27. července 2014: Záběry kamery z anglického divadla Brookside v Essexu ukážou, jak se v prázdném sále sama od sebe hýbe židle.
Domů     Tajemství bermudského trojúhelníku je možná odhaleno
Tajemství bermudského trojúhelníku je možná odhaleno
od 16.1.2024
3.3tis
308
SDÍLENÍ
3.3tis
ZOBRAZENÍ

Tajemná oblast mezi Bermudami, Miami a Portorikem nahání hrůzu nejednomu mořeplavci či letci již po celé století. Mizející lodě, nevysvětlitelné nehody a úmrtí… Mnohé z nich dodnes nemají uspokojivé vysvětlení.

V poslední době se však objevují nové teorie, které možná konečně zodpoví děsivé otázky.

Přijít na kloub tomu, proč v této oblasti havaruje nebývalé množství dopravních prostředků, se pokoušejí jak amatérští záhadologové, tak i vědci či literární a filmoví tvůrci. A není divu.

Každý rok se zde na 440 000 mílích čtverečních ztratí v průměru čtyři letadla a dvacet lodí. O život v bermudském trojúhelníku každoročně přijde kolem tisícovky lidí. To už je dostatečně pádný důvod, proč se záhadou zabývat.

A zvláště v posledních letech to vypadá, že se ji konečně podaří rozluštit. Vědci totiž objevili mnoho zajímavých teorií, které vůbec nezní neuvěřitelně.

První ztracená loď

K první tragédii v bermudském trojúhelníku dochází v roce 1918. Tehdy oblastí proplouvá americká nákladní loď Cyclops, na které se plaví 309 členů posádky. Do USA však nikdy nedorazí. Po lodi jako by se slehla zem.

Podivné je, že nikdo nezaznamená, že by se kdokoli z posádky pokoušel navázat spojení s pevninou nebo jakkoli volat o pomoc. Dodnes se tak neví, co se vlastně osudného dne stalo.

K další velké nevysvětlené nehodě dojde roku 1945. Tehdy z vojenské základny na Floridě vzlétne letka pěti amerických bombardérů. Zpět se však už nikdy nevrátí. Co se stalo?

Velitel Charles Taylor během letu hlásí potíže – kompasy nereagují standardním způsobem, a navíc se prudce zhoršuje počasí. Letouny mají nouzově přistát na vodě, poté se ale odmlčí. A to je naposledy, co je s posádkou kdokoli v kontaktu.

Když vyrazí letadlo, které má zjistit, co se stalo, nejenže na nic nepřijde, ale navíc se rovněž nevrátí. Příčina záhadného zmizení šesti letounů zůstává stále neobjasněná.

K další velké nevysvětlené nehodě dojde roku 1945. Tehdy z vojenské základny na Floridě vzlétne letka pěti amerických bombardérů.
K další velké nevysvětlené nehodě dojde roku 1945. Tehdy z vojenské základny na Floridě vzlétne letka pěti amerických bombardérů.

Věděli jste, že…

První nehody a zmizení v bermudském trojúhelníku jsou sice zaznamenány až ve 20. století, potíže tu však měli mořeplavci již dříve. Ve svém cestovním deníku zaznamená trampoty v této oblasti již Kryštof Kolumbus (1451–1506).

Ten si do poznámek zapíše, že na obloze posádka spatřila ohnivé koule a po dobu plavby je sužuje bouřka.

Odkud vítr fouká?

Teorií, které se pokoušejí vysvětlit, co je příčinou zmíněných i dalších katastrof, existuje mnoho. Většina z nich je však spíše fantastického charakteru. Přisuzují neštěstí obrovské nestvůře, která stahuje lodi pod hladinu, nebo dokonce mimozemšťanům.

V posledních letech však vědci odhalují několik zajímavých faktů, které by mohly k vyřešení záhady významně přispět. Kupříkladu Dr. Steve Miller z univerzity v Coloradu je toho názoru, že za všechny politováníhodné události může docela jednoduše špatné počasí.

Na místě se totiž tvoří zvláštní šestiúhelníkové mraky, které výrazně zhoršují místní klimatické podmínky. Způsobují například velký pokles tlaku, což je problém zejména pro letadla. Kromě toho zde vítr může dosahovat až rychlosti 270 kilometrů za hodinu.

Záhadou ovšem i nadále zůstává, proč se zde plavidla a letouny tolikrát ztrácejí způsobem, že posádka ani nedokáže zavolat o pomoc a po dopravním prostředku se takříkajíc slehne zem. Na to už bohužel ani doktor Miller odpověď nemá.

Stojí za zdejšími událostmi mimozemská civilizace?
Stojí za zdejšími událostmi mimozemská civilizace?

Nebezpečné plyny

Také další teorie je čistě pragmatická a zní poměrně uvěřitelně.

