25. září 2021: Na středověkém anglickém hradě Clitheroe vyfotí tým lovců duchů údajně hned tři přízračné bytosti.
Domů     Náboženství a okultismus
Plačící Madona v Hobbsu: Pocházejí její slzy od Boha, či zlého ducha?
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 11.4.2022
1.9tis
Plačící socha přilákala zástupy turistů, foto Pixabay
192
SDÍLENÍ
1.9tis
ZOBRAZENÍ

Dvoumetrová socha Panny Marie Guadalupské začala v roce 2018 ronit záhadné slzy vonící po růžích. Následný rozbor sice ukáže, že nejde o lidské slzy, nýbrž olivový olej, jeho zdroj však zůstává záhadou. Podle některých věřících je socha zázračná.

Plačící socha přilákala zástupy turistů, foto Pixabay Slzy madony prý voní po růžích, foto Pixabay Rozbor ukázal, že slzy, které socha roní jsou olivový olej, foto Pixabay

Město Hobbs v americkém státě Nové Mexiko je v roce 2018 domovem pro téměř 40 tisíc obyvatel. Velkou část populace tvoří věřící, z nichž mnozí navštěvují zdejší kostel Panny Marie Guadalupské. Název i vnitřní výzdoba kostela odkazuje na mariánská zjevení v mexickém Guadalupe v 16.

století, při kterých se místnímu indiánskému domorodci Juanu Diegovi (1474–1548) opakovaně zjevuje krásná žena obklopená intenzivní září. Při jednom takovém zjevení se na jeho plášti objeví zázračný obraz Marie v brzkém očekávání.

Na motiv slavného obrazu Guadalupe, kolem něhož se prý následně odehrává řada dalších zázraků, pak vzniká mnoho různých obrazů a soch. Jedna taková socha Panny Marie Guadalupské se nachází právě v americkém Hobbsu.

Je vyrobená z bronzu, měří přes dva metry a před čtyřmi lety se o ní také začíná hovořit jako o zázračné. Obestírají vyobrazení Marie nějaké tajemné síly?

MARIE PLÁČE

K podivnému úkazu dochází o Svatodušní neděli 20. května 2018, kdy se v kostele shromáždí věřící k polední mši. Mezi nimi je také Laura Cisneros, která si během mše povšimne zvláštní vlhkosti v očích sochy.

Nakloní se ke svému manželovi a udiveně zašeptá: „Vážně ta Panna Marie slzí?“ Muž se nejprve domnívá, že jde o odraz světla, ale když přistoupí ke svatému přijímání a projde kolem sochy, začne věřit, že se před jeho očima odehrává zázrak.

Dvoumetrová madona skutečně pláče! Jevu si všimnou i ostatní věřící a do kostele jich v následujících dnech přichází tolik, že ho farnost přestane zavírat. Slzy, které soše stékají po tváři, se podobají spíše oleji než skutečným lidským slzám a někteří svědkové prohlašují, že se z nich line vůně podobná růžím či vonnému oleji, který se v kostele používá při křtu.

Socha od té doby „plakala“ již několikrát a to i před očima původně skeptických zástupců církve. Sám zdejší kněz Jose Segura se nechal slyšet, že za dvanáct let svého kněžství nic podobného neviděl a že zpočátku nemohl uvěřit, že se to skutečně děje. Odehrává se v Hobbsu zázrak, jak mnozí tvrdí?

Slzy madony prý voní po růžích, foto Pixabay

JE TO OLEJ!

Věřící přicházející do kostela, začínají slzy madony odchytávat do ampulek nebo alespoň na kapesník, aby si zachovali vzpomínku na tuto mimořádnou událost. Plačící sochy si všimne také diecéze Las Cruces zahrnující celé jižní Nové Mexiko včetně Hobbsu, která na místo vyšle výzkumný tým.

Jeho členové sochu ze všech stran vyfotí a zajistí asi půllitrový vzorek substance stékající po Mariině tváři, který následně odešlou do laboratoří k chemické analýze. Nakonec vyjde najevo, že se jedná o olivový olej s příměsí jakési vonné látky.

Svědčí toto zjištění o pravděpodobném podvodu? Tekutina se na soše objevuje ve velkém množství i za přítomnosti výzkumníků, žádný z nich si přitom nevšiml, že by s madonou bylo jakkoliv manipulováno.

Navíc skutečnost, že se jedná o olivový olej, sama o sobě nevylučuje, aby tato událost byla později prohlášena za zázrak. Vše ale musí být důkladně prošetřeno a vzhledem k tomu, že církev bývá v podobných situacích obvykle poněkud ostýchavá, je možné, že verdikt se jen tak nedovíme.

Rozbor ukázal, že slzy, které socha roní jsou olivový olej, foto Pixabay

PŮVOD NEZNÁMÝ

Biskup Oscar Cantú informoval, že kromě zaslání vzorku tekutiny k analýze provedla diecéze také důkladnou prohlídku sochy nejen zvenčí, ale i zevnitř. „Prozkoumali jsme i vnitřek duté sochy. Na vnitřní straně není nic, co by tam nemělo být, kromě pavučin.

