30. září 1888: Další útok děsivého sériového vraha zvaného Jack Rozparovač, jeho třetí obětí se stane Elizabeth Stride.
Domů     Neobjasněné události
Africký mokele-mbembe: Natočili Japonci bájného netvora?
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 24.8.2022
2.7tis
Mokele-mbembe prý nápadně připomíná brontosaura, foto Pixabay
287
SDÍLENÍ
2.7tis
ZOBRAZENÍ

Slavný africký kryptid mokele-mbembe poutá pozornost badatelů hlavně svou nápadnou podobou s brontosaury. Na výpravu za ním se vydávají expedice, které doufají, že se jim podaří popřít kompletní vyhynutí dinosaurů.

Nejblíže tomuto cíli se před třiceti ocitli japonští filmaři. Tvora se jim údajně podařilo natočit při přeletu nad jezerem Tele.

Mokele-mbembe prý nápadně připomíná brontosaura, foto Pixabay Nákres záhadného afrického monstra, foto Amndrkwe / Creative Commons / CC BY-SA 4.0 Mokele-mbembe bývá pozorován ve vodách řeky Kongo, foto MONUSCO/Myriam Asmani / Creative Commons / CC BY-SA 2.0

Představa, že někde stále ještě existují dinosauři, je pro mnohé velmi lákavá. A právě tvor, kterému afričtí domorodci říkají mokele-mbembe je jejich žhavým kandidátem. Má jít o obrovské šedohnědé monstrum o velikosti slona s hladkou kůží, dlouhým, ohebným krkem a jedním velkým zubem nebo možná rohem.

Nápaditý je také jeho mohutný ocas, který může být životu nebezpečný. Přestože je to podle popisů býložravec, na vrub mu je připisováno už několik ztracených životů. Cítí-li se ohrožen, svým ocasem prý zaútočí na každého, kdo se ocitne na dosah.

Mokele-mbembe je popisován jako suchozemský tvor, ačkoliv v řeči místních domorodců jeho jméno znamená „ten, který zastavil tok řeky“. To proto, že bývá velmi často vídán v blízkosti vody, zejména v povodí řeky Kongo nebo na jezeře Tele. Je ale skutečný?

VĚROHODNÍ SVĚDCI

Fascinující vyprávění nepocházejí jen z úst domorodců. Očití svědkové jsou také z řad užaslých cestovatelů a misionářů, kteří nemají nejmenší důvod vymýšlet si příběhy, které by je vystavily palbě posměšků.

Jedním z těchto svědků je francouzský misionář Liévin-Bonaventure Proyart (1743–1808), který na vlastní oči spatřil podivné stopy v bahně. Otisky tlap s drápy jsou 90 cm široké a vzdálenost mezi jednotlivými kroky činí dva metry.

Velké zásluhy v pátrání po identitě mokele-mbembe si může připsat americký biolog Roy Mackal (1925–2013). Ani on ho na vlastní oči nespatří, ale vyslechne alespoň řadu domorodců. Mackal se domnívá, že by mohlo jít o špatně identifikovaného známého tvora a tak jednomu po druhém ukazuje kartičky s obrázky různých zvířat.

Všichni dokážou bezpečně poznat a pojmenovat zvířata, která v oblasti žijí. Všichni také shodně ukazují na obrázek s kresbou brontosaura a tvrdí, že na obrázku je mokele-mbembe! Žije snad v Kongu pravěký ještěr?

Nákres záhadného afrického monstra, foto Amndrkwe / Creative Commons / CC BY-SA 4.0

POTÍŽE SE ZÁZNAMY

Mnoho členů expedic za mokele-mbembe z hloubi džungle zaslechne tajemné zvuky, za jejichž zdroj považují právě mokele-mbembe. Na vlastní oči ho ale nespatří. A ti, kterým se příležitost naskytne, mají zase potíže pořídit věrohodný důkaz.

Proslýchá se, že dva muži tvora viděli, ale s pořízeným filmem se nepodařilo vyjít na veřejnost. Vůbec nejblíže se konžskému monstru dostane afroamerický kryptozoolog Herman Regusters (1933–2005).

V roce 1981 se mu naskytne jedinečná šance tvora nejen spatřit, ale také pořídit sérií fotografií. Jenže extrémní podmínky tamní džungle film zcela znehodnotily dřív, než ho badatel stihl vyvolat. „Když se příšera o dva roky později zjevila před konžským zoologem dr.

Marcellinem Agnagnou, byl natolik jat posvátnou hrůzou, že ze své kamery zapomněl sejmout kryt objektivu. Výsledná sekvence se nedala použít,“ uvádí současná britská spisovatelka Karen Farrington.

Jako by snad vědce pátrající po monstru z konžských močálů provázela prokletí. Může ho někdo prolomit?

