26. září 2020: Trevor Ross z města Inverness prý spatří lochnesskou příšeru poblíž části jezera, kde byla pozorována i dříve.
Domů     Paranormální jevy
Podivuhodný případ zpěvačky Pam Reynolds: Co viděla, když zemřela?
Adriana Vojtíšková
od Adriana Vojtíšková 24.8.2022
2.8tis
Co vidíme v případě klinické smrti? A potkáme na konci případného tunelu své blízké? Foto: Creative commons – volné dílo
298
SDÍLENÍ
2.8tis
ZOBRAZENÍ

Mysteriózní stav klinické smrti byl popsán již nesčetněkrát.  Jeden z nejznámějších příkladů tohoto fenoménu je případ americké zpěvačky a skladatelky Pam Reynolds (1956–2010).

Co vidíme v případě klinické smrti? A potkáme na konci případného tunelu své blízké? Foto: Creative commons - volné dílo Pam Reynolds popíše podobný výjev, jako namaluje Hieronymus Bosch Foto: Creative commons - volné dílo Na CT se ukáže rozsah onemocnění Pam. Foto: Tomáš Vendiš / CC BY-SA 4.0

Vše začne v roce 1991, kdy si umělkyně stěžuje na vážné zdravotní problémy. Pociťuje závratě, neschopnost normální řeči a výrazné zhoršení motoriky. V neurologickém institutu Barrow v Arizoně podstoupí sérii testů a obdrží naprosto zdrcující výsledky.

Trpí vážným mozkovým aneurysmatem (odborný výraz pro výduť) a lékaři jí dávají jen pramalé šance na přežití. Jedinou šancí je vysoce riskantní operace, kterou se rozhodne provést neurochirurg Robert F. Spetzler (*1944).

Žena je nejprve celkově uspána a lékaři provádějí „jednodušší“ úkony. Pak ale musí přejít k nejhoršímu. Pacientce dočasně pozastaví životní funkce, aby se dostali hlouběji do mozku. Její tělo je ochlazeno asi na 16 stupňů Celsia, zastaví se srdce, přestanou fungovat plíce i mozek.

Oči i uši jí lékaři přelepí páskami a Reynolds se dostává do nevyhnutelného stavu klinické smrti. Jaké to je, na čas „zemřít“?

Na CT se ukáže rozsah onemocnění Pam. Foto: Tomáš Vendiš / CC BY-SA 4.0

SLEDOVALA SVOU OPERACI?

Náročná operace se nakonec zdaří a Reynolds se postupně zcela zotaví. Ale její život je teď naprosto jiný. Není to jen proto, že se „znovu narodila“, ale i díky tomu, co na operačním sále prožila. Klinická smrt pro ni totiž nebyla jen dočasným zatměním, nýbrž zcela živým zážitkem.

Přestože byla prakticky mrtvá, prožívala prý neuvěřitelné věci! Šlo snad o přechod na druhý břeh? Ještě když je pacientka pouze v celkové anestezii, slyší prý nepříjemný zvuk znějící jako vrtačka. Najednou ucítí, jako by vystupovala ze svého těla.

Vznese se nad něj a pozoruje dění na operačním sále. Zcela zřetelně vidí i slyší, co se okolo děje. Později popisuje, jak viděla nástroj neurochirurga, který jí připomínal elektrický kartáček. To ji údajně překvapilo, protože si do té doby myslela, že lékaři používají pilku.

Dále měla slyšet ženský hlas, který říkal: „Máme problém. Její tepny jsou moc malé.“ Později se zjistí, že vše, co Pam Reynolds vylíčila, naprosto sedí. Nástroj podobný elektrickému kartáčku, který nemohla předtím znát, i problémy s tepnami. Jak to mohla vědět?

Pam Reynolds popíše podobný výjev, jako namaluje Hieronymus Bosch Foto: Creative commons – volné dílo

SETKÁNÍ S MRTVÝMI

Zážitků má ale pacientka ještě mnohem více. Poté, co je uvedena do klinické smrti, cítí údajně, jak ji něco táhne vzhůru, ale nikoliv proti její vůli. Dostává se do jakéhosi spirálovitého tunelu a blíží se k zářivému světlu.

Najednou k ní přicházejí její zemřelí příbuzní, i lidé, které nikdy neviděla. Čím déle je na onom místě, tím se cítí lépe. Dokonce dostává nějakou formu jídla, jež je údajně třpytivé. Pak jí ale bytosti sdělí, že se musí vrátit.

