díky nějakým dosud nepochopeným schopnostem, které člověk má?
Takovou otázku si lidé pokládají už po staletí. Někteří tomu nevěří, další doufají, že se to jednou podaří a mnozí dokonce tvrdí, že to dokážou.
Třeba polská spiritistika Stanislawa Tomczyk prý v letech 1908 – 1910 během série experimentů manipulovala s předměty na dálku, čímž ohromila i renomované psychology.
Telekinezi údajně ovládal také americký námořník Cecil Carstairs a po něm také Ruska Nina Kulagina (1926–1990). Ta prý před očima ruských vědců pohybovala zápalkami, jídlem nebo lžícemi.
V neposlední řadě nelze zapomenout ani na stále žijícího izraelského iluzionistu Uriho Gellera (*1946). Ten už desítky let tvrdí, že jeho triky s ohýbáním příborů a klíčů nejsou pouhé triky. Opravdu v sobě odemkl zvláštní schopnost telekineze?
SÍLA MYŠLENKY (A IMPLANTÁTU)
Ačkoliv řada esotericky laděných badatelů věří, že jde skutečně o dovednost, kterou v sobě ve skutečnosti může každý odemknout, vědci to zpochybňují a naznačují, že jedinou možností, jak lze ovládat předměty na dálku, je s pomocí technologií.
A právě to je cesta, kterou se v současnosti ubírají mnohé projekty zaměřené na propojení lidského mozku se zařízením, které umožní ovládat věci myšlenkou. O to se snaží kupříkladu firma Neuralink zmíněného podnikatele Elona Muska.
Ta vyvíjí čip, s jehož pomocí bude možné – po jeho implantování do mozku – ovládat myšlenkou všemožná zařízení. Ještě dál je pak britský vědec Kevin Warwick, který se prohlašuje za jednoho z prvních kyborgů.
„Mám ve svém nervovém systému 100 elektrod, které jsou připojené k počítači a internetu. Tak mohu kontrolovat robotickou ruku, která je tisíce mil daleko ve Spojených státech,“ vysvětluje.
Čeká nás v nejbližších letech díky implantátům nástup dosud nepoznaných a nedostupných „superschopností“?