24. dubna 2012: V blízkosti Slunce je fotografován objekt připomínající kovovou vesmírnou loď složenou z několika částí.
Domů     Pátráme po Faustovi: Existoval muž, jenž uzavřel smlouvu s ďáblem?
Pátráme po Faustovi: Existoval muž, jenž uzavřel smlouvu s ďáblem?
od 16.1.2024
3.5tis
Podle legendy měl Faust uzavřít smlouvu s ďáblem už v relativně mladém věku a své „odměny“ si užívat celých 24 let.
326
SDÍLENÍ
3.5tis
ZOBRAZENÍ

Jen málo příběhů prostupuje tolika díly klasické i populární literatury, filmu či hudby, jako je ten o vzdělanci, který uzavřel smlouvu s ďábelským Mefistofelem. Co o této legendě vlastně víme? Může na ní být něco pravdy?

V souvislosti se zmíněnou legendou je nutné zmínit také Faustův dům, který stojí v samém srdci Prahy. Ačkoli současná stavba pochází z roku 1726, lidé na místě dnešního Faustova domu prokazatelně bydleli už o mnoho staletí dřív. Podle legendy měl Faust uzavřít smlouvu s ďáblem už v relativně mladém věku a své „odměny“ si užívat celých 24 let.

Výprava po stopách ďábelské pověsti nás přivádí až do 15. a 16. století. Právě v téhle době žije v německém Zimmernu u Bad Kreuznachu alchymista a mág Johann Georg Faust (1480–1540).

Podle dochovaných historických zdrojů jde o renesančního učence, který během života navštěvuje řadu zemí a s oblibou předvádí nejrůznější magické kejkle.

Podle současných vědců patrně, ostatně podobně jako mnozí jemu podobní v té době, jenom používá nejrůznější iluze a efekty. Jeho současníci si však šeptají, že jde o muže znalého skutečných tajemných sil.

Jenže Faust to se svou pověstí všemocného mága trochu přežene. Brzy si na šlechtických dvorech lidé vyprávějí o doktorovi, který zaprodal duši ďáblu. Ten mu za to prý propůjčil doživotní vládu nad přírodními silami a lidskými osudy. Rodí se legenda, která zasáhne téměř celou Evropu.

Zemřel při experimentu?

Že se zpočátku o Faustovi hovoří jako o skutečné osobě, která se věnuje alchymii a magii, dokládají například grimoáry (magické knihy) ze 16. století. V některých z nich lze najít zaklínání pekel, která byla připisována právě tomuto prazvláštnímu učenci.

Další dobové spisy, tzv. faustbuchy, se zase zabývají životem mystika a tvrdí, že Faust nejméně dvakrát zavítal i do Prahy, kde dokonce vydal svou vlastní čarodějnou knihu a předváděl nejrůznější magické kejkle, například proměňoval stohy slámy v koně a zpět.

Jenže ani tyto prameny nejsou zcela spolehlivé a o jeho životě tak víme jen velmi málo, stejně jako o jeho tajemné smrti. „Údajně zemřel při výbuchu při alchymistickém experimentu ve městě Staufen.

Jeho tělo prý bylo ve velmi zmrzačeném stavu, což bylo vykládáno tak, že si pro něj přišel ďábel,“ uvádí německý novinář Michael Reich. Mohl se tedy nakonec Faust skutečně spřáhnout s temnými silami?

V souvislosti se zmíněnou legendou je nutné zmínit také Faustův dům, který stojí v samém srdci Prahy. Ačkoli současná stavba pochází z roku 1726, lidé na místě dnešního Faustova domu prokazatelně bydleli už o mnoho staletí dřív.
V souvislosti se zmíněnou legendou je nutné zmínit také Faustův dům, který stojí v samém srdci Prahy. Ačkoli současná stavba pochází z roku 1726, lidé na místě dnešního Faustova domu prokazatelně bydleli už o mnoho staletí dřív.

Jaký vlastně byl?

Podle legendy měl Faust uzavřít smlouvu s ďáblem už v relativně mladém věku a své „odměny“ si užívat celých 24 let. Důkazy něčeho takového samozřejmě neexistují, stejně jako nemáme přesné zprávy o skutečné povaze Fausta.

V tomto směru se tak lze obracet pouze na literární a hudební díla o této ikonické postavě. Ta se objevují hlavně v 18. a 19. století a nahlížejí na tuto postavu různými způsoby.

Zatímco některé verze hovoří o Faustovi jako o chamtivém muži, který neváhá pro vědění obětovat cokoli, jiné jej vykreslují spíše jako oběť.

