Domů     Zázraky
Zvířata a jejich záhadná schopnost předvídat zemětřesení
Dalibor Vrána
od Dalibor Vrána 25.2.2021
5.5tis
Umí hadi předvídat zemětřesení? Foto: Wikimedia Commons
621
SDÍLENÍ
5.5tis
ZOBRAZENÍ

Již dlouho se hovoří o tom, že zvířata dokážou zemětřesení předpovídat mnohem lépe než dosud žalostně málo spolehlivé technické přístroje vyvinuté speciálně za tímto účelem. Hlavně ale s daleko větším časovým předstihem.

Před příchodem katastrofy totiž němé tváře nápadně mění své obvyklé chování, čímž mohou daleko méně vnímavého člověka varovat před blížící se zkázou.

Umí hadi předvídat zemětřesení? Foto: Wikimedia Commons Půjde někdy zabránit budoucím tragickým zemětřesením? Foto: Wikimedia Commons Ani hadi nepředpoví zemětřesení neomylně. Foto: Wikimedia Commons

Nejcitlivější mají být v této otázce hadi. Ti podle výzkumů provedených v čínské provincii Guangxi zaznamenávají změny v přírodě až 120 hodin předtím, než dojde k prvním otřesům. Umožňuje jim to podle vědců jejich mimořádná citlivost a také nezanedbatelný fakt, že jsou celým svým tělem v kontaktu se zemským povrchem.

O 120 hodinách časové rezervy před příchodem zemětřesení si lidé mohou nechat jen zdát. V současné době se o této hrozbě dozvídáme jen pouhé vteřiny předtím, než se projeví. A to ještě jen za ideálních podmínek.

Za další potenciální živoucí seismický přístroj jsou pak považovány kočky. Tyto malé šelmy podle vědců silně vnímají předzemětřesné změny magnetického pole a zvýšenou hladinu statické elektřiny v prostředí. Díky jemným polštářkům na nohách také okamžitě registrují sebemenší záchvěvy půdy.

Půjde někdy zabránit budoucím tragickým zemětřesením? Foto: Wikimedia Commons

POUČME SE Z MINULOSTI

V roce 1755 německý filozof Immanuel Kant (1724–1804) s podivem sleduje, jak ve Španělsku náhle jakoby bez důvodu vylézají ze země stovky a stovky žížal. O osm hodin později přichází do sousedního Portugalska silné zemětřesení, které zdevastuje celý Lisabon.

Najednou se zdá, že žížalí úprk nebyl až tak nesmyslný, jak vypadal. Podobný případ můžeme sledovat i v čínském městě Haicheng v roce 1975. Tam si lidé tři dny před příchodem zemětřesení začnou všímat, že zvířata jsou z nějakého neznámého důvodu velice nervózní.

U drůbeže vzrůstá agresivita, chovný dobytek přestává přijímat potravu a uprostřed zimy náhle ze země vylézají hadi. Seismologové tehdy uposlechnou varovné zvířecí signály a nechají město evakuovat. Ukáže se to jako spásný krok, neboť Haicheng je následně zcela zdemolován zemětřesením.

Ani hadi nepředpoví zemětřesení neomylně. Foto: Wikimedia Commons

K DOKONALÉMU POROZUMĚNÍ MÁME DALEKO

Na základě událostí z Haichengu si čínští seismologové pořizují hady a sledují jejich chování v naději, že si dokážou znovu odvodit z jejich chování případné hrozící nebezpečí. Jenže již v roce 1976 se otřese půda v milionovém Tchang-šanu.

Zemětřesení si zde vybírá krutou daň v podobě stovek tisíc lidských životů. Sledovali vědci hady špatně, nebo jen nepochopili jejich signály? Nebo je vysvětlení prozaičtější a ani plazi netušili, co přijde?

Jenže jak si potom máme vysvětlit ostatní případy, kdy zvířecí smysly neselhaly? Zřejmě jsme ještě daleko od toho, aby se nám němé tváře staly spolehlivými seismickými ukazateli. Z minulosti však máme možnost poučit se o tom, že v případě katastrofických událostí může jejich chování, byť zdánlivě nesmyslné, tvořit tenkou hranici mezi životem a smrtí.

Jitka Krulcová

Foto: Wikimedia Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Adriana Vojtíšková 22.11.2021 1.9tis
U hrobu historicky první české světice se odehrává řada nadpřirozených úkazů, z nichž některé jsou považovány za zázračné. Mezi ně patří také několik podivuhodných uzdravení nevyléčitelně nemocných pacientů.     Kněžna a mučednice svatá Ludmila (860–921), která je rovněž babičkou další významné osobnosti, svatého Václava (907–935), je označovaná za matku chudých, světlo slepých a pomocnici […]
od Pavel Polcar 20.11.2021 3.6tis
Jedna z nejznámějších poutních cest světa je ta, která vede ke hrobu svatého Jakuba Staršího v katedrále v Santiagu de Compostela ve španělské Galicii. Ve skutečnosti se nejedná o jednu cestu, ale o celou síť cest, jež mají různý počáteční bod. Pro většinu cestovatelů začíná samotná cesta již před dveřmi jejich domu a záleží jen […]
od Adriana Vojtíšková 9.11.2021 3.1tis
Příběh o dívce, která má dlouhé zlaté vlasy, je znám z pera Karla Jaromíra Erbena (1811–1870). Vypráví se v něm o kuchaři Jiříkovi, který ochutná z kouzelného jídla…     Kouzelný pokrm je ale připravován pro krále. Každý, kdo pochoutku okusí, tak získá schopnost rozumět řeči zvířat. Když král Jiříkovo provinění odhalí, musí mu za […]
od Pavel Polcar 5.11.2021 2.3tis
Na okraji saharské pouště je z vesmíru viditelná tajemná kruhová struktura. Někteří odborníci se domnívají, že jde o pozůstatek legendárního ztraceného města. Kosmonauti potvrdili, že z oběžné dráhy je skutečně možné spatřit kruhový prstenec, jenž se nachází v africké Mauretánii. Objekt je nazýván Guell al-Richat, což znamená v překladu „Oko Sahary“. Dodnes však není zřejmé, […]
od Mirek Brát 4.11.2021 1.7tis
Pokud se v nejbližší době chystáte přesazovat domácí rostliny, zpozorněte. Jistě, Adéla, co nevečeřela, žije jen na filmovém plátně. Stejně tak zákeřní vědeckofantastičtí trifidi. Ovšem, prý se staly ještě horší věci. Kdoví, jaké sazeničky či semena jste si to vlastně koupili? Jakoby váš fíkus po vás mlsně otáčel listy…     V historii objevíte řadu legend […]