18. ledna 1986: Končí podivuhodný případ Kena Webstera, který si měl dopisovat s mužem ze 16. století.
Domů     Paranormální jevy
Posedlé panenky ve světě: Seznamte se s živoucími legendami
Nelly Černohorská
od Nelly Černohorská 28.11.2021
2.4tis
Věděli jste, že inspirací pro horor Dětská hra byl právě panák Robert? Foto: Wikipedia / Universal Picture / Fair Use
261
SDÍLENÍ
2.4tis
ZOBRAZENÍ

Tajemné hračky, o nichž se tvrdí, že je posedli duchové a démoni, děsí lidi od nepaměti, zvlášť jedná-li se o panenky.

Ať už jde o hadrové loutky, nebo starožitné kousky s porcelánovou hlavou, historky s nimi spojené jsou opředeny tajemstvími a pošimraly představivost nejednoho tvůrce.

Panák Robert neměl sloužit jako hračka, původně byl určen coby výstavní figurína do výloh. 
Foto: Wikipedia / Cayoboo from Key West / Creative Commons / CC BY 2.0
Věděli jste, že inspirací pro horor Dětská hra byl právě panák Robert? Foto: Wikipedia / Universal Picture / Fair Use Neberte panenky na lehkou váhu, nevíte, co v nich číhá. Strach z panenek se může rozvinout až v pediofobii. Jsou naše obavy opodstatněné?

Robert námořník

V roce 1906 žil v Key West na Floridě chlapec jménem Robert Eugene Otto, který od své chůvy (nebo dědečka) dostal hadrového námořníka. Pojmenoval ho po sobě – Robert. Jedna historka říká, že chůva po svém propuštění panáka proklela a Robert ožil.

V domě se ozýval jeho pištivý smích, sousedé si začali stěžovat, že se jim v oknech objevuje paňáca v námořnickém oblečku a další divné věci. To samé potvrdila také Ottova pozdější manželka. Nyní je hračka v muzeu East Martello v Key Westu.

Zajímavé je, že údajně stárne, šediví jí vlasy, komunikuje s lidmi pomocí pokyvování a byla jí naměřená teplota odpovídající hodnotám živých organismů.

Panák Robert neměl sloužit jako hračka, původně byl určen coby výstavní figurína do výloh.Foto: Wikipedia / Cayoboo from Key West / Creative Commons / CC BY 2.0

Duch holčičky Kikuko

Okiku, strašidelná panenka z Hokkaidó, je umístěna v klášteře Mannendži v japonském městě Iwamizawa. Údajně v ní sídlí duch malé holčičky Kikuko. Mniši kláštera o panenku pečují.

Součástí jejich péče je pravidelné stříhání vlasů Okiko, které neustále dorůstají. Někteří tvrdí, že jsou lidské. Stejně tak se říká, že panence rostou zuby. Zda je to pravda, ale potvrzeno není.

Neberte panenky na lehkou váhu. Nevíte, co v nich číhá. Foto: PIXABAY

Sladká Mandy

Panenka Mandy z kanadské Britské Kolumbie, v níž sídlí duch dívky, která byla znásilněna, zavražděna a posmrtně zohavena. I proto je panenka plná jizev a oděrek, byť prý dříve byla krásná.

Mandy často provádí vylomeniny, jako je například ztráta tužek a svačin zaměstnanců, v její blízkosti je slyšet nevysvětlitelné dětské cupitání a podle kurátorky muzea Ruth Stubbsové Mandy ostatním panenkám ve své blízkosti způsobuje jizvy a praskliny.

Strach z panenek se může rozvinout až v pediofobii. Jsou naše obavy opodstatněné? Foto: PIXABAY

Pochovej mě, mami

Neméně výjimečnou je posedlá panenka Ruby, v níž dříme duch mrtvé holčičky. Zajímavé je, že ač panenka může za náhlou nevolnost a bolesti hlavy u lidí, co ji právě drží, někteří tvrdí, že v nich vyvolala také mateřský soucit.

Tyto odvážlivce pak panenka údajně přiměla k tomu, aby ji chovali jako malé dítě, zpívali jí ukolébavky a něžně ji hladili, ačkoliv si dotyční své chování vůbec neuvědomovali. Ruby byla darována jako jeden z mnoha podivných artefaktů muzeu manželů Newkirkových (Traveling Museum of the Paranormal & Ocult).

Kdo by neznal slavný horor Dětská hra s Chuckym nebo panenku Annabelle, kterou do sbírky získal slavný manželský pár Ed a Lorraine Warrenovi? Jsou legendy o těchto hrůzostrašných hračkách pravdivé? To se asi nikdy nedozvíme, každopádně inspirací k tvorbě je na celém světě víc než dost…

Foto: PIXABAY, Creative Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Eva Soukupová 17.1.2022 1.4tis
Zrcadlo se sklem natřeným načerno mělo údajně sloužit spiritistům ke komunikaci se záhrobím. Ti, kteří do něj pohlédnou, prý spatřují nevýslovnou hrůzu. Někteří dokonce při pohledu na temné sklo prokletého zrcadla propadají panických záchvatům. Americký vyšetřovatel paranormálních jevů Greg Newkirk (*1984) provozuje muzeum, v němž vystavuje strašidelné či prokleté objekty. Od ženy, kterou uvádí pouze […]
od Matěj Soukup 16.1.2022 2.3tis
Pokud jste fanoušky hororů, při návštěvě Benátek byste kromě samotného města neměli minout malý ostrov rozkládající se poblíž. Na ostrově Poveglia totiž údajně obchází mnoho přízraků těch, kteří na ostrově zemřeli. Ostrov je plný obětí epidemií a krutých lékařských experimentů. ÚTOČIŠTĚ BĚHEM VÁLEK S TURKY Na ostrově poblíž Benátek bylo v průběhu staletí zřízeno útočiště […]
od Matěj Soukup 15.1.2022 2.6tis
Hotel Shelbourne v hlavním městě Irska Dublinu je impozantní stavbou z poloviny 19. století a mezi turisty se těší velké oblibě. Jeho více než 250 pokojů slouží od roku 1824 generacím návštěvníků a hotel je tak významný, že se v něm dokonce 2018 uskutečnilo losování finále fotbalové Ligy národů. Hotel má ovšem i jednu stránku, […]
od Mirek Brát 14.1.2022 1.8tis
Rok 1946 nebyl pro Evropu jednoduchým obdobím. V paměti byly stále hrůzy druhé světové války, avšak vztahy mezi bývalými spojenci značně ochladly. Studená válka a železná opona se už chystaly rozdělil svět na dva mocenské bloky. Do takové atmosféry začaly ze Švédska přicházet stále další a další hlášení o pozorování neznámých raket. Začalo se jim říkat […]
od Pavel Polcar 13.1.2022 3.6tis
Duchové stále patří mezi entity, které se současné vědě nedaří vysvětlit. Experti na paranormální jevy však mají jasno a jsou o jejich existenci přesvědčeni. Co však duše zemřelých po smrti chtějí? V České republice je na „lov duchů“ odborníkem Jaroslav Drábek, jenž má údajně nespočet hodin nahrávek konverzací s duchy. Pro pátrače po duších na […]