27. května 1963: Britský letec a novinář sir Peter Masefield se setkává se slavným duchem letiště Montrose.
Domů     Náboženství a okultismus
Plačící Madona v Hobbsu: Pocházejí její slzy od Boha, či zlého ducha?
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 11.4.2022
1.9tis
Plačící socha přilákala zástupy turistů, foto Pixabay
192
SDÍLENÍ
1.9tis
ZOBRAZENÍ

Dvoumetrová socha Panny Marie Guadalupské začala v roce 2018 ronit záhadné slzy vonící po růžích. Následný rozbor sice ukáže, že nejde o lidské slzy, nýbrž olivový olej, jeho zdroj však zůstává záhadou. Podle některých věřících je socha zázračná.

Plačící socha přilákala zástupy turistů, foto Pixabay Slzy madony prý voní po růžích, foto Pixabay Rozbor ukázal, že slzy, které socha roní jsou olivový olej, foto Pixabay

Město Hobbs v americkém státě Nové Mexiko je v roce 2018 domovem pro téměř 40 tisíc obyvatel. Velkou část populace tvoří věřící, z nichž mnozí navštěvují zdejší kostel Panny Marie Guadalupské. Název i vnitřní výzdoba kostela odkazuje na mariánská zjevení v mexickém Guadalupe v 16.

století, při kterých se místnímu indiánskému domorodci Juanu Diegovi (1474–1548) opakovaně zjevuje krásná žena obklopená intenzivní září. Při jednom takovém zjevení se na jeho plášti objeví zázračný obraz Marie v brzkém očekávání.

Na motiv slavného obrazu Guadalupe, kolem něhož se prý následně odehrává řada dalších zázraků, pak vzniká mnoho různých obrazů a soch. Jedna taková socha Panny Marie Guadalupské se nachází právě v americkém Hobbsu.

Je vyrobená z bronzu, měří přes dva metry a před čtyřmi lety se o ní také začíná hovořit jako o zázračné. Obestírají vyobrazení Marie nějaké tajemné síly?

MARIE PLÁČE

K podivnému úkazu dochází o Svatodušní neděli 20. května 2018, kdy se v kostele shromáždí věřící k polední mši. Mezi nimi je také Laura Cisneros, která si během mše povšimne zvláštní vlhkosti v očích sochy.

Nakloní se ke svému manželovi a udiveně zašeptá: „Vážně ta Panna Marie slzí?“ Muž se nejprve domnívá, že jde o odraz světla, ale když přistoupí ke svatému přijímání a projde kolem sochy, začne věřit, že se před jeho očima odehrává zázrak.

Dvoumetrová madona skutečně pláče! Jevu si všimnou i ostatní věřící a do kostele jich v následujících dnech přichází tolik, že ho farnost přestane zavírat. Slzy, které soše stékají po tváři, se podobají spíše oleji než skutečným lidským slzám a někteří svědkové prohlašují, že se z nich line vůně podobná růžím či vonnému oleji, který se v kostele používá při křtu.

Socha od té doby „plakala“ již několikrát a to i před očima původně skeptických zástupců církve. Sám zdejší kněz Jose Segura se nechal slyšet, že za dvanáct let svého kněžství nic podobného neviděl a že zpočátku nemohl uvěřit, že se to skutečně děje. Odehrává se v Hobbsu zázrak, jak mnozí tvrdí?

Slzy madony prý voní po růžích, foto Pixabay

JE TO OLEJ!

Věřící přicházející do kostela, začínají slzy madony odchytávat do ampulek nebo alespoň na kapesník, aby si zachovali vzpomínku na tuto mimořádnou událost. Plačící sochy si všimne také diecéze Las Cruces zahrnující celé jižní Nové Mexiko včetně Hobbsu, která na místo vyšle výzkumný tým.

Jeho členové sochu ze všech stran vyfotí a zajistí asi půllitrový vzorek substance stékající po Mariině tváři, který následně odešlou do laboratoří k chemické analýze. Nakonec vyjde najevo, že se jedná o olivový olej s příměsí jakési vonné látky.

Svědčí toto zjištění o pravděpodobném podvodu? Tekutina se na soše objevuje ve velkém množství i za přítomnosti výzkumníků, žádný z nich si přitom nevšiml, že by s madonou bylo jakkoliv manipulováno.

Navíc skutečnost, že se jedná o olivový olej, sama o sobě nevylučuje, aby tato událost byla později prohlášena za zázrak. Vše ale musí být důkladně prošetřeno a vzhledem k tomu, že církev bývá v podobných situacích obvykle poněkud ostýchavá, je možné, že verdikt se jen tak nedovíme.

Rozbor ukázal, že slzy, které socha roní jsou olivový olej, foto Pixabay

PŮVOD NEZNÁMÝ

Biskup Oscar Cantú informoval, že kromě zaslání vzorku tekutiny k analýze provedla diecéze také důkladnou prohlídku sochy nejen zvenčí, ale i zevnitř. „Prozkoumali jsme i vnitřek duté sochy. Na vnitřní straně není nic, co by tam nemělo být, kromě pavučin.