Tak jsme to vyfotili a prozkoumali jsme to,“ uvádí Cantú. Žádný mechanismus, pomocí kterého by socha mohla „plakat“ olej se ale uvnitř nenachází. Diecéze dokonce kontaktovala i výrobce sochy, který žije v Mexiku.

Církevní představitelé se u něj pokoušeli zjistit, zda uvnitř sochy nemohla zůstat nějaká tekutina z výrobního procesu. Výrobce sochy potvrzuje, že při odlévání bronzu se sice používá vosk, ale žár je tak silný, že se všechen vosk roztaví a vypaří.

Cantú přiznává, že pokud jde o podvod, zatím nikdo vůbec netuší, jak by mohl být proveden. Lze ale mluvit o božím zázraku? Pokud církev dospěje k závěru, že původ slz je nadpřirozený, bude nutné také rozhodnout, zda pocházejí od Boha, nebo od zlého ducha. To se prý bude posuzovat na základě „plodů“ tohoto jevu.

Podívejte se: 

Mariin pláč zachycený na videu

OD BOHA ČI Z PEKLA?

Svědectví věřících, kteří kostel navštívili, zatím vypadají nadějně a zdá se, že „plody“ Mariiných slz budou veskrze příznivé. „Četl jsem většinu těch písemných svědectví a jsou to příběhy obrovské víry, lidí, kteří se v životě potýkali s hrozným utrpením a pocítili obrovskou duchovní útěchu, že Marie je s námi v našich slzách,“ podotýká s dojetím Cantú a připomíná složitou situaci na americko-mexických hranicích, která je v době, kdy se socha rozplakala, mimořádně vyostřená.

„Nemohu si pomoci, ale musím myslet na své vlastní prolévání slz za ubohé lidi, kteří přicházejí k našim hranicím a utíkají před ohrožením života. Na slzy těch dětí, které jsou odděleny od svých rodičů.

Je mnoho důvodů, proč bychom prolévali slzy, a Bůh v těchto chvílích stojí při nás.“ Jsou slzy Panny Marie Guadalupské z Hobbsu důkazem této boží přítomnosti?

Foto: Pixabay
Lokalita:
reklama
Související články
od Adriana Vojtíšková 22.9.2022 2.8tis
Pověstí o legendárních ptácích existuje celá řada. Některé jsou si podobné, přičemž nejčastěji připomínají pověst o Fénixovi. Jací mýtičtí opeřenci jsou známí v jiných kulturách?   BAR JUCHNE: Tvor, který zastíní sluneční zář První zmínku o tomto ptákovi nalezneme v židovském Talmudu. Jeho vejce mělo vypadnout z hnízda, zbořit na 300 cedrů a zaplavit 60 […]
od Mirek Brát 20.9.2022 2.8tis
Zánik templářského řádu je detailně popsán včetně procesu, při kterém byl zabaven řádový majetek. Říká se však, že velmistr Jacques de Molay ještě před svou tragickou smrtí určil čtyři vyvolené, kteří měli zajistit kontinuitu fungování řádu v jiných zemích. Obzvláště silně rezonuje legenda o útěku tisíců řádových rytířů do Skotska. Pro útěk templářů do Skotska existovaly […]
od Luděk Příhoda 18.9.2022 2.5tis
Píše se 24. červen 1981 a v tehdejším jugoslávském městečku Medžugorje dochází k projevům tajemných sil. Centrem dění se stává vrcholek Podbrdo, kde se zjeví nadpozemská bytost, jež se představuje jako Panna Maria.   Kostelní hodiny právě odbíjejí čtvrtou hodinu odpolední a čtrnáctiletý sirotek, mladinká Ivanka Ivankovićová, jíž před měsícem zemřela maminka, se vrací z procházky. Společnost jí […]
od Mirek Brát 17.9.2022 3.5tis
Když byla ve struktuře zdi starobylého normanského kostela v britské vesnici Tockenham objevena zazděná tajemná socha, nejprve se uvažovalo o tom, že jde o skulpturu svatého Kryštofa. Nakonec se však odborníci přiklonili k názoru, že jde o vypodobnění římského ochranného ducha známého pod označením genius loci. Ochranný duch genius loci byl ve starověkém Římě velmi […]
od Pavel Polcar 15.9.2022 3.1tis
Tisíce zjevení Panny Marie zaznamenávali křesťané po celém světě, od Malé Asie ve čtvrtém století (dnešním Turecku) až po současnou Kalifornii. Ze všech jsou nejznámější vize Panny Marie Lurdské, o nichž v polovině 19. století informovala dospívající dívka ve francouzských Pyrenejích. Od té doby uchvacuje katolickou představivost oddanost Panně Marii Lurdské. Lurdy jsou jedním z mála lokalit, která Vatikán oficiálně označil za hodná víry, […]