28. května 858 př. n. l.: Zatmění Slunce chápané jako zlé znamení přerušuje bitvu v dlouholeté válce mezi Lýdií a Médskou říší a vede k uzavření příměří.
Domů     Reportáže
Rozkaz pro delfína: Zabij i miluj člověka!
Mirek Brát
od Mirek Brát 31.3.2021
4.9tis
Abychom však černomořským delfínům jen nekřivdili… Dokázali rozdat i hodně radosti v sevastopolském veřejném delfináriu.
483
SDÍLENÍ
4.9tis
ZOBRAZENÍ

Delfinárium v ruském Vladivostoku oznámilo v roce 2021 světu, že nabízí novou službu: terapii s delfíny. Roli „lékařů“ v něm převzalo kvarteto černomořských delfínů skákavých.

Právě Černé moře bylo totiž kolébkou sovětských a později i ruských projektů na využití delfínů. Bohužel však nejen pro civilní, ale zejména vojenské projekty.

„Mořská kasárna“

Stanice na výcvik delfínů pro vojenské mise fungovala například na sovětské námořní základně Balaklava na Krymu. Impulsem k povolání delfínů do „mořských kasáren“ byl výbuch bitevní lodi Novorosijsk v krymském Sevastopolu v roce 1955.

Byly to časy studené války a sovětské vrchní velení si bylo jisté, že se jednalo o diverzní akci ze strany NATO. Vědci a biologové povolali k odvodu černomořské delfíny.

Ideologický výcvik si delfíni ve službách sovětského námořnictva mohli zopakovat i na samotném mořské dně…

Cizí plavce měli delfíni zneškodňovat speciální ampulí s oxidem uhličitým. Když trénovaný delfín narazil na potápěče – diverzanta, vpravil mu pomocí ampule připevněné na rypci do těla plyn. Ten tělo potápěče nafoukl a přinutil tak k nedobrovolnému vynoření. V jiném případě se hovoří přímo a ampulích s jedem.

Delfíni ve vodách zálivu v krymské Balaklavě

Do íránských uniforem

Po rozpadu Sovětského svazu byl vojenský výzkum výrazně redukován a řada vojenských delfinárií zrušena. Ze speciálně trénovaných delfínů se stal v 90. letech minulého století i zajímavý vývozní artikl. Více než dvě desítky těchto savců v mariňácké uniformě si například od chaosem zmítaného sovětského impéria koupila armáda Íránu.

Mirek Brát, foto autor

Foto: Autor
Lokalita:
reklama
Související články
od Eva Soukupová 24.5.2022 1.8tis
Pod nánosy hlíny a porostu nedaleko bosenské metropole se údajně nachází záhadná pyramida vybudovaná neznámou prastarou civilizací. Přestože odborníci trvají na tom, že o žádnou pyramidu ve skutečnosti nejde, její objevitel je přesvědčen, že má v ruce nezpochybnitelné důkazy o jejím umělém původu.     Bosenský obchodník a archeolog Semir Osmanagić (*1960) už léta usiluje […]
od Mirek Brát 21.5.2022 2.5tis
I v moderní současnosti se objevují zcela nečekané nálezy upomínající na časy druhé světové války. Propast času, která nás dělí od těchto událostí, staví před badatele složité rébusy. Jeden takový se nachází dvacet osm metrů pod hladinou Jaderského moře. Jde o vrak střemhlavého bombardéru Junkers Ju-87„štuka“ (z německého výrazu  das Sturzkampfflugzeug). Letoun se na dně […]
od Mirek Brát 30.3.2022 2.5tis
V zimě roku 1984 začaly ve Špindlerově Mlýně stavební aktivity, jejichž oficiálním cílem byla výstavba nového hotelového zařízení. Na svahu hory Medvědín však mělo vzniknout ještě „něco“, co bylo další roky přísně utajováno. Jednalo se o obří protiatomový kryt, který měl sloužit pro tehdejší politickou elitu.   Podzemní kryt ve Špindlerově Mlýně měl kapacitu 550 osob. […]
od Eva Soukupová 24.2.2022 2.7tis
Stolové hory se od okolního světa se oddělily před miliony let, díky čemuž se na jejich vrcholech vytváří zcela jedinečný ekosystém. V těchto nedostupných, od pravěku nedotčených krajinách se podle mnohých svědectví skrývají záhadní tvorové. Jednou hor, na jejichž vrcholu se má ukrývat bájná ztracený svět, ze Auyán Tepiu v Jižní Americe. Auyán Tepui v […]
od Adriana Vojtíšková 22.2.2022 2.5tis
Pozorování vědců ukazují, že oblasti zalité bílou barvou jsou mnohem zajímavější, než si umíme představit. Ani zdaleka nejde o světy spojené jen s ledem a sněhem. Skrývají totiž mnoho pokladů nejen na povrchu, ale také pod ním!   Arktidu, oblast kolem severního pólu, tvoří ledový příkrov a nezalesněná zmrzlá půda. Průměrná teplota v létě tu […]