Na tuto myšlenku přivede vědce nedávný výzkum v Norsku, který ukáže, že na dně moří bermudského trojúhelníku by se mohly nacházet obrovské trhliny uvolňující bubliny plynu metanu, jež by teoreticky mohly dosahovat průměru až stovek metrů.

Kdyby do takové bubliny vjela loď, okamžitě by se propadla pod hladinu a beze stopy by zmizela, aniž by posádka stačila jakkoli zareagovat.

Velké hromadící se množství metanu může také způsobit podmořskou explozi, jež projíždějícím plavidlům může pořádně zatopit. Kromě toho by metan uvolněný do vzduchu mohl způsobit také pád letadla, které by místem právě prolétalo.

Spolehlivě však tuto teorii potvrdit nelze, protože moře je zde až šest kilometrů hluboké, takže se zde výzkum dna provádí velmi obtížně.

Jde skutečně o záhadu?

V roce 2018 přijdou vědci s dosud nejrevolučnějším řešením. Podle nejnovější teorie se v bermudském trojúhelníku vlastně nic podivného neděje.

Jedná se totiž o trasu, po které se prostě pohybuje abnormální množství dopravních prostředků, a proto je jen logické, že zde musí být také více havárií.

To, že poté nejsou nalezeny vraky, prý způsobuje Golfský proud, který je tak silný, že je odnese stovky kilometrů daleko. Tato teorie má však jednu zásadní trhlinu.

Nikde jinde nemizejí letadla a lodě beze stopy tak často, aniž by se posádka alespoň pokusila navázat spojení. Nemluvě o tom, že bychom těžko našli místo, kterého by se cestující i posádky plavidel a letounů báli podobně jako právě bermudského trojúhelníku.

Nezbývá tedy než konstatovat, že spolehlivou odpověď na to, co je skutečnou příčinou katastrof na daném místě, stále nemáme. Rozhodně to však vypadá, že jsou vědci přinejmenším na slibné stopě.

