Nuselský most neblaze proslul množstvím sebevražd, k nimž zde došlo. Traduje se dokonce, že na této stavbě spočívá prokletí. Je pouhou náhodou, že v blízké Křesomyslově ulici budil jednoho z nájemníků ze spaní podivný přízrak?
„Stává se to kolem třetí hodiny po půlnoci. Najednou se probudím s divnou úzkostí, jsem celý strnulý a nemůžu hýbat rukama, nohama ani hlavou. V zádech mi mrazí. Cítím, že blízko mě něco je,“ svěřuje se v devadesátých letech minulého století tisku jistý pan Rudolf, nájemník bytu v jednom z domů v Křesomyslově ulici.
Ve stejný čas se zmocňuje zvláštní neklid i jeho staré sousedky. To však není vše! Jednou muž v paralyzovaném stavu zaznamená, jak kolem jeho lůžka neslyšně proplouvá přízrak podobající se ocelovému sloupu o průměru asi půl metru.
Pro tento úkaz se v záhadologických kruzích vžilo označení stříbrňáci. Co stojí konkrétně za zjevením v bytě pana Rudolfa?

PRŮNIK Z JINÉHO SVĚTA?
Ufologové zpravidla v podobné případy považují za výsledek působení mimozemšťanů. Podle jejich názoru by mohl přízračný sloup představovat jakýsi komunikační vesmírný kanál. Nabízí se však i jiná vysvětlení.
„Osobně bych se přikláněl ke dvěma verzím: za prvé by se mohlo jednat o průnik z alternativního hyperprostoru, za druhé o energetický otisk určité informace pocházející od zemřelého člověka,“ míní český záhadolog Vladimír Liška (*1955).
Pokouší se snad s panem Rudolfem navázat spojení mrtvý dělník, který údajně našel svůj hrob v mostním pilíři? Proč by jeho přítomnost zaznamenal právě tento nájemník?

ŠAMANSKÝ RITUÁL
Pan Rudolf má v oblibě tvrdou muziku. Jeho bytem se často rozléhají skladby rockových a metalových kapel. Právě tato hudba s výrazným basovým rytmem je podle některých teorií příčinou záhadného dění v Křesomyslově ulici.
Podobá se totiž rytmickému bubnování, které při svých rituálech provádějí šamani. Podle jejich tvrzení jim tato technika umožňuje nahlédnout do jiných dimenzí vědění, komunikovat s paralelními světy a přivolávat duše mrtvých.
Právě sloup či strom je jakýmsi znázorněním cesty mezi různými úrovněmi skutečnostmi, po níž se může vydat šamanův duch. Možná tedy pan Rudolf nevědomky provozuje šamanský rituál. Některá radikální křesťanská uskupení pak považují rockovou a metalovou hudbu za nástroj ďábla.
Posloucháním této muziky tak podle jejich názoru člověk k sobě zve démony. Skutečně si pan Rudolf záhadný přízrak do svého bytu sám přivolal?

CO ODHALILO MĚŘENÍ?
Dění v Křesomyslově ulici zaujme také českého odborníka na tajemné úkazy Otomara Dvořáka (*1951). Ten proto roku 1999 do oblasti pozve Klub pro privátní vědecký výzkum. Skupina se nejprve zaměří na samotný Nuselský most.
Zde zjistí přítomnost velkého množství bludných proudů. Ty se mohou skrz inženýrské sítě dostat, až do blízkých domů a neblaze zde působit na jejich nájemníky. Největší překvapení však přinese měření tzv.
rezonančních polí, pro něž se spíše vžil název geopatogenní zóny. Přístroj nejvíc vyvádí u pilíře mostu v sousedství Křesomyslovy ulice. Dvořáka vyloženě zamrazí, když vedoucí výzkumného týmu prohlásí: „To vypadá jako nějaký vír, jako sloup, který tady stoupá ze země podél mostního pilíře.
Řekl bych, že se směrem nahoru nálevkovitě rozšiřuje a možná sahá až do výše několika kilometrů…“ Co asi členové klubu odhalí v bytě pana Rudolfa?

ZÁHADA VYŘEŠENA?
Podle očekávání naměří badatelé nejvýraznější přítomnost rezonačních polí v místě, kde postižený muž spí. Jejich závěry potvrdí nezávisle na tomto výzkumu také léčitel a proutkař Josef Schrötter (*1949).
Všichni výzkumníci proto panu Rudolfovi doporučí přestěhovat postel. A od té chvíle má prý muž klidný spánek. Znamená to, že za tajemnými jevy stály skutečně škodlivé geopatogenní zóny? Mnoho vědců existenci něčeho podobného odmítá.
„Tvrdím, že žádná geopatogenní zóna neexistuje, protože neexistuje žádný objektivní způsob jak dokázat, že něco takového má nějaký vliv – dokonce na lidské nebo zvířecí zdraví, “tvrdí například známý český astrofyzik Jiří Grygar (*1936). Podaří se někdy uspokojivě objasnit k čemu v Křesomyslově ulici docházelo?
Legendami kolem Nuselského mostu se zabývá například následující video: