reklama
6. července 1973: Začne krvácet socha Panny Marie v klášteře Yuzawadai v japonské Akitě.
Domů     Paranormální jevy
Poltergeist v Connecticutu: Pomsta zneuctěných mrtvých, která inspirovala známý horor
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 20.6.2022
1.8tis
V domě po přistěhování začalo docházela k množství záhadných jevů, foto Pixabay
168
SDÍLENÍ
1.8tis
ZOBRAZENÍ

Film Hrůza v Connecticutu z roku 2009 sleduje příběh rodiny, která je kvůli nemoci syna nucena se přestěhovat. Záhy se v jejich novém domě začínají odehrávat děsivé jevy. Předlohou scénáře je skutečný příběh rodiny Snedekerových. Ti se v roce 1986 museli potýkat s pestrou škálou děsivých jevů.

V domě po přistěhování začalo docházela k množství záhadných jevů, foto Pixabay  Manželé Ed a Lorraine Warrenovi, foto Sydney Morning Herald / Creative Commons / Fair use Vyšetřování poukázalo na nevhodné zacházení s těly v pohřebním ústavu, foto Ralf Roletschek / Creative Commons / FAL

Manželé Alen a Carmen Snedekerovi a jejich čtyři děti se v roce 1986 stěhují z New Yorku do Southingtonu v Connecticutu, aby byl jejich syn Philip, kterému bylo diagnostikováno zhoubné nádorové onemocnění, Hodgkinův lymfom, co nejblíže specializovanému centru, jež musí pravidelně navštěvovat.

Když zjistí, že dům, který si vyhlédli, dlouhá desetiletí fungoval jako pohřební ústav s márnicí, zamrazí je, ale kvůli synovi musí zůstat.

Philipovo chování se po přestěhování rapidně mění. Je čím dál více uzavřený a odtažitý. Tvrdí, že slýchá hlasy a zjevují se mu různí lidé. Dokonce si začne psát deník, o kterém tvrdí, že mu s ním pomáhá nějaký cizí muž.

Nakonec u něj začne narůstat agrese a hoch se stává nebezpečným sobě i svým blízkým. Lékaři tvrdí, že může jít o vedlejší projevy jeho léčby, mají však zároveň obavy, že se u něj vyvíjí schizofrenie, a tak hoch putuje na nějaký čas do léčebny. Podepisuje se na jeho stavu těžká nemoc, nebo jde o něco jiného?

Manželé Ed a Lorraine Warrenovi, foto Sydney Morning Herald / Creative Commons / Fair use

DŮM OŽÍVÁ

Brzy se ukáže, že nejde jen o Philipa. I další členové domácnosti v domě pozorují zvláštní jevy. Světla se rozsvěcejí a zhasínají, z kuchyně během noci zmizí všechno nádobí, místnostmi se ozývají tajemné zvuky a voda z kohoutku se mění v rudou tekutinu nápadně připomínající krev.

V domě se odehrává mnoho manifestací, které by zkušený vyšetřovatel paranormálních jevů označil za projevy poltergeista. Děti navíc trápí děsivé noční můry, někdy se s nimi prý neviditelné ruce přetahují o přikrývku, jindy se jich pod pyžamem dotýkají.

Dochází také ke zjevení temných postav. Pak přízraky začne vídat i matka dětí.

„Byli neuvěřitelně mocní, jeden z nich byl velmi hubený s vystouplými lícními kostmi a dlouhými černými vlasy a černočernýma očima. Další měl bílé vlasy i oči, měl na sobě pruhovaný smoking a jeho nohy byly neustále v pohybu,“ líčí Carmen Snedeker.

Ta se dokonce dostává do ohrožení života, když na ni během zaútočí závěs v koupelně a obtočí se jí kolem obličeje. Naštěstí na pomoc přispěchá jedno z dětí a závěs rozstříhá. Snaží se tamní duchové rodinu zabít?

Vyšetřování poukázalo na nevhodné zacházení s těly v pohřebním ústavu, foto Ralf Roletschek / Creative Commons / FAL

ZVRHLÍ POHŘEBÁCI

Nakonec se příznaky schizofrenie začnou projevovat i u Carmen, k níž najednou promlouvají tajemné hlasy a nabádají ji, aby všechny v domě, zejména své děti, zabila! To už Snedekerovi vyhledají pomoc odborníků.

Případ se dostane do rukou známých démonologů Eda Warrena (1926–2006) a jeho ženy Lorraine (1927–2019).

Manželé provádějí vymítací rituály a zjišťují, že na rodinu útočí duchové těch, jejichž těla v minulosti prošla pohřebním ústavem, který tu fungoval. Podle Warrenových se bývalí zaměstnanci pohřebního ústavu oddávali nekrofilii a za zneuctění těl se teď duchové postižených mstí. Zvrhlé praktiky pohřebáků ovšem nebyly nikdy prokázány.

Autor knihy Na temném místě, která se případem detailně zabývá, americký spisovatel Ray Garton (*1962), se k věci staví skepticky a obviňuje Warrenovy, že ho při psaní nabádali, aby si popsané události přikrášlil a udělal je strašidelnějšími. Je tedy děsivý příběh jen podvrh, nebo se vše odehrálo tak, jak Warrenovi tvrdí?

Foto: Creative Commons a Pixabay
Lokalita:
reklama
Související články
od Dalibor Vrána 3.7.2022 2.2tis
Malý chlapec vylézá z vany, ještě v županu běží do obývacího pokoje a pouští televizi. Dávají zprávy a chvíli se neděje nic zvláštního. Dokud se moderátor neobrátí přímo na něj a neosloví ho. Chlapec sebou škubne úlekem. Obraz přeskakuje a moderátor opakuje stále dokola: „Ahoj.“ Je to nějaká noční můra? Nebo skutečnost? Poznat pravdu je […]
od Matěj Soukup 1.7.2022 880
Vyšetřování násilných trestných činů dnes obvykle provází řada vědeckých metod, které vedou od zajištění stop na místě činu přes pátrání až po vytipování a usvědčení pachatele. Nicméně, v 70. letech se ve Spojených státech objevila policejní vyšetřovatelka, která prohlašovala, že má psychické schopnosti, které jí pomáhají při pátrání po zločincích. Její jméno zní Dorothy Allisonová a […]
od Mirek Brát 30.6.2022 3.0tis
Jako fata morgana je označována optická iluze viditelná v úzkém pásu nad obzorem. Fata morgana se může objevit na souši i na moři. V případě vodního prostředí panuje podezření, že je tento jev odpovědný za velkou část pozorování záhadných lodí, a to jak na moři, tak i na velkých vnitrozemských jezerech. Pro vznik faty morgany […]
od Eva Soukupová 27.6.2022 1.9tis
Tragické krveprolití, při němž umírá šest členů rodiny DeFeových, se stává předlohou několika hororů. Skutečný příběh odehrávající se v roce 1974 v městečku Amityville je přitom stejně děsivý a záhadný jako jeho verze filmové verze.     Krvavá scéna se policistům naskytne v noci 13. listopadu 1974 poté, co vtrhnou do domu na Ocean Avenue […]
od Mirek Brát 26.6.2022 1.7tis
Broumovský klášter Řádu svatého Benedikta je spojen nejen s takzvanou kopií Turínského plátna, ale i s fextem, člověkem, jehož ostatky se po smrti jaksi odmítají rozložit. Důkaz se nachází v klášterním podzemí. Do východočeského Broumova se v roce 2000 dostal soubor desítek mumifikovaných těl ze sedmnáctého a osmnáctého století. Původně byly uchovávány v kryptě farního kostela svatého Prokopa ve Vamberku. […]