Skip to content

Poštovní holubi a tajemství jejich dokonalého orientačního smyslu

Už jste se někdy zamysleli nad tím, jak je možné, že cvičení poštovní holubi najdou cíl své cesty, a když odevzdají vzkaz, zase bez problémů dolétnou zpět? Ačkoliv se tato speciální schopnost holubů jeví na první pohled velmi záhadně, vysvětlení je prý poměrně prozaické…

Při bližším prozkoumání problematiky orientačního smyslu poštovních holubů totiž zjistíme, že tito ptáci dokážou se zásilkami létat jen na místo, kde vyrostli. Jenže i tak, dovedete si představit, že by vás někdo vysadil dejme tomu uprostřed sibiřských plání a vy byste se měli jen s pomocí vlastní orientace dostat domů?

Ačkoliv by se tedy mohlo zdát, že záhada poštovních holubů je rozluštěna, zbývá ještě jedna nezodpovězená otázka: Jak takový ptačí mozeček dokáže to, o čem se mnohem vyspělejšímu člověku ani nezdá?

Holubi se orientují podle zemského magnetického pole. Foto: Wikimedia Commons
PRAVDU HLEDEJ V ZOBÁKU

Odpovědí na záhadu holubí orientace je magnetismus. Poštovní holubi se totiž při svých cestách orientují podle magnetického pole Země. Jde v podstatě o takovou přírodní satelitní navigaci, kterou můžete využít kdekoli, ale dovede vás jen na jedno místo – domů.

„Každé místo na Zemi má rozdílnou sílu a úhel odklonu magnetického pole; a schopnost vnímání jeho působení pomáhá holubům určit, kterým směrem od svého cíle se nachází,“ vysvětluje Dr. Cordula Mora, bioložka z novozélandské Aucklandské univerzity a šéfka tamního vědeckého týmu, jenž se zabýval podrobným výzkumem tajemství orientace poštovních holubů.

Řídícím centrem holubí „navigace“ je podle všeho poměrně překvapivě jejich zobák, v něm tito ptáci mají již od vylíhnutí krystalky magnetitu, částečky, s jejichž pomocí sledují magnetické záření planety.

„Není to pro nás až tak velké překvapení, protože železo obsahují ve zvířecím i lidském těle další biologické materiály, jako například krev,“ podotýká Mora. Dříve se výzkumníci domnívali, že holubi při svých cestách nějakým speciálním způsobem využívají ještě čich.

Nyní už však díky pokusům víme, že i bez čichu se holubi dostanou na místo určení. Zdá se tedy, že celé tajemství tkví opravdu jen v zemském magnetismu, mocné síle, kterou člověk bez techniky není schopen uvědoměle vnímat.

Nathan Rothschild. Foto: Wikimedia Commons
I ROTHSCHILDOVÉ BY MĚLI DĚKOVAT

Poštovní holubi a jejich zcela mimořádný orientační smysl nejednou sehráli významnou roli i v lidských osudech. Například staří Římané pomocí sítě holubích poslů udržovali spojení mezi císařem a jednotlivými vzdálenými provinciemi, které často nebyly právě dobrovolnými součástmi impéria.

Vždy, když se k něčemu schylovalo, přinesl cvičený holub z dané oblasti varovnou zprávu a armáda okamžitě vyrazila k doutnajícímu ohnisku hrozící vzpoury. Udrželi by si Římané vládu nad svou kolosální říší tak dlouho bez svých ptačích pomocníků?

Holubům může za své pohádkové bohatství děkovat i proslulá finančnická dynastie Rothschildů. V roce 1815 se totiž bankéři Nathanu Rothschildovi (1777–1836) podařilo pomocí poštovního holuba získat zprávu o Napoleonově porážce v bitvě u Waterloo o celé tři dny dříve, než se o této zásadní evropské události dozvěděla tehdejší britská vláda.

Rothschild tak na základě získaných informací provedl řadu neočekávaných bankovních operací, na nichž pak vyrostlo jeho dodnes přetrvávající a rozhodně ne zanedbatelné jmění. A dokonce i známá britská tisková agentura Reuters své úspěchy založila na zprávách od poštovních holubů!

Holubi dokáží uletět tisíce kilometrů. Foto: Wikimedia Commons
NÁHRADA ZA TECHNIKU

Jen pro zajímavost – nejdelší zaznamenaná vzdálenost, jakou poštovní holub při výkonu své služby úspěšně překonal, je více než 10 000 kilometrů vzdušnou čarou. Jde o rekord na trase z Francie, kde byl holub vypuštěn, do jeho mateřského holubníku v Indii.

Našli byste na takovou vzdálenost svůj domov vy? Takže, až zase jednou budete nadávat na otravné holuby, vzpomeňte si, jak výjimečná zvířata to ve skutečnosti jsou. Třeba Číňanům to už došlo a nyní provádějí masový výcvik poštovních holubů, aby měli připravenou záložní komunikační variantu pro případ náhlého selhání techniky.

Vždy připraveni!

Jitka Krulcová

Foto: Wikimedia Commons
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
reklama
Další články z rubriky záhady Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Proč je jejich vztah odsouzen ke smutnému konci?
nasehvezdy.cz

Proč je jejich vztah...

Svou lásku vystavují na odiv...
Originální Land Cruiser Toma Hankse jde do dražby
iluxus.cz

Originální Land Cruiser Toma...

Aukční dům Bonhams milovníkům...
Moderní technologie chrání kulturní památky
21stoleti.cz

Moderní technologie chrání...

Národní muzeum v Praze, hrad a zámek v Českém...
Lincoln a telegraf: Společně vyhrají občanskou válku!
epochaplus.cz

Lincoln a telegraf: Společně...

Celé hodiny vysedává u svého stolu a bedlivě pročítá...
8 tipů, co se skvrnami od deodorantu
panidomu.cz

8 tipů, co se skvrnami od...

Bez deodorantu to nejde, ale s ním… Ano,...
Originální zázrak moderní architektury
rezidenceonline.cz

Originální zázrak moderní...

Uměleckým dílem v každém smyslu lze nazvat rezidenci,...
Rozhledna Krásenský vrch: Kamennou věž společnými silami vybudovala celá obec
epochanacestach.cz

Rozhledna Krásenský vrch:...

Cesta vzhůru po...
Chřipková sezóna letos takřka neproběhla
epochalnisvet.cz

Chřipková sezóna letos...

Letošní chřipková sezóna připomínala z hlediska cirkulace virů...
Maminku do ústavu nedám
skutecnepribehy.cz

Maminku do ústavu nedám

Moje maminka byla úžasná a já...
Chilli con carne Mexico
tisicereceptu.cz

Chilli con carne Mexico

Suroviny na 4 porce 1 červená paprika 150 g...
Uteče krásné Lucii její další koloušek?
nasehvezdy.cz

Uteče krásné Lucii její...

Půvabná moderátorka Lucie...
Mistři skrývání: Zvířata, která sotva uvidíte
epochaplus.cz

Mistři skrývání: Zvířata,...

Některá zvířata se umí...