reklama
3. července 1969: V 27 letech umírá za nevyjasněných okolností Brian Jones, zakládající člen kapely Rolling Stones.
Domů     Paranormální jevy
Posedlé panenky ve světě: Seznamte se s živoucími legendami
Nelly Černohorská
od Nelly Černohorská 28.11.2021
2.4tis
Věděli jste, že inspirací pro horor Dětská hra byl právě panák Robert? Foto: Wikipedia / Universal Picture / Fair Use
261
SDÍLENÍ
2.4tis
ZOBRAZENÍ

Tajemné hračky, o nichž se tvrdí, že je posedli duchové a démoni, děsí lidi od nepaměti, zvlášť jedná-li se o panenky.

Ať už jde o hadrové loutky, nebo starožitné kousky s porcelánovou hlavou, historky s nimi spojené jsou opředeny tajemstvími a pošimraly představivost nejednoho tvůrce.

Panák Robert neměl sloužit jako hračka, původně byl určen coby výstavní figurína do výloh. 
Foto: Wikipedia / Cayoboo from Key West / Creative Commons / CC BY 2.0
Věděli jste, že inspirací pro horor Dětská hra byl právě panák Robert? Foto: Wikipedia / Universal Picture / Fair Use Neberte panenky na lehkou váhu, nevíte, co v nich číhá. Strach z panenek se může rozvinout až v pediofobii. Jsou naše obavy opodstatněné?

Robert námořník

V roce 1906 žil v Key West na Floridě chlapec jménem Robert Eugene Otto, který od své chůvy (nebo dědečka) dostal hadrového námořníka. Pojmenoval ho po sobě – Robert. Jedna historka říká, že chůva po svém propuštění panáka proklela a Robert ožil.

V domě se ozýval jeho pištivý smích, sousedé si začali stěžovat, že se jim v oknech objevuje paňáca v námořnickém oblečku a další divné věci. To samé potvrdila také Ottova pozdější manželka. Nyní je hračka v muzeu East Martello v Key Westu.

Zajímavé je, že údajně stárne, šediví jí vlasy, komunikuje s lidmi pomocí pokyvování a byla jí naměřená teplota odpovídající hodnotám živých organismů.

Panák Robert neměl sloužit jako hračka, původně byl určen coby výstavní figurína do výloh.Foto: Wikipedia / Cayoboo from Key West / Creative Commons / CC BY 2.0

Duch holčičky Kikuko

Okiku, strašidelná panenka z Hokkaidó, je umístěna v klášteře Mannendži v japonském městě Iwamizawa. Údajně v ní sídlí duch malé holčičky Kikuko. Mniši kláštera o panenku pečují.

Součástí jejich péče je pravidelné stříhání vlasů Okiko, které neustále dorůstají. Někteří tvrdí, že jsou lidské. Stejně tak se říká, že panence rostou zuby. Zda je to pravda, ale potvrzeno není.

Neberte panenky na lehkou váhu. Nevíte, co v nich číhá. Foto: PIXABAY

Sladká Mandy

Panenka Mandy z kanadské Britské Kolumbie, v níž sídlí duch dívky, která byla znásilněna, zavražděna a posmrtně zohavena. I proto je panenka plná jizev a oděrek, byť prý dříve byla krásná.

Mandy často provádí vylomeniny, jako je například ztráta tužek a svačin zaměstnanců, v její blízkosti je slyšet nevysvětlitelné dětské cupitání a podle kurátorky muzea Ruth Stubbsové Mandy ostatním panenkám ve své blízkosti způsobuje jizvy a praskliny.

Strach z panenek se může rozvinout až v pediofobii. Jsou naše obavy opodstatněné? Foto: PIXABAY

Pochovej mě, mami

Neméně výjimečnou je posedlá panenka Ruby, v níž dříme duch mrtvé holčičky. Zajímavé je, že ač panenka může za náhlou nevolnost a bolesti hlavy u lidí, co ji právě drží, někteří tvrdí, že v nich vyvolala také mateřský soucit.

Tyto odvážlivce pak panenka údajně přiměla k tomu, aby ji chovali jako malé dítě, zpívali jí ukolébavky a něžně ji hladili, ačkoliv si dotyční své chování vůbec neuvědomovali. Ruby byla darována jako jeden z mnoha podivných artefaktů muzeu manželů Newkirkových (Traveling Museum of the Paranormal & Ocult).

Kdo by neznal slavný horor Dětská hra s Chuckym nebo panenku Annabelle, kterou do sbírky získal slavný manželský pár Ed a Lorraine Warrenovi? Jsou legendy o těchto hrůzostrašných hračkách pravdivé? To se asi nikdy nedozvíme, každopádně inspirací k tvorbě je na celém světě víc než dost…

Foto: PIXABAY, Creative Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 30.6.2022 2.6tis
Jako fata morgana je označována optická iluze viditelná v úzkém pásu nad obzorem. Fata morgana se může objevit na souši i na moři. V případě vodního prostředí panuje podezření, že je tento jev odpovědný za velkou část pozorování záhadných lodí, a to jak na moři, tak i na velkých vnitrozemských jezerech. Pro vznik faty morgany […]
od Eva Soukupová 27.6.2022 1.9tis
Tragické krveprolití, při němž umírá šest členů rodiny DeFeových, se stává předlohou několika hororů. Skutečný příběh odehrávající se v roce 1974 v městečku Amityville je přitom stejně děsivý a záhadný jako jeho verze filmové verze.     Krvavá scéna se policistům naskytne v noci 13. listopadu 1974 poté, co vtrhnou do domu na Ocean Avenue […]
od Mirek Brát 26.6.2022 1.7tis
Broumovský klášter Řádu svatého Benedikta je spojen nejen s takzvanou kopií Turínského plátna, ale i s fextem, člověkem, jehož ostatky se po smrti jaksi odmítají rozložit. Důkaz se nachází v klášterním podzemí. Do východočeského Broumova se v roce 2000 dostal soubor desítek mumifikovaných těl ze sedmnáctého a osmnáctého století. Původně byly uchovávány v kryptě farního kostela svatého Prokopa ve Vamberku. […]
od Pavel Polcar 24.6.2022 3.3tis
Top 10 nejstrašidelnějších silnic Spojeného království – 2. část Obchvat Stocksbridge, Stocksbridge Ve srovnání s ostatními se jedná o poměrně novou silnici, i tak se ale k Stocksbridge váže plno paranormálních událostí. Silnice spojuje M1 s A1616 a od zahájení stavby v roce 1988 se stala místem pro řadu strašidelných podvodů. Během prací dva hlídači […]
od Pavel Polcar 23.6.2022 1.7tis
Top 10 nejstrašidelnějších silnic Spojeného království – 1. část Cesta duchů, A75 od Gretny po Annan Jen na skotské straně hranice je trasa pověstná extrémně špatně osvětlenou silnicí. Od Gretny po Annan si mohou tmavé cesty pohrát s myslí člověka a vyvolají obzvláště děsivé představy. Zejména paranormální minulost této silnice je velmi dobře známa. Policie […]