3. prosince 1967: Američan Herbert Schirmer spatří v Nebrasce podivný oválný objekt s červenými světly, jak se vznese a odletí.
Domů     Poltergeist v Česku? Nic zas tak ojedinělého
Poltergeist v Česku? Nic zas tak ojedinělého
od 19.5.2022
1.7tis
Tajemný fenomén poltergeist udeřil i u nás. Foto: Pixabay
194
SDÍLENÍ
1.7tis
ZOBRAZENÍ

I když by se mohlo zdát, že je tajemství jménem poltergeist, kdy dochází k podivnému poletování předmětů či praskání žárovek, je něco vzdáleného, co se nás rozhodně nemůže týkat, minulost ukazuje, že je opak pravdou.

Novodobá česká historie nabízí hned několik příkladů.

Tajemný fenomén poltergeist udeřil i u nás. Foto: Pixabay Poletující nádobí či posouvající se nábytek. I tak se má poltergeist projevovat. Foto: La Vie Mysterieuse magazine/Creative Commons/Volné dílo Bobrová na Vysočině. Foto: RomanM82/Creative Commons/CC BY-SA 4.0 Renata Loupurová. Foto: Youtube (badatele.net)

I v případě, že budeme protentokrát ignorovat nedostatečně zdokumentované případy údajných nadpřirozených sil, které měly řádit v domech na našem území v první polovině 20. století, zůstane hned několik incidentů z posledních 40 let.

reklama

Za tím prvním se musíme vypravit do posledních let komunistické totality. V prosinci roku 1985 se v rodinném domě Smolkových v Bohučovicích začnou ozývat silné rány, jejichž zdroj se nikomu nepodaří objevit. To je však teprve začátek.

Záhy se přidává vypadávání sklenic se zavařeninami z polic, poletování nočního stolku po ložnici a celá řada dalších podobných událostí. „Skleněná váza o hmotnosti cca 3 – 5 kg se zvedla do výše poloviny světlé výšky místnosti a volně klesla k zemi.

V tento okamžik místní přítomní propadli panické hrůze,“ hovoří o jednom takovém incidentu jeden ze svědků František Stoklasa.

Poletující nádobí či posouvající se nábytek. I tak se má poltergeist projevovat. Foto: La Vie Mysterieuse magazine/Creative Commons/Volné dílo
Poletující nádobí či posouvající se nábytek. I tak se má poltergeist projevovat. Foto: La Vie Mysterieuse magazine/Creative Commons/Volné dílo

LEDNICE ŠLA K ZEMI

Zatímco KSČ v zájmu co nejrychlejšího vyšetření případů označuje za viníka jedenáctiletého vnuka majitele domu, který je následně dokonce donucen k přiznání, že vše sám podvodně prováděl, známý český parapsycholog Zdeněk Rejdák (1934–2004) později přichází s vysvětlením, že za vše mohou ve skutečnosti uvolněné podvědomé síly dcery majitele.

reklama

Ať už má pravdu, či nikoliv, dalšího podobného případu už se nedožije. Dva roky po jeho smrti začnou velmi podobné síly řádit v domě rodiny Svobodových v Bobrové na Vysočině.

Tady se k hoření zásuvek, praskání žárovek a přesunům nábytku přidává také náhlé popraskání potrubí, které část domu vytopí. „V přízemí domu bez zjev­ných příčin doslova explodovalo první okno.

Ve čtvrtek ráno se jich vysypalo hned několik,“ popisuje případ český záhadolog Karel Wágner s tím, že později se zase dveře samy vysadily z pantů nebo náhle spadla velká dvoupatrová lednice.

Bobrová na Vysočině. Foto: RomanM82/Creative Commons/CC BY-SA 4.0
Bobrová na Vysočině. Foto: RomanM82/Creative Commons/CC BY-SA 4.0

POSLEDNÍ PŘED ŠESTI LETY

Strašice na okraji bývalého výcvikového prostoru Brdy a děčínská část Chlum. To jsou další dvě místa, na kterých má v roce 2009 respektive v roce 2011 dojít k dalšímu výskytu jevů typických pro to, co dnes záhadologové nazývají poltergeistem.

reklama

Tím se konečně dostáváme k zatím poslednímu zaznamenanému případu na českém území. Jeho dějištěm se v červnu 2016 stává Nedamov na Českolipsku.

V domě známé moderátora Slávka Boury (*1964) poletují po několik dnů často i nebezpečné předměty, dochází k mnoha samovznícením a dělníci, kteří dům opravují, se ocitnou několikrát i v poměrně nebezpečné situaci.

Vše má nakonec vyřešit psychotronička Renata Loupurová tím, že zničí duchovní entity, které toto místo sužují. Řada lidí však předpokládá, že podobně jako v jiných případech i tady prostě jevy náhle samovolně přestaly. Mohlo by to naznačovat, že je za vším skutečně nějaká fyzikální anomálie?

Renata Loupurová. Foto: Youtube (badatele.net)
Renata Loupurová. Foto: Youtube (badatele.net)
Foto: Youtube (badatele.net), Pixabay, Creative commons
Lokalita:
reklama
Související články
od 3.12.2022 291
Černá Volha, tak se říká městské legendě rozšířené v Polsku, Rumunsku, Maďarsku, Rusku, Bělorusku, na Ukrajině, v Řecku a Mongolsku především v 60. a 70. letech 20. století. Vypráví o vozu GAZ-21 nebo GAZ-24, který byl údajně používán k únosům a vraždám lidí. Podle různých verzí jím jezdila komunistická tajná policie, ruská mafie, satanisté nebo sám Satan. Legenda nejspíš souvisí s faktem, že t
od 2.12.2022 1.4tis
Může člověk při transplantaci srdce přijmout i chuť vraždit? Ve Španělsku to raději nehodlají riskovat. Za všechny mluví případ vraha Juana Carlose Alfara. Ten se zastřelí zabarikádovaný ve svém domě v roce 2012 poté, co spáchá dvojnásobnou vraždu ve vesnici Salobral. Americký sériový zabijá
od 2.12.2022 2.0tis
Popularita proutkaření neustále stoupá, nyní se s virgulí hledají například nemoci v lidském těle. Údajně se může proutkařem stát každý z nás. Otestujte se, zda máte talent! Na začátek budete potřebovat svou vlastní virguli. Důležité je, že se vůbec nemusí jednat o dřevěnou vidlici, každému proutkaři vyhovuje jiný nástroj, materiál i tvar, někteří
od 30.11.2022 2.6tis
Je noc. Dům je tichý, všichni už spí. V tom se pomalu otevřou dveře pokoje, ozve se slabé zavrzání. Opatrné kroky. Mladá žena, která tu leží na posteli, se posadí na posteli. To, co se stane vzápětí, si bude pamatovat celý život. Žena v pokoji je 24letá Eva Kočová. Zamžourá do tmy ke knihovně, kde kdosi postává: „Tati, ty si jdeš pro knížku? Tak já ti rozsvítím.“ Podobná příhoda by nebyla ničím
od 30.11.2022 3.1tis
Město Malbork se stejnojmenným hradem najdeme nyní v severním Polsku. Kdysi se jednalo o lokalitu s „pruským“-německým osídlením. Nepřekvapí tak, že město i hrad založili ve třináctém století rytíři Řádu německých rytířů. Podle všeho se duchům těchto bojovníků nechce Malbork opustit ani v moderní současnosti… Hrad Malbork je nejrozsáhlejší o