Tak jsme to vyfotili a prozkoumali jsme to,“ uvádí Cantú. Žádný mechanismus, pomocí kterého by socha mohla „plakat“ olej se ale uvnitř nenachází. Diecéze dokonce kontaktovala i výrobce sochy, který žije v Mexiku.

Církevní představitelé se u něj pokoušeli zjistit, zda uvnitř sochy nemohla zůstat nějaká tekutina z výrobního procesu. Výrobce sochy potvrzuje, že při odlévání bronzu se sice používá vosk, ale žár je tak silný, že se všechen vosk roztaví a vypaří.

Cantú přiznává, že pokud jde o podvod, zatím nikdo vůbec netuší, jak by mohl být proveden. Lze ale mluvit o božím zázraku? Pokud církev dospěje k závěru, že původ slz je nadpřirozený, bude nutné také rozhodnout, zda pocházejí od Boha, nebo od zlého ducha. To se prý bude posuzovat na základě „plodů“ tohoto jevu.

Podívejte se: 

Mariin pláč zachycený na videu

OD BOHA ČI Z PEKLA?

Svědectví věřících, kteří kostel navštívili, zatím vypadají nadějně a zdá se, že „plody“ Mariiných slz budou veskrze příznivé. „Četl jsem většinu těch písemných svědectví a jsou to příběhy obrovské víry, lidí, kteří se v životě potýkali s hrozným utrpením a pocítili obrovskou duchovní útěchu, že Marie je s námi v našich slzách,“ podotýká s dojetím Cantú a připomíná složitou situaci na americko-mexických hranicích, která je v době, kdy se socha rozplakala, mimořádně vyostřená.

„Nemohu si pomoci, ale musím myslet na své vlastní prolévání slz za ubohé lidi, kteří přicházejí k našim hranicím a utíkají před ohrožením života. Na slzy těch dětí, které jsou odděleny od svých rodičů.

Je mnoho důvodů, proč bychom prolévali slzy, a Bůh v těchto chvílích stojí při nás.“ Jsou slzy Panny Marie Guadalupské z Hobbsu důkazem této boží přítomnosti?

Foto: Pixabay
Lokalita:
reklama
Související články
od Filip Appl 26.5.2022 129
V samotném srdci Maďarska, pod hradem Buda v hlavním městě Budapešti, se nachází pozoruhodná historická památka:  jeskynní labyrint s historií, která sahá dál, než by patrně kdokoliv tipoval. První přírodní chodby v mohutné skále totiž vznikly díky působení termálních pramenů už v dalekém pravěku. Před 350 tisíci lety dokonce některé tamní prostory obývali předci dnešních lidí. Ve starověku si pak […]
od Mirek Brát 26.5.2022 1.8tis
U zrodu náboženského směru mormonismu stál nejen zakladatel Joseph Smith, ale i anděl Moroni. Kdo byla záhadná bytost, která se v roce 1823 zjevila Josephovi Smithovi? V současné době je významná trojice mormonských společenství. Jedná se o Církev Ježíše Krista Svatých posledních dnů, Kristovu komunitu a Fundamentalistickou Církev Ježíše Krista Svatých posledních dnů. Ačkoli je mormonismus historicky […]
od Mirek Brát 25.5.2022 2.0tis
Západní historikové mu přezdívali „Nero islámu“, čímž chtěli dát najevo jasné kontroverze v jeho povaze a charakteru vládnutí. Ti, kdo šli v negativním hodnocení ještě dále, o něm mluvili jako o šíleném kalifovi. Do dějin se však Al-Hakim bi-Amr Alláh vepsal i svým záhadným zmizením, které nebylo dosud vysvětleno. Do roku 1009 byly Jeruzalém a Svatá země […]
od Adriana Vojtíšková 25.5.2022 2.4tis
Na Jesenicku, jež tehdy spadá do Niského knížectví s hlavním městem Nisou (dnešní Polsko) dojde roku 1622 k prvnímu obvinění z čarodějnictví, které strhne lavinu dalších obvinění, mučení a poprav.     Jesenický pastýř Kryštof Schmied obviní svou manželku Barboru z toho, že očarovala jejich dobytek i jeho, způsobila jim nemoc a údajně měla mít […]
od Adriana Vojtíšková 24.5.2022 2.6tis
Šumperk, označovaný za „bránu Jeseníků“, má svou oběť honu na čarodějnice. Je jí Marina Schuchová (†1678), obviněná roku 1678 z čarodějnictví za to, že ukradla v kostele hostii.     Stará babská pověra totiž říká, že když přidáte krávě do krmení hostii, bude dojit víc mléka. Pověrčivá žebračka Schuchová z Vernířovic jde tedy na Květnou […]