23. února 2012: Kalifornské San Diego žije nálezem zvláštního tvora vyplaveného na pobřeží Tichého oceánu. Jde o čupakabru?
Domů     Tajemství bermudského trojúhelníku je možná odhaleno
Tajemství bermudského trojúhelníku je možná odhaleno
od 16.1.2024
3.3tis
308
SDÍLENÍ
3.3tis
ZOBRAZENÍ

Tajemná oblast mezi Bermudami, Miami a Portorikem nahání hrůzu nejednomu mořeplavci či letci již po celé století. Mizející lodě, nevysvětlitelné nehody a úmrtí… Mnohé z nich dodnes nemají uspokojivé vysvětlení.

V poslední době se však objevují nové teorie, které možná konečně zodpoví děsivé otázky.

Přijít na kloub tomu, proč v této oblasti havaruje nebývalé množství dopravních prostředků, se pokoušejí jak amatérští záhadologové, tak i vědci či literární a filmoví tvůrci. A není divu.

Každý rok se zde na 440 000 mílích čtverečních ztratí v průměru čtyři letadla a dvacet lodí. O život v bermudském trojúhelníku každoročně přijde kolem tisícovky lidí. To už je dostatečně pádný důvod, proč se záhadou zabývat.

A zvláště v posledních letech to vypadá, že se ji konečně podaří rozluštit. Vědci totiž objevili mnoho zajímavých teorií, které vůbec nezní neuvěřitelně.

První ztracená loď

K první tragédii v bermudském trojúhelníku dochází v roce 1918. Tehdy oblastí proplouvá americká nákladní loď Cyclops, na které se plaví 309 členů posádky. Do USA však nikdy nedorazí. Po lodi jako by se slehla zem.

Podivné je, že nikdo nezaznamená, že by se kdokoli z posádky pokoušel navázat spojení s pevninou nebo jakkoli volat o pomoc. Dodnes se tak neví, co se vlastně osudného dne stalo.

K další velké nevysvětlené nehodě dojde roku 1945. Tehdy z vojenské základny na Floridě vzlétne letka pěti amerických bombardérů. Zpět se však už nikdy nevrátí. Co se stalo?

Velitel Charles Taylor během letu hlásí potíže – kompasy nereagují standardním způsobem, a navíc se prudce zhoršuje počasí. Letouny mají nouzově přistát na vodě, poté se ale odmlčí. A to je naposledy, co je s posádkou kdokoli v kontaktu.

Když vyrazí letadlo, které má zjistit, co se stalo, nejenže na nic nepřijde, ale navíc se rovněž nevrátí. Příčina záhadného zmizení šesti letounů zůstává stále neobjasněná.

K další velké nevysvětlené nehodě dojde roku 1945. Tehdy z vojenské základny na Floridě vzlétne letka pěti amerických bombardérů.
K další velké nevysvětlené nehodě dojde roku 1945. Tehdy z vojenské základny na Floridě vzlétne letka pěti amerických bombardérů.

Věděli jste, že…

První nehody a zmizení v bermudském trojúhelníku jsou sice zaznamenány až ve 20. století, potíže tu však měli mořeplavci již dříve. Ve svém cestovním deníku zaznamená trampoty v této oblasti již Kryštof Kolumbus (1451–1506).

Ten si do poznámek zapíše, že na obloze posádka spatřila ohnivé koule a po dobu plavby je sužuje bouřka.

Odkud vítr fouká?

Teorií, které se pokoušejí vysvětlit, co je příčinou zmíněných i dalších katastrof, existuje mnoho. Většina z nich je však spíše fantastického charakteru. Přisuzují neštěstí obrovské nestvůře, která stahuje lodi pod hladinu, nebo dokonce mimozemšťanům.

V posledních letech však vědci odhalují několik zajímavých faktů, které by mohly k vyřešení záhady významně přispět. Kupříkladu Dr. Steve Miller z univerzity v Coloradu je toho názoru, že za všechny politováníhodné události může docela jednoduše špatné počasí.

Na místě se totiž tvoří zvláštní šestiúhelníkové mraky, které výrazně zhoršují místní klimatické podmínky. Způsobují například velký pokles tlaku, což je problém zejména pro letadla. Kromě toho zde vítr může dosahovat až rychlosti 270 kilometrů za hodinu.

Záhadou ovšem i nadále zůstává, proč se zde plavidla a letouny tolikrát ztrácejí způsobem, že posádka ani nedokáže zavolat o pomoc a po dopravním prostředku se takříkajíc slehne zem. Na to už bohužel ani doktor Miller odpověď nemá.

Stojí za zdejšími událostmi mimozemská civilizace?
Stojí za zdejšími událostmi mimozemská civilizace?

Nebezpečné plyny

Také další teorie je čistě pragmatická a zní poměrně uvěřitelně.

