27. května 1963: Britský letec a novinář sir Peter Masefield se setkává se slavným duchem letiště Montrose.
Domů     Záhady historie
Byly na hradě Vildštejn skutečné čarodějnice?
Lucie Kubešová
od Lucie Kubešová 3.5.2022
3.0tis
Hradní jádro. FOTO: Lukáš Gold – Vlastní dílo / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
267
SDÍLENÍ
3.0tis
ZOBRAZENÍ

Jedná se o hrad ve Skalné u Františkových Lázní. Stojí na žulové skále nad potokem a od města Skalné býval dříve oddělen příkopem, dnes už zasypaným. První zpráva o hradě pochází z roku 1224. K původnímu románskému hradu patřila pouze severní část dnešního třípatrového hradu, zbytek objektu byl postaven až v 15. století.

Ostatky zazděné ženy. Foto: Jan Zeman Hradní jádro. Foto: Jan Zeman Pohled na zámek. Foto: Jan Zeman

ČARODĚJNICE A BÍLÁ PANÍ

Bílou paní má u nás nejeden hrad či zámek – duch v bílém rouchu se prý prochází po komnatách či hradbách, aby někoho či něco hledal či ochraňoval. A obvykle má i přímou spojitost s tehdejším osazenstvem objektu.

Stejně je tomu i u Vildštejna. Ale zde má pověst dost reálný podklad.

V osmdesátých letech minulého století se skupinka nadšenců rozhodla, že se pokusí památku opravit, aby unikla demolici. Při práci na rekonstrukci tehdy učinili velmi zajímavý nález. Objevili ostatky původně zazděné ženy.

Na tom by nebylo nic zvláštního, neboť zazdívání lidských obětí do zdí hradů patřilo k obvyklým praktikám. Měla se tím posílit nedobytnost proti nájezdům cizích vojsk.

Ostatky zde zazděné ženy. Foto: Jan Zeman

Nalezená lebka měla ve spánku malý otvor způsobený zřejmě násilím. A také to docela dobře souvisí s informacemi o známém rodu Trautenberků, kteří po dlouhou dobu žili na Vildštejně. Jak se zmiňuje legenda, jedna z dcer Trautengerků prý rozhodně nevynikala krásou, ale zato ovládala bylinkářství a uměla připravovat různé lektvary a masti.

Také oplývala věšteckými schopnostmi. A právě takové ženy byly označovány lidmi za čarodějnice.

Antropologický výzkum ostatků v Národním muzeu zjistil, že se jednalo o ženu ve věku 50–60 let, která byla tělesně postižena a pravděpodobně byla i nahluchlá. Takže to dokresluje dokonalý obraz čarodějnice z období 17.–18. století, kdy tato žena žila.

Hradní jádro. Foto: Jan Zeman

Pro tak významný rod, jako Trautenberkové, označení někoho z rodiny za čarodějnici, mohlo mít nedozírné následky, například ztrátu cti, potupu a případně propadnutí veškerého rodového majetku apod. A tak prý Trautenberkova dcera jednoho dne náhle zmizela, jako by se po ní slehla zem.

Zato se začalo vyprávět o Bílé paní, která se po jasných měsíčných nocí prochází po hradě. A ti, kteří ji spatřili, vyprávěli, že vypadala velmi nešťastně, ale nikomu nikdy neublížila. A řada svědků se dušovala, že se skutečně s Bílou paní potkali. Takže souvislost mezi hraběcí dcerou, čarodějnicí a Bílou paní je více než zřetelná.

Dnes lze nalezenou lebku s některými kostmi, a několika předměty, jako je lahvička na lektvary, hrstka bylin, apod. spatřit vystavené v hradní kapli.

Pohled na zámek. Foto: Jan Zeman

Jestliže je vám jméno Trautenberk povědomé z krkonošských pohádek, tak vězte, že i tam měl tento rod svá panství.

Hrad i dne žije svým životem. Návštěvníci zde například naleznou krčmu, známou svou bohatou kuchyni s rytířským menu. Při historických programech se například pořádají rytířské hostiny. V hradní kapli se také konají církevní i civilní svatby v historickém duchu, apod.

A je tam toho k vidění daleko více. Vždyť mezi záznamy významných návštěvníků lze najít v návštěvní knize například i podpis Billa Gatese.

Foto: Jan Zeman
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 26.5.2022 363
V rámci řady pozorování UFO byl hlášený výskyt záhadných struktur, které později dostaly pojmenování „andělské vlasy“. Tento fenomén byl součástí i známého nebeského jevu nad Norimberkem v roce 1561. Pokud netrpíte arachnofobií, čtěte dál a zkuste s námi hledat vysvětlení tohoto jevu. Obecně rozšířenou teorií je hypotéza, že andělské vlasy jsou vytvořené z ionizovaného vzduchu, který […]
od Mirek Brát 25.5.2022 2.0tis
Západní historikové mu přezdívali „Nero islámu“, čímž chtěli dát najevo jasné kontroverze v jeho povaze a charakteru vládnutí. Ti, kdo šli v negativním hodnocení ještě dále, o něm mluvili jako o šíleném kalifovi. Do dějin se však Al-Hakim bi-Amr Alláh vepsal i svým záhadným zmizením, které nebylo dosud vysvětleno. Do roku 1009 byly Jeruzalém a Svatá země […]
od Adriana Vojtíšková 25.5.2022 2.4tis
Na Jesenicku, jež tehdy spadá do Niského knížectví s hlavním městem Nisou (dnešní Polsko) dojde roku 1622 k prvnímu obvinění z čarodějnictví, které strhne lavinu dalších obvinění, mučení a poprav.     Jesenický pastýř Kryštof Schmied obviní svou manželku Barboru z toho, že očarovala jejich dobytek i jeho, způsobila jim nemoc a údajně měla mít […]
od Eva Soukupová 24.5.2022 1.7tis
Pod nánosy hlíny a porostu nedaleko bosenské metropole se údajně nachází záhadná pyramida vybudovaná neznámou prastarou civilizací. Přestože odborníci trvají na tom, že o žádnou pyramidu ve skutečnosti nejde, její objevitel je přesvědčen, že má v ruce nezpochybnitelné důkazy o jejím umělém původu.     Bosenský obchodník a archeolog Semir Osmanagić (*1960) už léta usiluje […]
od Adriana Vojtíšková 24.5.2022 2.6tis
Šumperk, označovaný za „bránu Jeseníků“, má svou oběť honu na čarodějnice. Je jí Marina Schuchová (†1678), obviněná roku 1678 z čarodějnictví za to, že ukradla v kostele hostii.     Stará babská pověra totiž říká, že když přidáte krávě do krmení hostii, bude dojit víc mléka. Pověrčivá žebračka Schuchová z Vernířovic jde tedy na Květnou […]