Pam se však zpět nechce, protože vidí své mrtvé tělo, kterého se bojí. Nemá ale na výběr. Její mrtvý strýc do ní strčí a ona vskočí zpět do své pozemské schránky. Později to popisuje jako ponoření se do bazénu s ledovou vodou.

Po svém procitnutí si Pam kupodivu vše pamatuje. Co jsou zač její podivné vzpomínky? Co když jde o důkaz, že po smrti nic nekončí?

PODIVUHODNÁ SHODA

Vyprávění uzdravené pacientky znejistí i přítomné lékaře. Zejména přesné popisy operace jsou naprosto fascinující. Jak uvádí zdejší kardiolog Michael Sabom: „Je to klasický případ klinické smrti, který se stal za přísně sledovaných lékařských podmínek, kde každý známý signál života a jednoduše každý klinický signál života a smrti byl monitorován.

To dělá její případ tak pozoruhodný a cenný.“ Jenže skeptikové jsou jiného názoru. Podle nich prostě anestezie zcela nezafungovala, a proto žena slyšela, co se dělo na operačním sále. Jenže jak, když přitom měla uši zalepené páskou?

A navíc, jak by mohla přesně popsat vzhled použitého lékařského nástroje? Argumentům oponuje i sám Spetzler: „V tomto stadiu operace nemůže nikdo nic vidět, ani slyšet.“ A jak vysvětlit její další zážitky?

Údajně se mohlo dost dobře jednat o halucinace, které vznikly ještě před klinickou smrtí, kdy mozek ještě pracoval.

Častým vysvětlením podivuhodných zážitků během klinické smrti je neokysličení mozku. Když do něj nepřichází potřebný kyslík, může mít podle některých teorií člověk halucinace. Jenže to není vůbec jisté. Nikdo přesně neví, jaké změny během takovéto situace v mozku probíhají, a dosud nebylo zjištěno, které látky mohou souviset s prožitky klinické smrti. A i kdyby snad byly objeveny, nemusí to znamenat, že způsobují halucinace!

Foto: Creative commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Adriana Vojtíšková 26.9.2022 176
Prvním, kdo se zabývá paranormální fotografickou metodou myšlenkové fotografie, je japonský profesor psychologie Tomokichi Fukurai (1869–1952) z císařské univerzity v Tokiu. Využívá fotografické desky zabalené do neprůsvitného materiálu, které drží fotografované osoby.     Právě na těchto deskách se mají objevovat jejich myšlenky. Fukurai pracuje s mnoha lidmi, které označuje za média. Provádí experimenty mající […]
od Adriana Vojtíšková 26.9.2022 271
Uri Geller (*1946) je muž, jenž prý disponuje snad všemi druhy nadpřirozených schopností. Geller proklamuje, že dokáže silou mysli ohýbat příbory či hýbat s věcmi. Veřejně předvádí, jak dokáže číst myšlenky, či pouhou silou vůle zastaví výtah.     Od poloviny 90. let 20. století se navíc pouští i do myšlenkografie. Člověk, který má mít […]
od Mirek Brát 24.9.2022 2.6tis
Přízračná plavidla, takzvané lodě duchů, se zjevují ve všech světových oceánech. Patří k nim i plachetnice zmiňovaná v amerických folklorních legendách. Místo jejího jména se nám dochovala pouze identita kapitána. Byl to don Sandovate. Se svojí lodí je těsně spojený, a to doslova! Doba objevování, potažmo dobývání Nového světa, byla v Evropě příležitostí pro množství dobrodružných povah. Patřil […]
od Mirek Brát 23.9.2022 2.6tis
Rok 1948 byl nervózní dobou nejen v našich zeměpisných šířkách, ale i ve Spojených státech. Rozbíhala se epocha studené války, a tak klidu nepřidalo, když se u přísně střežených laboratoří v Los Alamos objevily záhadné světelné úkazy. Přiletěli jimi na exkurzi sovětští špióni, nebo se pod prsty tamních vědců chtěli podívat jejich mimozemští kolegové? Podivná létající zelená […]
od Eva Soukupová 23.9.2022 3.0tis
Hora, na které se údajně začaly psát dějiny českých zemí, je obklopena řadou pověstí a záhad. V okolí Řípu bývají často pozorovány podivné světelné jevy a piloti malých letadel při přeletu nad Řípem údajně zaznamenávají nevysvětlitelné poruchy přístrojů. Nad plochou krajinou Středočeské tabule vystupuje už z velké dálky viditelný 455 metrů vysoký kopec. Tím je […]