Domů     Neobjasněné události
Poštovní holubi a tajemství jejich dokonalého orientačního smyslu
Dalibor Vrána
od Dalibor Vrána 25.2.2021
4.4tis
Domů trefí holub z jakéhokoliv místa na světě. Jak je to možné? Foto: Wikimedia Commons
125
SDÍLENÍ
4.4tis
ZOBRAZENÍ

Už jste se někdy zamysleli nad tím, jak je možné, že cvičení poštovní holubi najdou cíl své cesty, a když odevzdají vzkaz, zase bez problémů dolétnou zpět? Ačkoliv se tato speciální schopnost holubů jeví na první pohled velmi záhadně, vysvětlení je prý poměrně prozaické…

Domů trefí holub z jakéhokoliv místa na světě. Jak je to možné? Foto: Wikimedia Commons Holubi se orientují podle zemského magnetického pole. Foto: Wikimedia Commons Nathan Rothschild. Foto: Wikimedia Commons Holubi dokáží uletět tisíce kilometrů. Foto: Wikimedia Commons

Při bližším prozkoumání problematiky orientačního smyslu poštovních holubů totiž zjistíme, že tito ptáci dokážou se zásilkami létat jen na místo, kde vyrostli. Jenže i tak, dovedete si představit, že by vás někdo vysadil dejme tomu uprostřed sibiřských plání a vy byste se měli jen s pomocí vlastní orientace dostat domů?

Ačkoliv by se tedy mohlo zdát, že záhada poštovních holubů je rozluštěna, zbývá ještě jedna nezodpovězená otázka: Jak takový ptačí mozeček dokáže to, o čem se mnohem vyspělejšímu člověku ani nezdá?

Holubi se orientují podle zemského magnetického pole. Foto: Wikimedia Commons

PRAVDU HLEDEJ V ZOBÁKU

Odpovědí na záhadu holubí orientace je magnetismus. Poštovní holubi se totiž při svých cestách orientují podle magnetického pole Země. Jde v podstatě o takovou přírodní satelitní navigaci, kterou můžete využít kdekoli, ale dovede vás jen na jedno místo – domů.

„Každé místo na Zemi má rozdílnou sílu a úhel odklonu magnetického pole; a schopnost vnímání jeho působení pomáhá holubům určit, kterým směrem od svého cíle se nachází,“ vysvětluje Dr. Cordula Mora, bioložka z novozélandské Aucklandské univerzity a šéfka tamního vědeckého týmu, jenž se zabýval podrobným výzkumem tajemství orientace poštovních holubů.

Řídícím centrem holubí „navigace“ je podle všeho poměrně překvapivě jejich zobák, v něm tito ptáci mají již od vylíhnutí krystalky magnetitu, částečky, s jejichž pomocí sledují magnetické záření planety.

„Není to pro nás až tak velké překvapení, protože železo obsahují ve zvířecím i lidském těle další biologické materiály, jako například krev,“ podotýká Mora. Dříve se výzkumníci domnívali, že holubi při svých cestách nějakým speciálním způsobem využívají ještě čich.

Nyní už však díky pokusům víme, že i bez čichu se holubi dostanou na místo určení. Zdá se tedy, že celé tajemství tkví opravdu jen v zemském magnetismu, mocné síle, kterou člověk bez techniky není schopen uvědoměle vnímat.

Nathan Rothschild. Foto: Wikimedia Commons

I ROTHSCHILDOVÉ BY MĚLI DĚKOVAT

Poštovní holubi a jejich zcela mimořádný orientační smysl nejednou sehráli významnou roli i v lidských osudech. Například staří Římané pomocí sítě holubích poslů udržovali spojení mezi císařem a jednotlivými vzdálenými provinciemi, které často nebyly právě dobrovolnými součástmi impéria.

Vždy, když se k něčemu schylovalo, přinesl cvičený holub z dané oblasti varovnou zprávu a armáda okamžitě vyrazila k doutnajícímu ohnisku hrozící vzpoury. Udrželi by si Římané vládu nad svou kolosální říší tak dlouho bez svých ptačích pomocníků?