ÚSPĚCH PŘIŠEL Z JAPONSKA

Tvrzení, že úspěch se dostaví, když ho čekáte nejméně, se v tomto případě do puntíku naplnilo. V roce 1992 nad jezerem Tele přelétává skupina japonských dokumentaristů. Na rozdíl od mnohých dalších expedic, tato po tajemném mokele-mbembe vůbec nepátrá.

Jejich cílem je natočit působivé panoramatické záběry místní krajiny. A právě v tomto okamžiku se africký netvor ukáže. „Když bylo letadlo přímo nad jezerem, kameraman si všiml, že se ve vodě něco děje. Snažil se udržet záběr na daný objekt, který mohutně čeřil hladinu.

Mezitím, co letadlo provedlo obrat a pak zamířilo zpátky, záhadná věc zmizela, i když vlny na hladině byly dosud patrné,“ popisuje Karen Farrington. Byl tajemný objekt mokele-mbembe?

Mokele-mbembe bývá pozorován ve vodách řeky Kongo, foto MONUSCO/Myriam Asmani / Creative Commons / CC BY-SA 2.0

CO TO JEN BYLO?

Jak už to v případě nahrávek tajemných tvorů bývá, i tento záznam je bohužel nezřetelný a dává tak mnoho prostoru skeptikům. K samotné pravosti filmu nejsou vzneseny žádné pochybnosti. Živé debaty se ale vedou o tom, co vlastně dokumentaristé natočili.

Existuje totiž hned několik přijatelných možností. Ovšem každá z nich má i svá proti. „Rozmazané obrysy nejvíc připomínají dva muže v motorové kánoi, ačkoliv se má za to, že touto částí jezera nikdo necestuje,“ jmenuje jednu z nich Farrington.

Další odborníci, kteří se na film podívali, se domnívají, že na záběrech klidně může být i slon, který si dopřává osvěžující koupel. Ani to ale není zcela přesvědčivé. „Film má jeden nesporně zvláštní aspekt – ať už bylo ve vodě cokoliv, nakonec se to ponořilo pod hladinu, což je v případě jak slona, tak kánoe málo pravděpodobné,“ upřesňuje spisovatelka. Podařilo se japonským filmařům zachytit první záběry mokele-mbembe?

Foto: Pixabay, Creative commons, Youtube (dinoevidence)
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 30.9.2022 445
Neidentifikovatelné zvuky na moři jsou hlášeny z mnoha oblastí světa. Nejde však o fenomén moderní doby, který bychom mohli například spojovat se zásadním rozmachem námořní dopravy. Jedno takové hlášení totiž pochází již z roku 1867 z pobřeží Nikaraguy. Událost se týkala parníku Royal Mail Danube. Loď právě kotvila poblíž Greytownu, známého též jako San Juan […]
od Eva Soukupová 30.9.2022 519
Dlouhou dobu se jí daří unikat před svými pronásledovateli, kteří by ji nejraději viděli na hranici jako ostatní čarodějnice. Její pobyt u anglického města Warrington, odkud také nakonec nepozorovaně zmizí, provází řada zlověstných příběhů, v nichž se mění ve chlupatou bestii podobnou vlkodlaku a zabíjí lidi i dobytek.     Historie malebného města Warrington na […]
od Dalibor Vrána 30.9.2022 625
Belgický plukovník Remy van Lierde (1915–1990) patří k největším stíhacím esům 2. světové války, za hrdinství je i několikrát vyznamenán. Do dějin záhad se zapíše roku 1959, kdy během vojenské mise v Kongu spatří v džungli něco, čemu nemůže uvěřit… Je to obrovský, tmavě zelený had s bílým břichem, měřící minimálně 15 metrů! Van Lierdemu […]
od Adriana Vojtíšková 29.9.2022 1.8tis
Krásný pták, velký asi jako orel, jehož peří září purpurovou a zlatou barvou, přilétá do svého hnízda. Usedá, skládá křídla, klopí hlavu a najednou zahoří jasnými plameny.     Zbude po něm jen hromádka popela jako smutná vzpomínka na někdejšího velikána. Jenže ostatky se rázem začnou probouzet. Co se to děje? Z popela vstává nový […]
od Mirek Brát 29.9.2022 1.9tis
Jeden z nejlépe zdokumentovaných incidentů s UFO je spojený s kanadským přístavem Shag v Novém Skotsku. Pozorování UFO a jeho následný pád do Atlantského oceánu byly vyšetřovány kanadskými i americkými úřady. Existuje možnost, že bude tajemný objekt někdy nalezen? V kalendáři byl 4. říjen 1967. Členové malé rybářské komunity specializované na lov humrů, se stali svědky čehosi velmi podivného. […]