Skip to content

Podivuhodný příběh unesené Nataschy Kampusch: Smrt kolem ní obchází i na svobodě

Je ráno 3. března 1998 a malá Natascha Kampusch míří do školy. Takové obyčejné úterý, chtělo by se říci. Roztomilá školačka ale do své třídy tentokrát nedorazí. Po cestě padne do oka pětatřicetiletému Wolfgangu Priklopilovi.

Umanutý elektrotechnik má pro svou oběť přichystaný bunkr, kde je nikdo nebude rušit. Nakládá si tehdy do svého vozu vyděšené děvčátko, nebo desetiletého ďábla?

Dům, kde byla Natascha Kampusch vězněna. Foto: Wikimedia Commons

Celý případ působí od počátku podezřele. Ve vídeňské čtvrti Donaustadt dochází brzy ráno k únosu, který má své konkrétní svědky. Přesto se zmizení malé Nataschy Kampusch (*1988) začíná řešit až odpoledne, když dívka nedorazí zpět domů.

Je přinejmenším pozoruhodné, že se po své žačce neshánějí pedagogové! Proč škola nekontaktuje rodiče absentující dívky? Objevují se první teorie o komplotu ze strany rodičů. Mohla snad být dívka postoupena únosci za úplatu?

Ve Vídni a jejím okolí se po několika hodinách rozjíždí nevídaně důkladné pátrání. Jeho výsledkem jsou pouze kusé stopy, i ty ale dovedou policii za Wolfgangem Priklopilem (1962–2006)! Od stíhání ho však tehdy zachrání falešné alibi.

Nemůže být opravdu celý únos předem připravený?

Únosce Wolfgang Priklopil. Foto: vol.at
NĚCO TADY NESEDÍ

Neúspěšná policejní akce podepisuje nezáviděníhodný ortel dívky. V kutlochu o velikosti sklepní kóje má prožít celé své dospívání. Hrůzná představa s jasným sexuálním podtextem? Její věznitel prý ale ukrývá v hlavě jiný plán!

Podle slov samotné oběti se chová nejprve vzorně a uctivě. Dokonce oslovuje Nataschu „Princezno“! Jeho pozdější obhroublost vysvětluje sama postižená mnohoznačně: „Obrazně řečeno, nosil mě na rukách, ale také mě nepěkně ponižoval.

Každopádně jsem mu nemusela říkat pane veliteli, jak se objevilo v některých médiích.“ Na celé věci je velice zarážející patrná chladnokrevnost, kterou oplývají všichni aktéři kauzy. Priklopil dlouho cílevědomě buduje hnízdo pro vězenkyni.

Unesená Kampusch ihned po propuštění klidně a vyrovnaně komentuje soužití v izolaci. A rodiče? Zprávu o nalezení dcery kvitují, ale očividně nejásají. Znají snad všichni po celá ta léta pravdu? Proč nestojí Natascha o kontakt se svými rodiči?

Máme skutečně před sebou naprosto nestandardní únos?

Malá Natascha Kampusch předtím, než byla unesena. Foto: newsbeezer.com
SMRT PSYCHICKY LABILNÍHO MUŽE?

Do teorie o domluvené akci však nezapadá Priklopilova sebevražda po útěku Nataschy. Ta z dlouholeté internace prchá 23. srpna 2006. Dívku, kterou občas pouští z nevelké cely, přemůže vůně svobody. Únosce tím přichází o své impérium, psychicky se hroutí a skáče pod vídeňský rychlík.

Může se něčeho bát? Psychiatři, kteří vyšetřují Nataschu, připouštějí, že Priklopil a její matka se mohou znát již z minulosti! Volí tedy únosce raději smrt před odhalením strašlivé pravdy? Jasný motiv nepřináší ani dívčin psychiatr Max Friedrich (*1945): „Je patrné, že ve vztahu Kampusch–Priklopil má původně bezbranná Natascha navrch.

Věznitel se tak dostává čím dál tím víc do nejistoty.“ Stává se tedy nakonec obětí sám opovrhovaný únosce?

Natascha Kampusch dnes. Foto: Wikimedia Commons
JAKÉMU TLAKU PODLEHL VYŠETŘOVATEL?

Dodnes není zcela jasné, jak probíhaly dny v Priklopilově domě. Vyšetřování nevšedního případu čelí celou dobu velké kritice. Šéf týmu kriminalistů Franz Kröll (1952–2010) odvrací pochybnosti před častými komisemi.

Podle rakouského politika Petera Pilze (*1954) má Kröll prohlásit šokující domněnku! Přiklání se v ní k verzi, že Priklopil není jediným pachatelem! Kdo další však může být komplicem v případu únosu malé Kampusch?

Může to být sama dominantní Natascha? Jisté je, že tuto hypotézu již rakouský vyšetřovatel neobhájí. Na sklonku června 2010 totiž spáchá sebevraždu! Stojí za průstřelem hlavy nejtěžší kauza jeho kariéry?

Obchází muže v okolí Kampusch přízrak smrti?

Zdeněk Pospíšil

Foto: msn.com, Wikimedia Commons, vol.at, newsbeezer.com
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky konspirace Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články