25. září 2021: Na středověkém anglickém hradě Clitheroe vyfotí tým lovců duchů údajně hned tři přízračné bytosti.
Domů     Záhady historie
Byly na hradě Vildštejn skutečné čarodějnice?
Lucie Kubešová
od Lucie Kubešová 3.5.2022
3.0tis
Hradní jádro. FOTO: Lukáš Gold – Vlastní dílo / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
267
SDÍLENÍ
3.0tis
ZOBRAZENÍ

Jedná se o hrad ve Skalné u Františkových Lázní. Stojí na žulové skále nad potokem a od města Skalné býval dříve oddělen příkopem, dnes už zasypaným. První zpráva o hradě pochází z roku 1224. K původnímu románskému hradu patřila pouze severní část dnešního třípatrového hradu, zbytek objektu byl postaven až v 15. století.

Ostatky zazděné ženy. Foto: Jan Zeman Hradní jádro. Foto: Jan Zeman Pohled na zámek. Foto: Jan Zeman

ČARODĚJNICE A BÍLÁ PANÍ

Bílou paní má u nás nejeden hrad či zámek – duch v bílém rouchu se prý prochází po komnatách či hradbách, aby někoho či něco hledal či ochraňoval. A obvykle má i přímou spojitost s tehdejším osazenstvem objektu.

Stejně je tomu i u Vildštejna. Ale zde má pověst dost reálný podklad.

V osmdesátých letech minulého století se skupinka nadšenců rozhodla, že se pokusí památku opravit, aby unikla demolici. Při práci na rekonstrukci tehdy učinili velmi zajímavý nález. Objevili ostatky původně zazděné ženy.

Na tom by nebylo nic zvláštního, neboť zazdívání lidských obětí do zdí hradů patřilo k obvyklým praktikám. Měla se tím posílit nedobytnost proti nájezdům cizích vojsk.

Ostatky zde zazděné ženy. Foto: Jan Zeman

Nalezená lebka měla ve spánku malý otvor způsobený zřejmě násilím. A také to docela dobře souvisí s informacemi o známém rodu Trautenberků, kteří po dlouhou dobu žili na Vildštejně. Jak se zmiňuje legenda, jedna z dcer Trautengerků prý rozhodně nevynikala krásou, ale zato ovládala bylinkářství a uměla připravovat různé lektvary a masti.

Také oplývala věšteckými schopnostmi. A právě takové ženy byly označovány lidmi za čarodějnice.

Antropologický výzkum ostatků v Národním muzeu zjistil, že se jednalo o ženu ve věku 50–60 let, která byla tělesně postižena a pravděpodobně byla i nahluchlá. Takže to dokresluje dokonalý obraz čarodějnice z období 17.–18. století, kdy tato žena žila.

Hradní jádro. Foto: Jan Zeman

Pro tak významný rod, jako Trautenberkové, označení někoho z rodiny za čarodějnici, mohlo mít nedozírné následky, například ztrátu cti, potupu a případně propadnutí veškerého rodového majetku apod. A tak prý Trautenberkova dcera jednoho dne náhle zmizela, jako by se po ní slehla zem.

Zato se začalo vyprávět o Bílé paní, která se po jasných měsíčných nocí prochází po hradě. A ti, kteří ji spatřili, vyprávěli, že vypadala velmi nešťastně, ale nikomu nikdy neublížila. A řada svědků se dušovala, že se skutečně s Bílou paní potkali. Takže souvislost mezi hraběcí dcerou, čarodějnicí a Bílou paní je více než zřetelná.

Dnes lze nalezenou lebku s některými kostmi, a několika předměty, jako je lahvička na lektvary, hrstka bylin, apod. spatřit vystavené v hradní kapli.

Pohled na zámek. Foto: Jan Zeman

Jestliže je vám jméno Trautenberk povědomé z krkonošských pohádek, tak vězte, že i tam měl tento rod svá panství.

Hrad i dne žije svým životem. Návštěvníci zde například naleznou krčmu, známou svou bohatou kuchyni s rytířským menu. Při historických programech se například pořádají rytířské hostiny. V hradní kapli se také konají církevní i civilní svatby v historickém duchu, apod.

A je tam toho k vidění daleko více. Vždyť mezi záznamy významných návštěvníků lze najít v návštěvní knize například i podpis Billa Gatese.

Foto: Jan Zeman
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 23.9.2022 1.8tis
Rok 1948 byl nervózní dobou nejen v našich zeměpisných šířkách, ale i ve Spojených státech. Rozbíhala se epocha studené války, a tak klidu nepřidalo, když se u přísně střežených laboratoří v Los Alamos objevily záhadné světelné úkazy. Přiletěli jimi na exkurzi sovětští špióni, nebo se pod prsty tamních vědců chtěli podívat jejich mimozemští kolegové? Podivná létající zelená […]
od Eva Soukupová 23.9.2022 2.0tis
Hitlerovi inženýři za války vkládají veškeré úsilí do vývoje „wunderwaffe“, zázračné zbraně, která nemá obdoby. Jejich inovativní přístup dalece předčí svou dobu, díky čemuž prý zvládnou navrhnout a sestrojit dosud nevídané akustické zbraně. Jakkoliv zavrženíhodné činy nacistická třetí říše pod vedením diktátora Adolfa Hitlera (1889–1945) páchá, nelze jí upřít neskutečný bleskový technologický vývoj, který se […]
od Eva Soukupová 23.9.2022 2.2tis
Hora, na které se údajně začaly psát dějiny českých zemí, je obklopena řadou pověstí a záhad. V okolí Řípu bývají často pozorovány podivné světelné jevy a piloti malých letadel při přeletu nad Řípem údajně zaznamenávají nevysvětlitelné poruchy přístrojů. Nad plochou krajinou Středočeské tabule vystupuje už z velké dálky viditelný 455 metrů vysoký kopec. Tím je […]
od Adriana Vojtíšková 23.9.2022 2.5tis
Obraz visí v anglickém paláci Hampton Court. Je na něm neznámá žena, která vypadá jako těhotná. Říká se, že jde možná o anglickou a irskou královnu Alžbětu I. Ta však oficiálně žádného potomka neměla…     Tajemný obraz, který visí na stěně londýnského sídla Hampton Court Palace, je možná klíčem k jedné z největších historických […]
od Mirek Brát 22.9.2022 2.6tis
Homérské hrdinské eposy Illias a a Odysseia byly nejprve chápány jako výplody čiré fantazie a umělecké invence. Pak ale se svazkem Illiady podpaží začal svoje vykopávky Heinrich Schliemann a pohled na tento epos se začal měnit. Jak je to však s Odysseiou? Žil někdy ithacký král jménem Odysseus, o jehož dobrodružství epos vypráví? Odysseia je […]