Bývalý bohatý benediktinský klášter Opatovice nad Labem byl vypleněn v listopadu 1415 Otou z Bergova a Janem Měšteckým z Opočna.
Přestože hlavní poklad, přísně střežený v klášterním podzemí, přes veškeré úsilí nakonec údajně objeven nebyl, i tak prý byla kořist z bohatého kláštera veliká.
Ota z Bergova měl toto naloupené bohatství ukrýt do spletitého podzemí svého hradu Trosky, kde má být skryto dodnes…
Zkázu kláštera následně v roce 1421 dokončili husité vedeni Bořkem z Miletínka, jenž si zřejmě později za uloupené peníze postavil hrad Kunětickou horu. Jedna z verzí pověsti pracuje i s tím, že část lupu je až do dnešních dnů ukryta právě tam.
Hledači pokladu
Avšak hledači pokladů nevzdávali hledání doposud neobjeveného opatovického klášterního podzemního bohatství, výrazně většího než veškerý majetek tehdejšího majetného kláštera za dob jeho největšího rozkvětu.
Například po bitvě na Bílé hoře panovník Ferdinand II. (1578-1637) prý v místech bývalého kláštera pátral skutečně usilovně…
První významnější vědecké průzkumné práce na odhalení pozůstatků kláštera se uskutečnily až v roce 1925. Byly však nalezeny jen zbytky základů a hřbitov mnichů…
Další průzkum
Další průzkum proběhl v 60. letech minulého století. Tehdejší výzkum pardubického muzea zjistil trosky kamenného objektu.
V roce 1975 na předpokládaném území kláštera proběhl výzkum metodou měření elektrického odporu půdy, který zachytil několik anomálií naznačujících přítomnost zbytků staveb, k jejich ověření výkopy však nedošlo…
Bude poklad nalezen?
Dnes již je kvůli místní zástavbě téměř nemožné věnovat se zde skutečnému pátrání. Na místě kláštera historii připomíná pouze barokní mlýn z 18. století a několik desítek metrů od mlýna podél cesty uložené velké pískovcové kvádry.
Ty jsou možná jediným současným pozůstatkem klášterních budov. Otázkou tedy zůstává, bude-li někdy důmyslně ukrytý poklad údajné nesmírné hodnoty vůbec nalezen?