V oblasti afrického Viktoriina jezera je stále živý příběh o vodní příšeře. Říká se jí lukwata. Folklorní příběhy ji popisují jako útočného agresivního tvora, který se nerozpakuje napadnout menší čluny na jezerní hladině. Je to jen báje, nebo se jedná o jedno z posledních velkých tajemství Afriky?
Ve východní Africe plnily části těla údajné lukwaty i roli náboženských relikvií. To nasvědčuje tomu, že se s tímto tvorem mohly setkávat celé generace tamních obyvatel.
Pokud by tomu tak bylo, mohli bychom uvažovat o záhadném živočišném druhu, který je schopen reprodukce. Ne jedna lukwata, ale celá kolonie příšer!
Kulturní fenomén
Nejen původní obyvatelé, ale v minulosti i představitelé koloniální správy nám zanechali svědectví o pozorování záhadného tvora. Již ve třicátých letech minulého století se lukwata stává do jisté míry kulturním fenoménem Viktoriina jezera.
Naději, že identita neznámého živočicha bude jednou odhalena, však poněkud kazí obrovská plocha jezera, která ji řadí na druhé místo na světě (po severoamerickém Hořejším jezeru).
Systematický průzkum tak rozlehlého tropického vodního biotopu je značně obtížný. Pobřeží Viktoriina jezera je navíc rozděleno mezi trojici afrických států: Tanzanii, Keňu a Ugandu. Nejsilněji legenda o vodním monstru prostupuje folklorem třetí z nich.
Hypotézy a spekulace
Lukwata byla evropským kryptozoologům představena ve zprávě misionáře Johna Halla. Psal se rok 1898. Brzy se přidala další hlášení od misijních stanic i cestovatelů.
Nutno dodat, že teorie o tom, že lukwata je druh dinosaura, kterého evoluce jaksi pozapomněla ve vodách Viktoriina jezera, je pouze jednou z hypotéz.
Spekulovalo se i o obřích krajtách či velkém sumci. Zajímavá je i zmínka o tom, že místní obyvatelé si cenili částí těla lukwaty jako vzácné relikvie. Jak je získali? Prý se jednalo o jedince, kteří prohráli svůj boj s krokodýlem.
To by naznačovalo, že lukwata, pokud existuje, nemusí být v jezeře vrcholovým predátorem.