Nejslavnějším dílem v tomto směru je samozřejmě veršovaná tragédie německého básníka, prozaika a dramatika Johanna Wolfganga von Goethe (1749–1832), ale tuto postavu můžeme najít v desítkách románů, básní či divadelních her, včetně těch českých.

Faust vystupuje kupříkladu ve slavném Krysaři spisovatele Viktora Dyka (1877–1931).

Tajemný pražský dům

V souvislosti se zmíněnou legendou je nutné zmínit také Faustův dům, který stojí v samém srdci Prahy. Ačkoli současná stavba pochází z roku 1726, lidé na místě dnešního Faustova domu prokazatelně bydleli už o mnoho staletí dřív.

Nevíme, zda v něm skutečně bydlel přímo Faust. Máme však podložené zprávy o tom, že v něm přebýval jiný mystik – Angličan Edward Kelley (1555–1597). Ten si tam dokonce zřídil laboratoř a prováděl v ní nejrůznější pokusy.

Dalším významným vlastníkem se v první polovině 18. století stal Antonín Mladota ze Solopysk. I jemu dům sloužil především pro rozličné experimenty s nejrůznějšími prapodivnými přístroji. Svůj název pak dům získal zřejmě až v 19. století.

Přispěl k němu zřejmě i kaplan nedalekého kostela Karel Jaenig (1835–1913).

„Kromě jiného prý vlastnil lidskou lebku a část šibenice, spával v rakvi a pokoj si vyzdobil černými pohřebními nápisy,“ vypráví jeho příběh autorka knihy o tajemných místech Čech Jitka Lenková (*1963).

Skutečně v domě do dnešních dob díky této historii zůstává silná negativní energie?