Na tuto myšlenku přivede vědce nedávný výzkum v Norsku, který ukáže, že na dně moří bermudského trojúhelníku by se mohly nacházet obrovské trhliny uvolňující bubliny plynu metanu, jež by teoreticky mohly dosahovat průměru až stovek metrů.

Kdyby do takové bubliny vjela loď, okamžitě by se propadla pod hladinu a beze stopy by zmizela, aniž by posádka stačila jakkoli zareagovat.

Velké hromadící se množství metanu může také způsobit podmořskou explozi, jež projíždějícím plavidlům může pořádně zatopit. Kromě toho by metan uvolněný do vzduchu mohl způsobit také pád letadla, které by místem právě prolétalo.

Spolehlivě však tuto teorii potvrdit nelze, protože moře je zde až šest kilometrů hluboké, takže se zde výzkum dna provádí velmi obtížně.

Jde skutečně o záhadu?

V roce 2018 přijdou vědci s dosud nejrevolučnějším řešením. Podle nejnovější teorie se v bermudském trojúhelníku vlastně nic podivného neděje.

Jedná se totiž o trasu, po které se prostě pohybuje abnormální množství dopravních prostředků, a proto je jen logické, že zde musí být také více havárií.

To, že poté nejsou nalezeny vraky, prý způsobuje Golfský proud, který je tak silný, že je odnese stovky kilometrů daleko. Tato teorie má však jednu zásadní trhlinu.

Nikde jinde nemizejí letadla a lodě beze stopy tak často, aniž by se posádka alespoň pokusila navázat spojení. Nemluvě o tom, že bychom těžko našli místo, kterého by se cestující i posádky plavidel a letounů báli podobně jako právě bermudského trojúhelníku.

Nezbývá tedy než konstatovat, že spolehlivou odpověď na to, co je skutečnou příčinou katastrof na daném místě, stále nemáme. Rozhodně to však vypadá, že jsou vědci přinejmenším na slibné stopě.

