26. září 2020: Trevor Ross z města Inverness prý spatří lochnesskou příšeru poblíž části jezera, kde byla pozorována i dříve.
Domů     Neobjasněné události
Pod povrchem Měsíce byly objeveny rozsáhlé podzemní prostory!
Michal Soukup
od Michal Soukup 16.1.2018
5.8tis
191
SDÍLENÍ
5.8tis
ZOBRAZENÍ

Na základě několikaletého sběru dat z lunárních sond vyplynulo, že se pod povrchem našeho nejbližšího vesmírného souputníka ukrývají velké podzemní prostory. Ty by v budoucnu mohly sloužit jako základny astronautů, kteří by tak byli lépe chránění proti radiaci, asteroidům a extrémním výkyvům teplot.

Již v roce 2016 publikovali vědci z NASA studii, která se opírá o zjištění lunárních sond GRAIL, že by se na Měsíci mohly pod povrchem nacházet poměrně velké lávové tunely. Jejich odhadovaná délka činí více jak 5 kilometrů.

Tyto lávové tunely vznikly nejspíše před několika miliardami let, když byl Měsíc ještě vulkanicky aktivní. Tekoucí láva na svém povrchu vytvořila tuhou krustu, která, když láva odtekla, zůstala stabilní, a došlo tak ke vzniku tzv.

lávového tunelu. Stejný proces je dobře známý i ze Země.

Obě americké sondy GRAIL A a GRAIL B byly po ukončení výzkumu navedeny k dopadu na povrch Měsíce.

V roce 2017 tuto teorii potvrdila japonská měsíční sonda SELENE, která také mimo jiné prokázala existenci velké podpovrchové jeskyně v oblasti zvané „Mariovy hory“. Její odhadovaná délka by měla být kolem 50 kilometrů a šířka přes 100 metrů.

Velké pozdvižení však mezi vědci vyvolal až loňský objev americké sondy LRO (Lunar Reconnaissance Orbiter). Ta v blízkosti severního pólu Měsíce odhalila několik otvorů, které by mohly vést do rozsáhlé sítě podzemních tunelů.

Před vědci se tak otevírají zcela nové možnosti, jelikož tyto podzemní prostory představují ideální místo pro vytvoření lidské základny na Měsíci. V tunelech by případní astronauti byli dobře chráněni proti dopadům asteroidů, radiaci i extrémní teplotě.

Uvnitř podzemních prostor by totiž měla být konstantní teplota -35°C. Naproti tomu na povrchu klesá teplota na noční straně Měsíce k -181°C (v extrémech až k -240°C) a na denní straně stoupá k +123°C.

Fotografie předpokládaných vstupů do podzemních prostor.

Tato nová zjištění by mohla urychlit již deklarovaná prohlášení zemí jako je Čína, Japonsko, Rusko či USA o vyslaní kosmonautů. Možná tak budeme svědci dalších závodů o to, kdo znovu vyšle lidskou výpravu na Měsíc.

Foto: sciencealert.com, nasa.gov, bgr.com
reklama
Související články
od Adriana Vojtíšková 26.9.2022 458
Zajímavá pověst koluje mezi obyvateli Srí Lanky. Vypráví se zde o tzv. ďábelském ptákovi, jinak také nazývaném ulama, který má žít v místní džungli a za nocí vydávat hrůzostrašný lidsky znějící křik. Jeho pláč je prý navíc předzvěstí smrti.     Záhada ďábelského ptáka obestírá cejlonské džungle. Co když je tvor skutečný? Podle jaké předlohy […]
od Mirek Brát 23.9.2022 2.6tis
Rok 1948 byl nervózní dobou nejen v našich zeměpisných šířkách, ale i ve Spojených státech. Rozbíhala se epocha studené války, a tak klidu nepřidalo, když se u přísně střežených laboratoří v Los Alamos objevily záhadné světelné úkazy. Přiletěli jimi na exkurzi sovětští špióni, nebo se pod prsty tamních vědců chtěli podívat jejich mimozemští kolegové? Podivná létající zelená […]
od Eva Soukupová 23.9.2022 3.4tis
Podívanou, kterou nabízí 12 kilometrů dlouhé údolí Hessdalen v Norsku, nelze najít snad nikde jinde na světě. Nejenže se tu světla objevují s železnou pravidelnosti, ale dokonce hned v několika různých formách, a jejich pozorování občas trvá neuvěřitelně dlouho! Kvůli záhadným světlům byla v údolí dokonce vybudována stanice pro jejich pozorování.     První zmínky […]
od Adriana Vojtíšková 22.9.2022 2.9tis
Už jste slyšeli o Stanfordském experimentu, kdy se hra na vězně a dozorce změní v sadistickou podívanou? EnigmaPlus.cz vám představí nejslavnější psychologické pokusy, které ukážou naše nejtemnější stránky.      CO ROZKÁŽOU, TO JE SVATÉ Milgramův experiment (r. 1963)   Pokus amerického sociálního psychologa Stanleyho Milgrama šokujícím způsobem odhalil, jakou moc nad námi mají uznávané […]
od Adriana Vojtíšková 22.9.2022 3.1tis
Mezi nejpodivnější svědectví o neidentifikovatelných létajících objektech patří případ takzvaných světel z Phoenixu. Událost z roku 1997 sledovalo nespočet svědků a zůstává jednou z největších záhad spojených s fenoménem návštěvníků z vesmíru.     Jeden z nejslavnějších případů pozorování UFO se odehrává 13. března 1997 v americkém městě Phoenix ve státě Arizona. Na obloze nad […]