reklama
2. července 1951: Na Floridě se najde hromádka popela a kus nohy, která zbyla po Mary Reeser, oběti děsivého samovznícení.
Domů     Paranormální jevy
Poltergeist v Česku? Nic zas tak ojedinělého
Filip Appl
od Filip Appl 19.5.2022
1.7tis
Tajemný fenomén poltergeist udeřil i u nás. Foto: Pixabay
194
SDÍLENÍ
1.7tis
ZOBRAZENÍ

I když by se mohlo zdát, že je tajemství jménem poltergeist, kdy dochází k podivnému poletování předmětů či praskání žárovek, je něco vzdáleného, co se nás rozhodně nemůže týkat, minulost ukazuje, že je opak pravdou. Novodobá česká historie nabízí hned několik příkladů.

Tajemný fenomén poltergeist udeřil i u nás. Foto: Pixabay Poletující nádobí či posouvající se nábytek. I tak se má poltergeist projevovat. Foto: La Vie Mysterieuse magazine/Creative Commons/Volné dílo Bobrová na Vysočině. Foto: RomanM82/Creative Commons/CC BY-SA 4.0 Renata Loupurová. Foto: Youtube (badatele.net)

I v případě, že budeme protentokrát ignorovat nedostatečně zdokumentované případy údajných nadpřirozených sil, které měly řádit v domech na našem území v první polovině 20. století, zůstane hned několik incidentů z posledních 40 let.

Za tím prvním se musíme vypravit do posledních let komunistické totality. V prosinci roku 1985 se v rodinném domě Smolkových v Bohučovicích začnou ozývat silné rány, jejichž zdroj se nikomu nepodaří objevit.

To je však teprve začátek. Záhy se přidává vypadávání sklenic se zavařeninami z polic, poletování nočního stolku po ložnici a celá řada dalších podobných událostí. „Skleněná váza o hmotnosti cca 3 – 5 kg se zvedla do výše poloviny světlé výšky místnosti a volně klesla k zemi.

V tento okamžik místní přítomní propadli panické hrůze,“ hovoří o jednom takovém incidentu jeden ze svědků František Stoklasa.

Poletující nádobí či posouvající se nábytek. I tak se má poltergeist projevovat. Foto: La Vie Mysterieuse magazine/Creative Commons/Volné dílo

LEDNICE ŠLA K ZEMI

Zatímco KSČ v zájmu co nejrychlejšího vyšetření případů označuje za viníka jedenáctiletého vnuka majitele domu, který je následně dokonce donucen k přiznání, že vše sám podvodně prováděl, známý český parapsycholog Zdeněk Rejdák (1934–2004) později přichází s vysvětlením, že za vše mohou ve skutečnosti uvolněné podvědomé síly dcery majitele.

Ať už má pravdu, či nikoliv, dalšího podobného případu už se nedožije. Dva roky po jeho smrti začnou velmi podobné síly řádit v domě rodiny Svobodových v Bobrové na Vysočině. Tady se k hoření zásuvek, praskání žárovek a přesunům nábytku přidává také náhlé popraskání potrubí, které část domu vytopí.

„V přízemí domu bez zjev­ných příčin doslova explodovalo první okno. Ve čtvrtek ráno se jich vysypalo hned několik,“ popisuje případ český záhadolog Karel Wágner s tím, že později se zase dveře samy vysadily z pantů nebo náhle spadla velká dvoupatrová lednice.

Bobrová na Vysočině. Foto: RomanM82/Creative Commons/CC BY-SA 4.0

POSLEDNÍ PŘED ŠESTI LETY

Strašice na okraji bývalého výcvikového prostoru Brdy a děčínská část Chlum. To jsou další dvě místa, na kterých má v roce 2009 respektive v roce 2011 dojít k dalšímu výskytu jevů typických pro to, co dnes záhadologové nazývají poltergeistem.

Tím se konečně dostáváme k zatím poslednímu zaznamenanému případu na českém území. Jeho dějištěm se v červnu 2016 stává Nedamov na Českolipsku. V domě známé moderátora Slávka Boury (*1964) poletují po několik dnů často i nebezpečné předměty, dochází k mnoha samovznícením a dělníci, kteří dům opravují, se ocitnou několikrát i v poměrně nebezpečné situaci.

Vše má nakonec vyřešit psychotronička Renata Loupurová tím, že zničí duchovní entity, které toto místo sužují. Řada lidí však předpokládá, že podobně jako v jiných případech i tady prostě jevy náhle samovolně přestaly. Mohlo by to naznačovat, že je za vším skutečně nějaká fyzikální anomálie?

Renata Loupurová. Foto: Youtube (badatele.net)
Foto: Youtube (badatele.net), Pixabay, Creative commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 30.6.2022 2.2tis
Jako fata morgana je označována optická iluze viditelná v úzkém pásu nad obzorem. Fata morgana se může objevit na souši i na moři. V případě vodního prostředí panuje podezření, že je tento jev odpovědný za velkou část pozorování záhadných lodí, a to jak na moři, tak i na velkých vnitrozemských jezerech. Pro vznik faty morgany […]
od Eva Soukupová 27.6.2022 1.9tis
Tragické krveprolití, při němž umírá šest členů rodiny DeFeových, se stává předlohou několika hororů. Skutečný příběh odehrávající se v roce 1974 v městečku Amityville je přitom stejně děsivý a záhadný jako jeho verze filmové verze.     Krvavá scéna se policistům naskytne v noci 13. listopadu 1974 poté, co vtrhnou do domu na Ocean Avenue […]
od Mirek Brát 26.6.2022 1.7tis
Broumovský klášter Řádu svatého Benedikta je spojen nejen s takzvanou kopií Turínského plátna, ale i s fextem, člověkem, jehož ostatky se po smrti jaksi odmítají rozložit. Důkaz se nachází v klášterním podzemí. Do východočeského Broumova se v roce 2000 dostal soubor desítek mumifikovaných těl ze sedmnáctého a osmnáctého století. Původně byly uchovávány v kryptě farního kostela svatého Prokopa ve Vamberku. […]
od Pavel Polcar 24.6.2022 3.3tis
Top 10 nejstrašidelnějších silnic Spojeného království – 2. část Obchvat Stocksbridge, Stocksbridge Ve srovnání s ostatními se jedná o poměrně novou silnici, i tak se ale k Stocksbridge váže plno paranormálních událostí. Silnice spojuje M1 s A1616 a od zahájení stavby v roce 1988 se stala místem pro řadu strašidelných podvodů. Během prací dva hlídači […]
od Pavel Polcar 23.6.2022 1.7tis
Top 10 nejstrašidelnějších silnic Spojeného království – 1. část Cesta duchů, A75 od Gretny po Annan Jen na skotské straně hranice je trasa pověstná extrémně špatně osvětlenou silnicí. Od Gretny po Annan si mohou tmavé cesty pohrát s myslí člověka a vyvolají obzvláště děsivé představy. Zejména paranormální minulost této silnice je velmi dobře známa. Policie […]