Foto: Creative Commons, volná díla
Štítky:
Lokalita:
reklama
Související články
od 24.4.2024 553
Přivodili smrt a utrpení milionům lidí. Ne všichni se však mlčky smířili s jejich nadvládou, a pokusili se je zabít. Mocní tyrani však vždy jako zázrakem unikli. Co zachránilo kubánského diktátora Fidela Castra? Od chvíle, kdy se Fidel Castro (1926–2016) zmocní vlády na Kubě, vymýšlejí americké tajné služby způsob, jak se ho zbavit. Plánů na jeho
od 23.4.2024 1.5tis
Na památkách z období starověkého Egypta objevíme velmi často vyobrazení velkého zástupce ptačí říše nápadně podobného volavce. Zoologové si nejen lámou hlavu, o jaký druh ptáka se jednalo, ale i kam se ztratil. Zůstalo něm pouze jméno – Benu. Bádání historiků potvrzují, že v období faraonů žilo v deltě řeky Nilu velké množství těchto ptáků.
od 22.4.2024 2.3tis
Rudolf II. proslul svou zálibou v alchymii, astrologii i magii. Vyprávělo se, že s sebou nosí dózu s práškem na výrobu zlata. Císařově přízni se těšil také tajuplný rabi Löw či alchymisté Edward Kelly a John Dee. Šlo jen o podvodníky, nebo v rudolfínské Praze skutečně vládly nadpřirozené síly? Císař Rudolf II.
od 22.4.2024 2.7tis
Verneovky – knihy francouzského spisovatele Julese Verna (1828-1905) fascinovaly generace čtenářů. Jejich vizionářský obsah oceníme i ve dvacátém prvním století. Osobnost autora těchto románů se dostala pod drobnohled a figuruje i v konspiračních teoriích. Jakých? Velmi známým se stal i náhrobek na místě posledního odpočinku legendárního romanopisc
od 21.4.2024 2.9tis
Do mozaiky strašidelných příběhů z rumunské Transylvánie skvěle zapadá vyprávění o záhadném létajícím monstru. Není to však ryzí pohádka. Obří příšera s křídly je mnohými považována za kryptida, který v této odlehlé krajině přežil jako živoucí fosilie z druhohor. Poprvé bylo pozorování tohoto tvora nahlášeno v roce 1907. Zápisy ve starých kronikách
reklama
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned
Straka zlodějka mi přinesla vzácný náramek
skutecnepribehy.cz
Straka zlodějka mi přinesla vzácný náramek
Seděla jsem na terase a byla bezradná. V tom přiletěla až ke mně straka, která upustila svůj lup a zmizela… Nad mou hlavou proletěl velký pták, zakroužil nad terasou a pak přistál na stromě. Seděla jsem tam smutně a kouřila cigaretu za cigaretou. Přišla jsem o místo, byla už tři měsíce na podpoře a manžel byl v částečném
Udělali Taxisové z císaře dlužníka?
historyplus.cz
Udělali Taxisové z císaře dlužníka?
Císař Matyáš je rudý zlostí. Bohatství státní kasy povážlivě klesá a jemu je jasné, kdo v tom má prsty. „Ti proklatí Taxisové,“ praští rukou do stolu. Právě oni se totiž starají o provoz poštovních linek, výdaje na jejich údržbu ale neplatí. Do kapsy jim plynou jen tučné zisky! Počátky výměny informací sahají hluboko do historie. Stálé
Vášnivý drink
tisicereceptu.cz
Vášnivý drink
Vyjádřit lásku lze mnoha způsoby. A k těm nejstylovějším patří koktejl plný neodolatelné chuti. Připravte si drink Red Valentine s rumovou lahůdkou Diplomático a prožijte se svým milovaným protějškem
Krize mezi Benešovou a Matonohou snad nekončí?
nasehvezdy.cz
Krize mezi Benešovou a Matonohou snad nekončí?
Už dlouho se povídá, že manželství herečky Lucie Benešové (49) a herce Tomáše Matonohy (53) balancuje na hraně rozchodu. Herečka si nedávno vyrazila na dovolenou do luxusních lázní, kdo si ale mysle
V Indii byly objeveny pozůstatky hada, který mohl být nejdelším na světě
21stoleti.cz
V Indii byly objeveny pozůstatky hada, který mohl být nejdelším na světě
Za hadího rekordmana byl dosud považován Titanoboa cerrejonensis, jehož pozůstatky byly objeveny v roce 2002 v severovýchodní Kolumbii. Žil zhruba před 60 miliony let a dle odhadů mohl měřit kolem 13
Superleggera 80: Jachta inspirovaná klasickými sporťáky
epochalnisvet.cz
Superleggera 80: Jachta inspirovaná klasickými sporťáky
Nizozemská loděnice Oceanco stojí za celou řadou oslňujících lodí. Nyní odhalila novou superjachtu ze série Simply Custom, která vznikla ve spolupráci s italským návrhářským studiem HotLab. Novinka pokřtěná Superleggera 80 se vyznačuje exteriérem inspirovaným sportovními vozy z 60. let a opulentním interiérem připomínajícím luxusní penthouse.   Může se zdát trochu nepatřičné pojmenovat ohromující trup osmdesátimetrové
Jak se žilo kdysi – Česká republika
nejsemsama.cz
Jak se žilo kdysi – Česká republika
Toužíte se projít po živém muzeu, kde na vás dýchne duch dávné doby? Vyrazte do skanzenu! V Čechách i na Moravě jich najdete několik a mnohé z nich jsou unikátní. Obvykle bývá v místě připraven doprovodný program, který dokreslí atmosféru místa a přinese vám neobyčejné zážitky. Muzeum lidových staveb Kouřim Stavitelské památky z území středních, východních a severních Čech najdete v Kouřimi
Jak zvládnout nepohodu při sedavém zaměstnání
epochaplus.cz
Jak zvládnout nepohodu při sedavém zaměstnání
Sedavé zaměstnání není rozhodně nic příjemného. Bez pořádné prevence se člověk začne dřív nebo později potýkat se zdravotními neduhy, typu křeče v nohou, bolesti zad a hlavy, bolesti ruky, pálení očí, problémy se zažíváním, nadváha a další. Mnohem lépe je naučit se těmto problémům předcházet, než je později řešit. Nejdůležitějším krokem v boji proti zdravotním problémům způsobeným
Křehký koláč s mřížkou
panidomu.cz
Křehký koláč s mřížkou
Tento koláč vypadá dokonale, ale i tak chutná. Do tvarohu můžete zamíchat dvě lžíce máku nebo do něj vmíchat ovoce. Zdobit můžete také čerstvým ovocem, třeba jahodami. Ingredience na 1 formu Na těsto 300 g hladké mouky 150 g másla 1 vejce 1 žloutek 1 lžička nastrouhané citronové kůry 100 g moučkového cukru 1 lžička prášku do pečiva
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Kincugi: japonské umění slepovaných talířů v restauraci The Artisan
iluxus.cz
Kincugi: japonské umění slepovaných talířů v restauraci The Artisan
Moderní česká restaurace The Artisan spojuje gastronomický zážitek s uměleckým dotekem prostřednictvím japonské techniky Kincugi. Výborné pokrmy si teď hosté mohou vychutnat i přímo z originálních tal