24. září 1952: Z torontského letiště je ukradeno šest boxů plných zlatých cihel, které už se nikdy nenajdou.
Domů     Paranormální jevy
Peklo v zákopech 1. světové války: Co byla zač nevysvětlitelná zjevení?
Dalibor Vrána
od Dalibor Vrána 3.5.2022
2.9tis
Setkávali se vojáci ve válce s nadpřirozenem? FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo
260
SDÍLENÍ
2.9tis
ZOBRAZENÍ

1. světová válka (1914–1918) představuje jeden z nejkrvavějších a nejbrutálnějších střetů v lidských dějinách. Vojáci tehdy museli tváří v tváři čelit zbraním ničivějším než cokoliv, s čím se předtím setkali.

Je možné, že jim v nejtěžších chvílích pomáhalo i něco víc než jen jejich vlastní schopnosti a odvaha?

Setkávali se vojáci ve válce s nadpřirozenem? FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo Takhle dopadlo válkou zdevastované město Ypres. Pomáhal tam přízračný zdravotník? FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

Belgické město Ypres se stalo dějištěm dalších hrůzných bitev. Šlo o poslední kousek Belgie, který se Němcům ještě nepodařilo obsadit, o bránu vedoucí ke strategicky důležitým přístavům Dunkerk a Calais.

Poprvé v historii tu byl použit bojový plyn, který ve svém finálním stadiu dostal podle tohoto města i jméno – yperit. Ten proniká skrze oblečení až na kůži, způsobuje puchýře, leptá sliznice a po vdechnutí pomalu spaluje plíce.

Přesto, jeden muž jako kdyby byl v těch časech utrpení vůči působení smrtících látek imunní. Jeho působení popisuje americký kněz, kterému o něm vyprávěl francouzský technik, jenž si přišel pro duchovní útěchu.

„Viděl, jak se k nim blíží podivný šedý oblak. Když mrak dorazil, propuklo peklo. Vojáci padali k zemi, ze zákopů se ozýval řev chlapů v agónii, Ale pak se stala hodně zvláštní věc. Přímo z mlhy jedového mraku k nim přicházel muž v uniformě britských mediků.

Neměl na sobě žádné ochranné oblečení,“ tlumočil kněz. Jak by mohl člověk bez jakékoliv ochrany přečkat chemický útok? Nebo to nebyl tak úplně obyčejný člověk?

Takhle dopadlo válkou zdevastované město Ypres. Pomáhal tam přízračný zdravotník? FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

Chutná to příšerně…

Francouz si pamatoval, že neznámý muž mluvil anglicky s francouzským přízvukem. Na opasku měl několik háčků, ze kterých visely plechové pohárky a v ruce nesl kýbl s něčím, co vypadalo jako voda. Když sklouzl dolů do příkopů, začal si pohárky odepínat a ponořovat je do kýble.

Následně je rozdával trpícím vojákům a nabádal, ať to vypijí co nejrychleji. Jedním z těch, kdo podivný nápoj dostali, byl právě i onen francouzský technik. Řekl, že to byla extrémně slaná tekutina, tak slaná, že to skoro nešlo spolknout.

Jenže každý voják, který to vypil, se jako mávnutím kouzelného proutku cítil lépe a přestal na sobě pociťovat účinky bojového plynu! Když jedový mrak rozfoukal vítr a všichni se mohli zase bezpečně pohybovat, chtěli neznámému dobrodinci poděkovat.

Jenže ten byl pryč. O koho mohlo jít, to netušili ani zástupci britských mediků. Jisté je, že na následky chemického útoku zemřely tisíce mužů, ale ani jediný z těch, kteří se napili záhadného slaného drinku.

Tajemný zachránce zmizel. Pokračoval na další válečné fronty, nebo se vypařil dočista? Odpověď se už asi nikdy nedozvíme, ale vděk zachráněných mužů přetrvává skrze jejich potomky dodnes.

Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 24.9.2022 788
Přízračná plavidla, takzvané lodě duchů, se zjevují ve všech světových oceánech. Patří k nim i plachetnice zmiňovaná v amerických folklorních legendách. Místo jejího jména se nám dochovala pouze identita kapitána. Byl to don Sandovate. Se svojí lodí je těsně spojený, a to doslova! Doba objevování, potažmo dobývání Nového světa, byla v Evropě příležitostí pro množství dobrodružných povah. Patřil […]
od Mirek Brát 23.9.2022 1.5tis
Rok 1948 byl nervózní dobou nejen v našich zeměpisných šířkách, ale i ve Spojených státech. Rozbíhala se epocha studené války, a tak klidu nepřidalo, když se u přísně střežených laboratoří v Los Alamos objevily záhadné světelné úkazy. Přiletěli jimi na exkurzi sovětští špióni, nebo se pod prsty tamních vědců chtěli podívat jejich mimozemští kolegové? Podivná létající zelená […]
od Eva Soukupová 23.9.2022 1.9tis
Hora, na které se údajně začaly psát dějiny českých zemí, je obklopena řadou pověstí a záhad. V okolí Řípu bývají často pozorovány podivné světelné jevy a piloti malých letadel při přeletu nad Řípem údajně zaznamenávají nevysvětlitelné poruchy přístrojů. Nad plochou krajinou Středočeské tabule vystupuje už z velké dálky viditelný 455 metrů vysoký kopec. Tím je […]
od Eva Soukupová 21.9.2022 2.8tis
Podle přesvědčení rozšířeného zejména mezi parapsychology jsou děti citlivější vůči všemožným paranormálním jevům. Dokáží například vidět duchy a jiné nehmotné entity, což často děsí nejen je, ale i jejich rodiče. Setkání, které v dětství prožila dnes již dospělá Diane Davis, je ale jiné než ta ostatní.     Setkání s nadpřirozenou entitou, které popsala dnes […]
od Dalibor Vrána 21.9.2022 3.1tis
Pokud chcete strávit noc jako v hororu, stačí se podle všeho ubytovat v hotelu Fort Garry, který najdete v kanadském městě Winnipeg. Konkrétně by měl být vaším cílem pokoj č. 202, protože zdejší nadpřirozené jevy jsou jako z fantazie spisovatele Stephena Kinga (*1947)! Okolo roku 1920 tu tráví svatební noc páreček novomanželů. Co čert nechtěl, […]