Na jihovýchodě Tasmánie, na poloostrově Tasman Peninsula, se rozkládá bývalá trestanecká kolonie zvaná Port Arthur, která je dnes považována za jedno z nejstrašidelnějších míst Austrálie.
V 19. století šlo podle mnohých historiků o nejtvrdší věznici svého druhu. Bylo do ní postupně zavřeno přes 12 000 lidí, se kterými bylo krutě zacházeno. Fyzické tresty, mučení a samotky přežívali jen ti nejsilnější.
„Toto zařízení má podobnou pověst jako Alcatraz. Je obklopeno vodou, takže bylo téměř nemožné z něj utéct,“ říká americká badatelka Virginia Lamkin. Navzdory tomu se o něj mnozí pokusili.
Na některé prý byli vypuštěni vyhladovělí psi nebo je při útěku z ostrova zabili žraloci. Vše podtrhovalo naprosté ponižování vězňů, kteří zde nesměli používat svá jména a označeni byli jen čísly. Zůstali na tom místě někteří z nich i po své smrti?

Duchy spatřily tisíce lidí
Říká se, že je země kolem věznice nasáklá krví. Z celkového počtu uvězněných jich oficiálně nepřežily 2000. Neoficiální čísla ale budou pravděpodobně ještě mnohem vyšší.
Součástí komplexu byl i blázinec, kde se na vězních prováděly nejrůznější vědecké experimenty. Už v 19. století se přitom šířily zvěsti, že je celý areál prokletý. Ti, kteří tam zemřou, prý nemohou dojít pokoje.
Během 100 let bylo podle záhadologů v oblasti zaznamenáno více než 2000 pozorování duchů. Někteří svědkové měli pouze divný pocit, jiní prý přímo spatřili přízračná těla.
Zjevení duchů a podivné zvuky se ozývají hlavně z ostrůvku mrtvých, kam byli vězni pohřbíváni. V posledních 50 letech se několikrát dokonce podařilo duchy zachytit na fotografiích. Slavná je dvojice fotografií okna se závěsem.
Na první je pouze okno, na druhé je pak vidět, jak z něj hledí mladá dívka. Je snímek skutečný, nebo jde jen o další z mnoha podvrhů?

Lovci duchů jevy potvrzují
O podivných jevech hovoří často i turisté, kteří dnes komplex navštěvují. V roce 2012 spatřila jedna skupinka postavu u vchodu do vězení. Zprvu si mysleli, že jde o opozdilce, ale podivný stín náhle zmizel. Snažil se je duch varovat, aby nechodili dovnitř?
Řada místních obyvatel se dnes místa bojí a dává najevo, jak se jim nelíbí, že jde o turistickou atrakci. Port Arthur je prý tak hrozné místo plné nenávisti a násilí, že by mělo být srovnáno se zemí nebo neprostupně uzavřeno.
V loňském roce podnikl rozsáhlou výpravu do věznice tým australských vyšetřovatelů paranormálních jevů pod vedením Andrewa Fitzgeralda. Mnozí členové týmu následně vypověděli o řadě podivných jevů, se kterými se setkali – zvláštní zvuky, pocit cizí přítomnosti nebo pach rozkládajícího se masa.
Většina záhadologů se proto shoduje: Atmosféra Port Arthuru je neobyčejná a skutečně tam řádí nadpřirozené síly.

Šílený vrah
Hrůzná aura bývalé trestanecké kolonie Port Arthur se podle místních obyvatel projevilakrvavým a děsivým způsobem hlavně v roce 1996. Dne 26. dubna na poloostrově řádilduševně vyšinutý vrah jménem Martin Bryant (*1967).
Po poledni se objevil u jedné z výletních restaurací a náhle, bez jakéhokoliv varování, začal střílet po nic netušících turistech. Postupně chladnokrevně zavraždil celkem 35 lidí, velkou část z nich v areálu bývalé věznice, než byl konečně dopaden policií.
Událost nesmazatelným způsobem poznamenala celou oblast. Zapůsobila snad v tomto případě děsivá aura, jak tvrdí tasmánští obyvatelé? Motiv vraha se nikdy nepodařilo odhalit.
Vyšetřovatelé konstatovali pouze to, že měl velmi nízkou inteligenci a pocházel ze zničené rodiny.