Foto: PX FUEL, letouny Creative Commons - volné dílo
reklama
Související články
od 22.2.2024 1.2tis
V egyptské lokalitě Taposiris Magna dochází v posledních měsících k celé řadě záhadných archeologických objevů. Právě zde byly nedávno odhaleny tajemné mumie se zlatými jazyky. A možná zde bude již brzy nalezena i hrobka slavné Kleopatry. Co když je ale celá lokalita prokletá, jak soudí někteří záhadologové?   Tisíce let stará tajemství čekají na svá odhalení. A to na místě známém jako
od 21.2.2024 1.9tis
Říká se, že filmy jsou zrcadlem života. Odráží se v nich naše prožitky, emoce, malé i velké momenty. Jenže někdy jako kdyby to fungovalo naopak. Jako kdyby se lidský život stal odrazem filmu, naplněnou předpovědí toho, co si vymysleli scénáristé. Tyto události nemají vysvětlení. Jde o extrémní náhody, nebo si s námi občas pohrává vyšší moc?  
od 21.2.2024 2.5tis
Žijeme ve světě informačních technologií. Ve světě, kde je stále obtížnější něco utajit nebo ukrýt před zraky veřejnosti. Přesto stále existuje značné množství informací, ke kterým nemá, kromě několika vyvolených, nikdo jiný přístup. Ponořte se s námi do pečlivě střežených archivů a knihoven s neveřejnými díly a dokumenty. Jaká tajemství v nich najdeme?   Spojené státy americké mají star
od 20.2.2024 2.4tis
Hustou filipínskou džunglí se prodírá unavený cestovatel, když tu náhle zaslechne jakési naříkání. Ihned se proto vydá za zvukem a na mýtině uprostřed pralesa spatří nemluvně. Jakmile ale k němu dojde, zalesknou se v puse dítěte ostré tesáky a na prstech se objeví drápy. Jde totiž o legendami opředeného démona Tiyanaka. Z potemnělého pr
od 20.2.2024 2.7tis
Rozlehlé močály na hranici několika afrických států jsou nebezpečným místem, které údajně obývá i jeden z nejzáhadnějších tvorů kontinentu, nazývaný Kongamato. Létajícího tvora s netopýřími křídly spatřilo už mnoho svědků. Může jít o vyhynulého ptakoještěra? A skutečně jeho spatření znamená smrt, jak věří místní domorodci? Bažinami Džiundu
reklama
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Minulost ukrytá ve zřícenině
skutecnepribehy.cz
Minulost ukrytá ve zřícenině
Během zahraniční dovolené se mi stala neuvěřitelná věc. V chátrajícím kostele jsem nahlédla do minulosti! Když jsem se před deseti lety rozvedla, začala jsem se hodně věnovat turistice. Nevadilo mi podnikat výlety sama, ale nejraději a nejčastěji jsem jezdila s kamarádkou Magdou, která byla rovněž rozvedená. Před časem jsme se vydaly do rumunského vnitrozemí. V den, kdy se mi
Příčinou neplodnosti může být i netradiční tvar dělohy  Komplikuje početí i těhotenství
21stoleti.cz
Příčinou neplodnosti může být i netradiční tvar dělohy Komplikuje početí i těhotenství
Netradiční tvar dělohy může být příčinou neplodnosti, samovolných potratů nebo komplikovaného početí. Lékaři upozorňují, že na tento důvod neplodnosti se často nemyslí a vyšetření, která umí vady dělo
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Frederique Constant & seconde/seconde/ demonstrují, jak skloubit humor s precizní ruční prací
iluxus.cz
Frederique Constant & seconde/seconde/ demonstrují, jak skloubit humor s precizní ruční prací
Frederique Constant se pyšní tím, že je pravou švýcarskou hodinářskou manufakturou, která si vyrábí vlastní strojky a hodinky sestavuje ručně. Přesto není tato skutečnost vždy výrazně zdůrazňována.
Konec žhavého románku
nasehvezdy.cz
Konec žhavého románku
V oblíbeném seriálu ZOO hraje nejenom zpěvák Tomáš Klus (37), ale nově i jeho dcera Josefína (10). Ta má doma přezdívku „Keliška“ podle postavy drbny z filmů Slunce, seno… a to zcela po právu. Klus
Bylinky pro zdraví: Hřejivá a léčivá síla pro zimní dny
epochaplus.cz
Bylinky pro zdraví: Hřejivá a léčivá síla pro zimní dny
Káva, nebo čaj? Věčné dilema. Jsou tací, kteří si bez tmavého voňavého moku nedokážou představit ráno, jiní dávají naopak přednost bylinkám. A dělají dobře. Ze zdravotního hlediska může totiž čajům konkurovat jen málokterý nápoj. Ne nadarmo se veškeré neduhy už odedávna léčily pomocí bylinek… Historie čaje je skutečně dlouhá a poutavá. Věrohodné prameny a dokumenty,
Osvěžující zeleninový salát
tisicereceptu.cz
Osvěžující zeleninový salát
Lehký zeleninový salát vám jistě přijde vhod, navíc jej vykouzlíte pouze během necelé půlhodinky. Ingredience 1 květák 2 rajčata 1 červená cibule salátová okurka malé mozarellky 150 ml bílé
Přepadení v Paříži: Dámy si jdou pro šperky
epochaplus.cz
Přepadení v Paříži: Dámy si jdou pro šperky
Jeden zůstává stát u výlohy, vytáhne zbraň a neklidně se rozhlíží kolem. Dva lupiči si natahují dámské paruky a s vytaženými zbraněmi vtrhnou do luxusního klenotnictví. Všechny přítomné natlačí ke zdi a zdá se, že zaměstnance znají jménem, aby je jeden hlídal a druhý do připravených tašek naházel šperky a hodinky. Po jejich útěku na
Bratislava: Město, kde se tradice a současnost potkávají na každém kroku
epochanacestach.cz
Bratislava: Město, kde se tradice a současnost potkávají na každém kroku
Od českých hranic je to jen co by kamenem dohodil a ostatně většina lidí na obou stranách hraniční čáry tu hranici nikdy tak úplně nepřijala za svou. Bratislava k nám prostě nikdy nepřestala patřit stejně jako my k ní. Návštěvníci, kteří do Bratislavy zavítají poprvé, možná budou trochu bezradní. Jak se v té široké nabídce památek, atrakcí a
Nové „dělo“ pro Karolinu: Kvantový počítač konsorcia LUMI-Q
21stoleti.cz
Nové „dělo“ pro Karolinu: Kvantový počítač konsorcia LUMI-Q
Celoevropský společný podnik EuroHPC (EuroHPC JU) vyhlásil výběrové řízení na dodavatele nového kvantového počítače konsorcia LUMI-Q, který bude umístěn v České republice a propojen se superpočítačem
Zelenina za syrova? Tyhle druhy rozhodně ne!
panidomu.cz
Zelenina za syrova? Tyhle druhy rozhodně ne!
V módě jsou zeleninové saláty a rozmixované nápoje smoothies. Mají prospívat zdraví, to ale platí jen v případě, že nesáhnete vedle. Mýtus je představa, že se můžeme s chutí a bez kuchyňské úpravy pustit do všeho, co na zeleninovém záhonu vyroste. U některých druhů totiž za syrova hrozí zažívací potíže, někdy i mírná otrava, u
Nelítostná smrt Gianniho Versace: Proč musel zemřít slavný návrhář?
epochalnisvet.cz
Nelítostná smrt Gianniho Versace: Proč musel zemřít slavný návrhář?
Jindy posílá pro noviny a kávu asistenta, tentokrát má chuť na ranní procházku, a tak na sebe rychle hodí oblečení a vyrazí. Krátce před devátou se vrací, od domovních dveří ho dělí jen pár schodů, kd