Holubům může za své pohádkové bohatství děkovat i proslulá finančnická dynastie Rothschildů. V roce 1815 se totiž bankéři Nathanu Rothschildovi (1777–1836) podařilo pomocí poštovního holuba získat zprávu o Napoleonově porážce v bitvě u Waterloo o celé tři dny dříve, než se o této zásadní evropské události dozvěděla tehdejší britská vláda.

Rothschild tak na základě získaných informací provedl řadu neočekávaných bankovních operací, na nichž pak vyrostlo jeho dodnes přetrvávající a rozhodně ne zanedbatelné jmění. A dokonce i známá britská tisková agentura Reuters své úspěchy založila na zprávách od poštovních holubů!

Holubi dokáží uletět tisíce kilometrů. Foto: Wikimedia Commons

NÁHRADA ZA TECHNIKU

Jen pro zajímavost – nejdelší zaznamenaná vzdálenost, jakou poštovní holub při výkonu své služby úspěšně překonal, je více než 10 000 kilometrů vzdušnou čarou. Jde o rekord na trase z Francie, kde byl holub vypuštěn, do jeho mateřského holubníku v Indii.

Našli byste na takovou vzdálenost svůj domov vy? Takže, až zase jednou budete nadávat na otravné holuby, vzpomeňte si, jak výjimečná zvířata to ve skutečnosti jsou. Třeba Číňanům to už došlo a nyní provádějí masový výcvik poštovních holubů, aby měli připravenou záložní komunikační variantu pro případ náhlého selhání techniky. Vždy připraveni!

Jitka Krulcová

Foto: Wikimedia Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 3.12.2021 1.8tis
V šedesátých letech minulého století zakoupilo izraelské námořnictvo ve Velké Británii tři ponorky: Doplhin, Leviathan a Dakar. A právě jméno ponorky Dakar se stane symbolem dlouho nevyjasněné největší záhady v historii izraelského námořnictva. Ponorkám postaveným v době druhé světové války se neodcházelo do výslužby snadno. Mnohé z nich se dočkaly přestavby a sloužily v různých zemích i […]
od Mirek Brát 2.12.2021 2.4tis
Letos uplynulo rovných šedesát let od tragické smrti švédského diplomata a politika Daga Hammarskjölda (1905-1961).  Jako generální tajemník Organizace spojených národů se zasloužil o řešení Suezské krize či o hledání řešení turbulentního politického vývoje na africkém kontinentě. Afrika se mu stala osudnou. V roce 1961 zde zahynul při leteckém neštěstí, které je i v současnosti […]
od Eva Soukupová 2.12.2021 2.9tis
V březnu 1907 poblíž městě Buena Vista v Kentucky dochází k podivnému setkání místního dělníka na farmě s podivnou bytostí. Vypadá napůl jako člověk, napůl jako zvíře. Na tvora je následně uspořádán hon, ale zvláštní bytost se dopadnout nepodaří. S čím se tehdy farmář setkal?     „Obdrželi jsme zde informaci, že lidé z okolí […]
od Adriana Vojtíšková 1.12.2021 3.2tis
V Apalačském pohoří se podél hranice amerických států Tennessee a Severní Karolína na jihovýchodě Spojených táhne Národní park Great Smoky Mountains. Lidé tu mizejí jako by se vypařili!     Mezi pohřešovanými jsou dokonce i zkušení trampové, kteří dokáží přežít i v extrémních podmínkách. Kam a proč tito lidé mizejí? Název, který v překladu znamená […]
od Eva Soukupová 30.11.2021 2.9tis
Smrt Johna P. Wheelera III. je zaručeně jedním z nejkontroverznějších úmrtí posledních let. Nejen proto, že jsou jeho poslední okamžiky plné nejasností, ale také pro jeho úzké vazby s nejvyššími patry americké politiky. Ty prý mohly být hlavní příčinou jeho záhadné smrti. Tělo Johna P. Wheelera III. (1944–2010), známého také jako Jack Wheeler je nalezeno […]