V učebnicích se dočtete, že jako první na vrcholu Mount Everestu stanuli v roce 1953 Novozélanďan Edmund Hillary a nepálský Šerpa Tenzing Norgay. Existuje však reálná možnost, že na vrcholu nejvyšší hory světa stanul člověk již o více než čtvrtstoletí dříve.
Psal se rok 1924 a v nadmořské výšce přes osm tisíc metrů se k vrcholu blížili George Mallory a Andrew Irvine. Jaký byl jejich příběh?
Horolezci Mallory a Irvine byli členy třetí britské expedice, která se pokusila o zdolání nejvyšší hory světa. Dvojice byla pozorována jen několik set metrů od vrcholu. Poté oba zmizeli a nikdo už je více nespatřil.
Tělo Georga Malloryho bylo objeveno až v roce 1999. Ostatky Andrewa Irvina zatím nalezeny nebyly.

Ztracené fotoaparáty
Je možné, že oba horolezci mohli v roce 1924 opravdu stanout na vrcholu Mount Everestu. Rozhodující důkaz by mohl poskytnout snímek z fotoaparátů kodak, jež měli oba horolezci při výstupu.

Podle odborníků by v případě nálezů fotoaparátů bylo možno exponovaný film vyvolat a získat z něho snímky. Pokud by na nich byli zachyceni horolezci na vrcholu Mount Everestu, stali by se Hillary a Norgay až těmi „druhými“.

Objev Malloryho těla
Zájem na vyřešení záhady, zda dvojice britských horolezců vrcholu Mount Everestu v roce 1924 dosáhla či nikoli, vzrostl v roce 1999, kdy bylo objeveno Malloryho tělo. Při jeho ohledání se objevily indicie, které naznačovaly, že se dvojice opravdu vracela z vrcholu hory. Prvním byl fakt, že mezi Malloryho osobními věcmi chyběla fotografie jeho ženy.

Mallory se během expedice netajil, že pokud se mu podaří zdolat vrchol Mount Everestu, zanechá na něm právě tuto fotografii. Druhou indicií byl fakt, že Mallory měl ochranné sluneční brýle uschované v kapse a nikoli nasazené na obličeji.
To naznačuje, že jej smrt důsledkem pádu zastihla v pozdním odpoledni či navečer (při návratu z vrcholu), kdy ochrana zraku před slunečním svitem již nebyla nezbytná. Rozhodující důkaz, kterým mohl být fotoaparát s naexponovaným filmem, však u těla nalezen nebyl.
Tragický pád
Nález Malloryho těla objasnil, i jak vypadaly poslední minuty životů obou horolezců. Sestupovali a byli k sobě přivázáni lanem. Mallory uklouzl a strhl při pádu Irvina. Ten ztratil cepín (nalezený v těchto místech již v roce 1933).
Příčinou smrti Malloryho byl pravděpodobně osudový kontakt s vlastním cepínem, který mu prorazil lebku. S použitím cepínu se snažil Mallory korigovat a brzdit pád na sněhovém poli. Cepín však narazil na skálu, odrazil se a způsobil Mallorymu smrtelné zranění. Lano, kterým se oba muži připoutali, se přetrhlo.

Tělo Irvina nebylo nalezeno, ačkoli se o to některé výpravy cíleně pokoušely. V průběhu mnoha desetiletí se však sporadicky objevují svědectví Šerpů i horolezců, že tělo Andrewa Irvina viděli. Jasný důkaz ovšem tato svědectví neposkytla.
Otázka, zda dosáhli Mallory a Irwin vrcholu Mount Everest, stále budí živé diskuze. Horolezecká komunita je však k jejich možnému prvenství skeptická.