29. listopadu 1981: Za podivných okolností umírá americká herečka Natalie Wood. Shodil ji z jachty její manžel?
Domů     Záhady historie
Zkoumání Planiny džbánů pokračuje. Co zjistili archeologové?
Filip Appl
od Filip Appl 20.6.2022
2.8tis
Planina džbánů je stále záhadným místem. Foto: Oliver Spalt/Creative Commons/CC BY-SA 2.5
282
SDÍLENÍ
2.8tis
ZOBRAZENÍ

V severním Laosu nedaleko města Phonsavan se nachází oblast posetá asi pěti tisíci zvláštních kamenných nádob, které nelze najít nikde jinde na světě. Po celá desetiletí se archeologové snaží zjistit, kdo je vytvořil a proč. Nyní se jejich výzkum díky moderním technologiím posunul zase o kousek dál.

Planina džbánů je stále záhadným místem. Foto: Oliver Spalt/Creative Commons/CC BY-SA 2.5 Některé džbány váží i několik tun. Foto: Mattun0211/Creative Commons/Volné dílo Mohlo jít o pohřební urny? Ve džbánech žádné ostatky nebyly. Foto: Chaoborus/Creative commons/CC BY-SA 3.0

Tisíce kamenných útvarů připomínající hluboké džbány vysoké od jednoho do tří metrů a vážící až šest tun jsou v hledáčku archeologů už několik desítek let. Jejich zkoumání je složité. Množství džbánů se totiž nachází v těžce přístupné oblasti plné hustých lesů a strmých srázů.

V šedesátých letech minulého století byla navíc celá planina terčem amerického bombardování, po kterém tam zůstalo obrovské množství nevybuchlé munice. Kvůli tomu jsou některá místa dodnes nebezpečná a pro veřejnost nepřístupná.

S tím jak ale vyčištěných částí planiny přibývá, přibývá i objevů a možností výzkumu. Ostatně jen pár let zpátky se podařilo najít patnáct dosud neobjevených míst, na kterých se nachází celkem 137 neprozkoumaných džbánů.

„Tato místa dosud navštěvovali jen příležitostně lovci tygrů. Teď jsme je znovu objevili a doufáme, že nám to poskytne nové informace o kultuře, která je vytvořila,“ prohlásil tehdy laoský archeolog Nicholas Skopal.

NÁDOBY DÁVNÝCH OBRŮ?

Nadšení z nového objevu bylo více než logické. Navzdory velkému úsilí se totiž stále nepodařilo zjistit, jak jsou vlastně kamenné útvary staré a kdo tedy stojí za jejich vytvořením. Laoské legendy například tvrdí, že za vytvořením nádob stojí prastará rasa obrů, která oblast obývala a které vládl mýtický král Khun Cheung.

Kamenné džbány byly podle tohoto příběhu určené ke skladování rýžového vína, kterým obři zapíjeli svá vítězství. Z toho největšího nacházejícího se na největším nalezišti Thong Hai Hin a vážícího asi šest tun měl údajně pít sám král poté, co ze země vyhnal nepřátele z jižní Číny.

To vědci se v teoriích o původu a významu džbánů drží trochu víc při zemi. Už od 30. let minulého století u nich převládá teorie, že vznikly před dvěma až třemi tisíci lety a že prastaré kultuře, která v té době oblast obývala, sloužily jako pohřební nádoby. Potvrdil tuto hypotézu i zatím poslední výzkum využívající i moderní technologie?

Některé džbány váží i několik tun. Foto: Mattun0211/Creative Commons/Volné dílo

POHŘEBNÍ URNY?

Zatím poslední zveřejněná studie na téma Planiny džbánů ukazuje, že se při odhadování stáří drželi badatelé při zemi. Džbány byly totiž – alespoň podle metody zvané optická luminiscence – vyrobeny mezi devátým až třináctým stoletím před naším letopočtem.

Jejich rozmístění se pak shoduje s pohřební aktivitou v okolí, kterou dokládají další nálezy. „Nemám pochybnosti, že tohle místo souvisí s pohřebními rituály. Tím spíš, že jsme nenalezli žádné důkazy o tom, že by na jejich místě byla lidská obydlí,“ říká vedoucí výzkumu Američan Dougald O´Reilly.

Vše má ale háček. Ačkoliv se v okolí našlo mnoho ostatků, přímo v džbánech nebyly žádné. Sám O´Reilly věří, že do nádob byla těla zřejmě uložena jen nějakou dobu, po které je tato kultura přesunula do země.

Mnozí badatelé však upozorňují, že taková zvyklost je velmi neobvyklá a pro její potvrzení bude potřeba najít další důkazy. Mohl být význam kamenných džbánů nakonec přece jen jiný?

Mohlo jít o pohřební urny? Ve džbánech žádné ostatky nebyly. Foto: Chaoborus/Creative commons/CC BY-SA 3.0
Foto: Creative commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Eva Soukupová 28.11.2022 1.2tis
Bizarní příběh zaznamenaný v Anglii roku 1912 popisuje neobyčejný případ spontánního a zcela jistě nechtěného přesunu v čase. Ve vlaku do Londýna se náhle objevil a poté zase zmizel záhadný cestující – muž z minulosti.     K velkému štěstí hlavního aktéra trvá jeho nedobrovolné cestování v čase jen krátce, přesto je svým zážitkem těžce […]
od Dalibor Vrána 28.11.2022 1.5tis
Vůdce nacistického Německa Adolf Hitler patří k natolik démonickým postavám naší historie, že když 30. dubna 1945 obletí svět zpráva o jeho sebevraždě, odmítá jí řada lidí uvěřit. Mohl Hitler svoji smrt skutečně jen předstírat? A kam by se dle konspiračních teorií vypařil? Dva týdny po smrti Adolfa Hitlera (1889–1945) vyplouvá z německého přístavu několik […]
od Adriana Vojtíšková 27.11.2022 1.6tis
V oboru kryptozoologie jsou tyto pojmy notoricky známé. Někteří lidé se domnívají, že jde o jednoho tvora, jen pokaždé jinak pojmenovaného, jiní soudí, že jde o vícero rozdílných tvorů.     Podle popisů svědků se jejich výška pohybuje v rozmezí 2–3 metry a mohou prý vážit zhruba 200 kg. Jejich chůze má být po dvou […]
od Mirek Brát 26.11.2022 3.1tis
I v dnešních turbulentních časech mohou lidé spoléhat na to, že až bude nejhůře a zálohy na energie jim budou bezostyšně okupovat rodinný rozpočet, z hory Blaník jim vyjede na pomoc rytířské vojsko. Ovšem, aby se pak nedivili, když místo rytířů v brnění, jim na domovní zvonek zazvoní skupinka rozšafných druidů! Památná hora Blaník není […]
od Mirek Brát 25.11.2022 2.5tis
Antický svět byl místem překotného rozvoje technologií a působivých dovedností. V této době se objevily artefakty, které jako by měly vzniknout až o stovky i tisíce let později, přesto byly vytvořeny. Pak je zde skupina vynálezů, která se jaksi ztratila v čase. Patří k nim i římské nerozbitné sklo – Vitrum Flexile. Mezi antické artefakty, které předběhly svoji […]