27. května 1963: Britský letec a novinář sir Peter Masefield se setkává se slavným duchem letiště Montrose.
Domů     Paranormální jevy
Peklo v zákopech 1. světové války: Co byla zač nevysvětlitelná zjevení?
Dalibor Vrána
od Dalibor Vrána 3.5.2022
2.9tis
Setkávali se vojáci ve válce s nadpřirozenem? FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo
260
SDÍLENÍ
2.9tis
ZOBRAZENÍ

1. světová válka (1914–1918) představuje jeden z nejkrvavějších a nejbrutálnějších střetů v lidských dějinách. Vojáci tehdy museli tváří v tváři čelit zbraním ničivějším než cokoliv, s čím se předtím setkali.

Je možné, že jim v nejtěžších chvílích pomáhalo i něco víc než jen jejich vlastní schopnosti a odvaha?

Setkávali se vojáci ve válce s nadpřirozenem? FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo Takhle dopadlo válkou zdevastované město Ypres. Pomáhal tam přízračný zdravotník? FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

Belgické město Ypres se stalo dějištěm dalších hrůzných bitev. Šlo o poslední kousek Belgie, který se Němcům ještě nepodařilo obsadit, o bránu vedoucí ke strategicky důležitým přístavům Dunkerk a Calais.

Poprvé v historii tu byl použit bojový plyn, který ve svém finálním stadiu dostal podle tohoto města i jméno – yperit. Ten proniká skrze oblečení až na kůži, způsobuje puchýře, leptá sliznice a po vdechnutí pomalu spaluje plíce.

Přesto, jeden muž jako kdyby byl v těch časech utrpení vůči působení smrtících látek imunní. Jeho působení popisuje americký kněz, kterému o něm vyprávěl francouzský technik, jenž si přišel pro duchovní útěchu.

„Viděl, jak se k nim blíží podivný šedý oblak. Když mrak dorazil, propuklo peklo. Vojáci padali k zemi, ze zákopů se ozýval řev chlapů v agónii, Ale pak se stala hodně zvláštní věc. Přímo z mlhy jedového mraku k nim přicházel muž v uniformě britských mediků.

Neměl na sobě žádné ochranné oblečení,“ tlumočil kněz. Jak by mohl člověk bez jakékoliv ochrany přečkat chemický útok? Nebo to nebyl tak úplně obyčejný člověk?

Takhle dopadlo válkou zdevastované město Ypres. Pomáhal tam přízračný zdravotník? FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

Chutná to příšerně…

Francouz si pamatoval, že neznámý muž mluvil anglicky s francouzským přízvukem. Na opasku měl několik háčků, ze kterých visely plechové pohárky a v ruce nesl kýbl s něčím, co vypadalo jako voda. Když sklouzl dolů do příkopů, začal si pohárky odepínat a ponořovat je do kýble.

Následně je rozdával trpícím vojákům a nabádal, ať to vypijí co nejrychleji. Jedním z těch, kdo podivný nápoj dostali, byl právě i onen francouzský technik. Řekl, že to byla extrémně slaná tekutina, tak slaná, že to skoro nešlo spolknout.

Jenže každý voják, který to vypil, se jako mávnutím kouzelného proutku cítil lépe a přestal na sobě pociťovat účinky bojového plynu! Když jedový mrak rozfoukal vítr a všichni se mohli zase bezpečně pohybovat, chtěli neznámému dobrodinci poděkovat.

Jenže ten byl pryč. O koho mohlo jít, to netušili ani zástupci britských mediků. Jisté je, že na následky chemického útoku zemřely tisíce mužů, ale ani jediný z těch, kteří se napili záhadného slaného drinku.

Tajemný zachránce zmizel. Pokračoval na další válečné fronty, nebo se vypařil dočista? Odpověď se už asi nikdy nedozvíme, ale vděk zachráněných mužů přetrvává skrze jejich potomky dodnes.

Lokalita:
reklama
Související články
od Jiří Nechanický 26.5.2022 115
Polorozbořené ruiny se ztrácejí ve tmě pozdního večera. Trosky pohltila příroda. Krvavé drama, k němuž tu došlo, dosud vyzařuje do okolí svou negativní energii. Tohle místo místní lidé považují za prokleté a vyhýbají se mu. Jiní sem naopak míří, aby odhalili pravdu. Na první pohled běžné domy, chaty a zahrady za sebou mají pohnutou historii. Dosud […]
od Eva Soukupová 25.5.2022 1.9tis
Vědci se již desetiletí pokoušejí najít způsob, jak ve zlomku vteřiny přenést objekt z jednoho místa na jiné. Zatímco věda tápe, některým lidem se teleportace přihodí zcela samovolně, aniž by o takový zážitek stáli. Britskému spiritistovi však spontánní teleportace velice pomohla.     Major Wellesley Tudor Pole (1884–1968) byl nejen ctihodným členem armády, který za […]
od Dalibor Vrána 25.5.2022 2.6tis
Mount Everest je se svými 8848 metry monstrem mezi všemi vrcholy, které v koutku duše touží setnout každý horolezec. Těla těch, kteří svůj boj prohráli, leží na svazích Everestu zmrzlá dodnes. Zůstávají k nim připoutány i jejich duše? V září 1975 si britští horolezci Dougal Haston (1940–1977) a Doug Scott (*1941) myslí, že nadešla jejich […]
od Dalibor Vrána 24.5.2022 2.6tis
Řada kultur v našich dějinách věřila a věří, že jsou zrcadla branou do říše duchů. Že jejich lesklá plocha představuje poslední hranici mezi světem živých a mrtvých. Můžeme v nich prý najít pravdu, ale i ztratit vlastní duši. Jen pověry? Nebo byste doma měli ta svá raději zakrýt, nestojíte-li o nezvanou, přízračnou návštěvu? Američanka Destiny […]
od Adriana Vojtíšková 23.5.2022 2.9tis
Další případ, který vypadá jako útok poltergeista, je zasazen do britského městečka South Shields. V roce 2006 zde neznámá síla začne terorizovat rodinu, jejíž příjmení nebylo z etických důvodů v médiích uveřejněno.     Manželský pár Marc a Marianne (jména byla změněna) se bojí o sebe i svého tříletého syna. Vypadá to totiž, že bytost, […]