reklama
2. července 1951: Na Floridě se najde hromádka popela a kus nohy, která zbyla po Mary Reeser, oběti děsivého samovznícení.
Domů     Záhady historie
Zkoumání Planiny džbánů pokračuje. Co zjistili archeologové?
Filip Appl
od Filip Appl 20.6.2022
2.8tis
Planina džbánů je stále záhadným místem. Foto: Oliver Spalt/Creative Commons/CC BY-SA 2.5
282
SDÍLENÍ
2.8tis
ZOBRAZENÍ

V severním Laosu nedaleko města Phonsavan se nachází oblast posetá asi pěti tisíci zvláštních kamenných nádob, které nelze najít nikde jinde na světě. Po celá desetiletí se archeologové snaží zjistit, kdo je vytvořil a proč. Nyní se jejich výzkum díky moderním technologiím posunul zase o kousek dál.

Planina džbánů je stále záhadným místem. Foto: Oliver Spalt/Creative Commons/CC BY-SA 2.5 Některé džbány váží i několik tun. Foto: Mattun0211/Creative Commons/Volné dílo Mohlo jít o pohřební urny? Ve džbánech žádné ostatky nebyly. Foto: Chaoborus/Creative commons/CC BY-SA 3.0

Tisíce kamenných útvarů připomínající hluboké džbány vysoké od jednoho do tří metrů a vážící až šest tun jsou v hledáčku archeologů už několik desítek let. Jejich zkoumání je složité. Množství džbánů se totiž nachází v těžce přístupné oblasti plné hustých lesů a strmých srázů.

V šedesátých letech minulého století byla navíc celá planina terčem amerického bombardování, po kterém tam zůstalo obrovské množství nevybuchlé munice. Kvůli tomu jsou některá místa dodnes nebezpečná a pro veřejnost nepřístupná.

S tím jak ale vyčištěných částí planiny přibývá, přibývá i objevů a možností výzkumu. Ostatně jen pár let zpátky se podařilo najít patnáct dosud neobjevených míst, na kterých se nachází celkem 137 neprozkoumaných džbánů.

„Tato místa dosud navštěvovali jen příležitostně lovci tygrů. Teď jsme je znovu objevili a doufáme, že nám to poskytne nové informace o kultuře, která je vytvořila,“ prohlásil tehdy laoský archeolog Nicholas Skopal.

NÁDOBY DÁVNÝCH OBRŮ?

Nadšení z nového objevu bylo více než logické. Navzdory velkému úsilí se totiž stále nepodařilo zjistit, jak jsou vlastně kamenné útvary staré a kdo tedy stojí za jejich vytvořením. Laoské legendy například tvrdí, že za vytvořením nádob stojí prastará rasa obrů, která oblast obývala a které vládl mýtický král Khun Cheung.

Kamenné džbány byly podle tohoto příběhu určené ke skladování rýžového vína, kterým obři zapíjeli svá vítězství. Z toho největšího nacházejícího se na největším nalezišti Thong Hai Hin a vážícího asi šest tun měl údajně pít sám král poté, co ze země vyhnal nepřátele z jižní Číny.

To vědci se v teoriích o původu a významu džbánů drží trochu víc při zemi. Už od 30. let minulého století u nich převládá teorie, že vznikly před dvěma až třemi tisíci lety a že prastaré kultuře, která v té době oblast obývala, sloužily jako pohřební nádoby. Potvrdil tuto hypotézu i zatím poslední výzkum využívající i moderní technologie?

Některé džbány váží i několik tun. Foto: Mattun0211/Creative Commons/Volné dílo

POHŘEBNÍ URNY?

Zatím poslední zveřejněná studie na téma Planiny džbánů ukazuje, že se při odhadování stáří drželi badatelé při zemi. Džbány byly totiž – alespoň podle metody zvané optická luminiscence – vyrobeny mezi devátým až třináctým stoletím před naším letopočtem.

Jejich rozmístění se pak shoduje s pohřební aktivitou v okolí, kterou dokládají další nálezy. „Nemám pochybnosti, že tohle místo souvisí s pohřebními rituály. Tím spíš, že jsme nenalezli žádné důkazy o tom, že by na jejich místě byla lidská obydlí,“ říká vedoucí výzkumu Američan Dougald O´Reilly.

Vše má ale háček. Ačkoliv se v okolí našlo mnoho ostatků, přímo v džbánech nebyly žádné. Sám O´Reilly věří, že do nádob byla těla zřejmě uložena jen nějakou dobu, po které je tato kultura přesunula do země.

Mnozí badatelé však upozorňují, že taková zvyklost je velmi neobvyklá a pro její potvrzení bude potřeba najít další důkazy. Mohl být význam kamenných džbánů nakonec přece jen jiný?

Mohlo jít o pohřební urny? Ve džbánech žádné ostatky nebyly. Foto: Chaoborus/Creative commons/CC BY-SA 3.0
Foto: Creative commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 1.7.2022 864
Být považovaný za čaroděje, neznamená rezignovat na klasickou vědu. Příkladem je John Napier z Merchistonu (1550-1617). Co všechno Napier objevil a pomohly mu k tomu i nějaké ty „čáry máry“? John Napier se zapsal do historie jako matematik, fyzik a astronom. Známý je jako objevitel logaritmů i primitivních počítačích „strojů“. Angažoval se i ve zbrojařských vizích. Je […]
od Mirek Brát 30.6.2022 843
Skoro to vypadá, že v dávné mytologii už skoro nebylo pro samé ptáky fénixe (či jejich bratránky), kam šlápnout. Samozřejmě, ten nejznámější bude pták fénix z antických příběhů. Byl pták fénix pouze bájný tvor, nebo opravdu takový opeřenec někdy žil? Od dob, kdy Heinrich Schliemann se svazkem Homéra v ruce celkem úspěšně pátral po rozvalinách […]
od Mirek Brát 29.6.2022 2.4tis
Jako Avalon je označován mýtický ostrov známý z artušovských legend. Poprvé je Avalon zmiňován v díle Historia Regum Britanniae. To, že se od té doby stal Avalon symbolem artušovské mytologie, nijak neřeší základní otázku… Kde se vlastně ostrov Avalon nacházel? Avalon bývá obvykle spojován s lokalitou Glastonbury, konkrétně pak s horou Glastonbury Tor v jihozápadní […]
od Dalibor Vrána 29.6.2022 2.8tis
V Egyptském městečku Dendera se nachází tisíce let starý chrámový komplex. Jedna ze zdejších staveb je zasvěcena bohyni Hathor a právě tam archeologové objeví nástěnný motiv, před nímž zůstanou v úžasu stát. Výjev zobrazuje několik postav držících cosi, co na první pohled připomíná klasickou žárovku, jen v mnohem větším provedení! Z jejího konce navíc jako […]
od Dalibor Vrána 28.6.2022 2.5tis
V roce 2016 vzbudí pozdvižení nález starověkých egyptských mincí. Dojde k němu během rekonstrukce jednoho domu na jihu Egypta, jak informuje web zaměřený na konspirační teorie mysteriousearth.net. Mince zachycují výjevy, které jako kdyby vůbec nebyly z našeho světa! Na rubu vidíme hlavu a ramena stvoření, které zcela odpovídá současným představám o vzhledu mimozemšťanů. Snad jediné […]