Foto: PX FUEL, letouny Creative Commons - volné dílo
Související články
od 25.7.2024 1.7tis
V balkánském folkloru má svoje pevné místo drekavac. Setkáte se s ním v temných příbězích vyprávěných v Srbsku, stejně jako v Bosně či Kosovu. V některých oblastech je drekavac považován spíše za výchovného démona pro strašení dětí, jinde se ho lidé stále velmi obávají. Moderní popis drekavace upřednostňuje vzhled, který se velmi podobá psovité šel
od 24.7.2024 2.6tis
Voda je součástí každé naší buňky a nedokážeme bez ní přežít. Co je ale pravdy na tom, že molekuly vody jsou schopné reagovat na vnější vlivy, jakými může být hudba, slovo, zpěv či vyslaná emoce? Vodní krystaly prý dokážou svoji strukturu měnit podle toho, jak se s vodou zachází. Dokáže voda rozeznat dobrý a špatný lidský záměr? A pokud ano, je možné tuto vlastnost využít k vlastnímu prospěchu?
od 24.7.2024 2.7tis
V Japonsku se odpradávna vyprávějí příběhy, které se nám Evropanům zdají možná trochu podivné. Lesy, studně, potoky i horské soutěsky v nich osidlují podivné bytosti, démoni pekel i nemrtví strážci pokladů. Enigma přináší 5 tajemných tvorů, kteří prý zemi vycházejícího slunce obývají. Neznámí tvorové, které byste v učebnicích rozhodně nena
od 24.7.2024 3.1tis
Nejtajemnější ruské jezero Labynkyr prý obývá Nesski, rusky znějící obdoba slavné Nessie, dříve známé spíše jako ďábel či čert. Navzdory skeptickým hlasům důkazů o jeho existenci nebezpečně přibývá. Jakutští lovci dokonce tvrdí, že v jezeře žije hned několik exemplářů záhadného tvora! Žije v jeho ledových vodách tvor z pravěku, jak někteří tvrdí? Legendár
od 23.7.2024 2.6tis
Voda omývá běloskvoucí písečný břeh. Nemá však průzračně modrou barvu, vypadá totiž sytě růžově. Jak je to možné? Vědci si s vysvětlením nevědí rady. Australské jezero Hiller na ostrově Middle Island se proto dostává na seznam nejtajemnějších míst světa. Britský objevitel a mořeplavec Matthew Flinders (1774–1814) proplouvá kolem souostroví Rec
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
21stoleti.cz
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
Americká kosmická agentura NASA využije vodíkové vozidlo Toyota Lunar Cruiser pro svou nadcházejí pilotovanou misi na Měsíc. Šestikolové vozítko pro jízdu po povrchu umožní vědcům ještě detailnější pr
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
skutecnepribehy.cz
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
Jednou jsem zasáhla do pranice malých kluků, kteří hráli kuličky. Jeden z nich mi dal svou skleněnku na památku. A štěstí si mě opravdu našlo! Když jsem zůstala sama s dětmi, nebyla to lehká doba. Měla jsem se co ohánět, ale brala jsem si ke své práci různé brigády, aby děti nepocítily chudobu, co se nám přilepila na
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
epochanacestach.cz
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
Jan Žižka střeží kamenným pohledem gotickou radnici i kostičky lega a čokolády. Pod pláštěm s kalichem za zvuků hudby a pouličního divadla ožívá genius loci města. Město Tábor, tak úzce spojené s husitským revolučním hnutím, vypíná svou hrdou tvář na jihu Čech. Tam, kde dříve řinčely zbraně, dnes cinkají sklenky místních vináren a kavárniček. Chcete-li také pocítit
Sušená rajčata v oleji
nejsemsama.cz
Sušená rajčata v oleji
Dokonalá surovina, kterou v kuchyni potřebujete. Hodí se do těstovinových jídel, kuskusu, můžete je použít na obložené chleby, do rizota. Rozumí si s bylinkami, sýry i slaninou. Ingredience na 2 sklenice: ● 2 kg oválných zralých rajčat ● 15 stroužků česneku ● 4 lžíce sušené bazalky ● sůl ● olivový olej Postup: Rajčata překrojte a vyskládejte na plech vyložený pečicím papírem. Osolte je
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
epochalnisvet.cz
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
Titul první známé oběti atentátu v historii získává egyptský faraon Teti (někdy známý také jako Othoés), vládnoucí přibližně v letech 2291 až 2279 př. n. l.   Když faraon Venis zemře, aniž po sobě zanechá mužského potomka, pátá dynastie končí a nastává období nestability. Hledá se nový panovník, který „usmíří obě země“. Nakonec se jím
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
historyplus.cz
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
„Musíme ho tu zdržet,“ říká Jiří z Poděbrad v kruhu přátel. Ladislav Pohrobek, kterému zjara přísahal věrnost, teď na podzim přijel do Prahy. Plánuje se jeho korunovace, ale jde i o to dostat mladičkého krále pod svůj vliv. Jiří se už postará, aby zůstal déle než rok. Odjede až v listopadu 1454.   Na svět
Pro dobrou paměť trénujte mozek
panidomu.cz
Pro dobrou paměť trénujte mozek
Máte to na jazyku, a přitom si nemůžete vzpomenout. Čím to asi bude? Že by věkem? Možná jen svůj mozek málo trénujete. Každý z nás si dokáže zapamatovat mnohem víc, než si myslí. Nezáleží totiž ani tak na věku jako na trénovanosti mozku. Říkají to vědci, kteří mozek zkoumají již po desetiletí. Paměť se podle
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
nasehvezdy.cz
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
Herečka Jana Bernášková (43) ze seriálu ZOO, která si ještě před lety nemohla přijít s otcem své dcery Justýny (17) na jméno, s ním teď vyrazila na společnou dovolenou. S režisérem Davidem Drábkem (54
Šťavnatá barbeque žebírka
tisicereceptu.cz
Šťavnatá barbeque žebírka
Připravujete občerstvení na oslavu? Nezapomeňte připravit pikantní „barbekjů“ žebírka. Suroviny 2 kg hovězích žeber 1 lžíce uzené papriky 1 lžíce granulované cibule sůl, pepř Na omáčku
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
iluxus.cz
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
Branko Černý, ředitel největšího českého vinařského projektu Král vín, dnes slavnostně vyhlásil výsledky jeho soutěžní části. Do ní 165 českých a moravských vinařů přihlásilo celkem 1370 vín. • Abs
Interiérové stínění z textilních materiálů
rezidenceonline.cz
Interiérové stínění z textilních materiálů
Látky všech typů vnášejí do obytného prostoru příjemný pocit, současně nabízejí širokou škálu možností pro personalizaci a stylizaci interiéru. Ačkoli závěsy jsou často první volbou, existuje mnoho dalších možností, které stojí za zvážení. Jednou z hlavních výhod textilního stínění je jeho flexibilita s ohledem na aktuální zaměření konkrétního obytného prostoru. Materiály, jež jsou k dispozici
Armand Douglas Hammer: Temné fantazie krásného prince
epochaplus.cz
Armand Douglas Hammer: Temné fantazie krásného prince
Je hezký, urostlý, slavný a velmi bohatý. Dokonale splňuje všechny parametry moderního prince. Ale pozor! Je k mání jen pro opravdu otrlé princezny. Jeho představa kvalitního sexu zahrnuje svazování a kapku násilí. Navíc je možná kanibal. V případě amerického herce Armanda Douglase Hammera (*1986) byla Štěstěna značně rozdavačná. Armie se prostě uměl narodit. Jeho předkové nashromáždili obrovské