4. prosince 1872: Východně od Azorských ostrovů je nalezena plachetnice Mary Celeste. Posádka zmizela beze stopy.
Domů     Potvrzeno! Kolem Země obíhaly medúzy!
Potvrzeno! Kolem Země obíhaly medúzy!
od 16.9.2021
4.8tis
Sladkovodní medúza Craspedacusta sowerbyi. foto autor
295
SDÍLENÍ
4.8tis
ZOBRAZENÍ

Pokud vám v minulosti „chyběly“ na vaší oblíbené mořské pláži medúzy, a hledali jste je ve vodě, možná jste nepátrali ve správném směru. V určitém okamžiku totiž obíhalo po oběžné dráze naší planety na 60 000 těchto vodních žahavců.

Jak se tam dostali, co tam dělali? Neptejte se vašeho nadřízeného, pana faráře či krizové psychologické linky. Ptejte se Enigmy!

Experimenty NASA si oblíbily medúzu talířovku ušatou. foto autor Medúza talířovka svítivá. Upozornění pro astronauty: Pozor, žahá! Foto autor Sladkovodní medúza Craspedacusta sowerbyi. foto autor Medúza kořenoústka hrbolatá. foto autor

Medúzy se dostaly do kosmu v rámci projektu NASA pod názvem SpaceLab Life Sciences. Jeho cílem bylo ověřit podmínky pro dlouhé lety vesmírem.

reklama

Již například raketoplán Columbia měl v devadesátých letech minulého století na palubě 2000 medúz ve vývojovém stádiu polypů. A to byla jen troška do budoucího mlýna.

Medúza kořenoústka hrbolatá. foto autor
Medúza kořenoústka hrbolatá. foto autor

„Born in space“

Medúzy ve vývojovém stádiu polypů se na palubě raketoplánu množily a množily. Z polypů se měnily do charakteristického vývojového stádia medúz se zvonem a chapadly. Rodily se medúzy, které měly v křestním listu jako místo narození uveden vesmír.

Experimenty NASA si oblíbily medúzu talířovku ušatou. foto autor
Experimenty NASA si oblíbily medúzu talířovku ušatou. foto autor

Na první pohled se nelišily od medúz z vodního prostředí na Zemi. Jen na první pohled… Vědci totiž zaznamenali, že medúzy narozené ve vesmíru byly jiné. Měly jiné gravitační receptory. Lidské smysly pro rovnováhu se nacházejí ve vnitřním uchu. Medúza má podobné receptory na okraji svého zvonu.

Medúzy se závratí

Jaký byl smysl celého experimentu? Šlo o ověření účinků gravitace na nově narozené jedince. Přijde čas a lidé se budou na dlouhých cestách vesmírem rodit, přicházet na svět. Jak změní gravitace jedince narozené v prostředí kosmické lodi?

Roli pokusných králíků zastaly medúzy, které byly zkoumány i po svém návratu na planetu Zemi.

Medúza talířovka svítivá. Upozornění pro astronauty: Pozor, žahá! Foto autor
Medúza talířovka svítivá. Upozornění pro astronauty: Pozor, žahá! Foto autor

Ačkoli se může zdát, že jsou medúzy podobné spíše mimozemšťanům, než druhu homo sapiens, máme s těmito žahavci hodně společného ve vnímání gravitace. Závěry získané v orbitální porodnici medúz byly znepokojivé.

reklama

Žahavci z vesmíru se chovali po návratu z kosmického prostoru jinak. V podstatě by šlo říci, že medúzy trpěly závratí. Podobně by se asi chovali lidé narození v kosmu. Co se s tím dá dělat? To už se neptejte Enigmy, ptejte se NASA!

Foto: autor
Lokalita:
reklama
Související články
od 3.12.2022 1.3tis
24. února 2022 zahájilo Rusko rozsáhlou invazi na Ukrajinu. Během kyjevské ofenzivy, která začala první den bojů, se na sociálních sítích začala šířit videa stíhaček a  tvrzení o pilotovi, který sestřelil několik ruských letadel. Pak se objevilo tvrzení, že to byl pilot MiGu-29 přezdívaný "Kyjevský duch". Ukrajinské ministerstvo obrany nejprve tvrdilo, že Duch z Kyjeva by mohl být jedním z desí
od 2.12.2022 2.1tis
Rodiče Jarmily K. z Brna bydlí na Vysočině. Jejich dcera se provdá za mladíka z Brna a nastěhuje se k němu. Zprvu za rodiči jezdí o každém volném víkendu, s narozením druhého potomka ale frekvence návštěv pomalu klesá. Na začátku nového milénia se vídají přibližně šestkrát za rok a jednou týdně si zavolají. Tatínkova holčička „S mamkou jsme si obvykle vola
od 1.12.2022 2.0tis
V závěru devatenáctého století začaly oblast západní Afriky děsit záhadné útoky. Těla obětí byla navíc zbavena části vnitřní orgánů. Letmé ohledání těl naznačovalo, že se tito nešťastníci stali cílem brutálního útoku velké kočkovité šelmy – leoparda. Pravda však byla mnohem temnější!   Koloniální úřady se snažily poskytnout nějaké logické v
od 30.11.2022 2.8tis
Moře čas od času vyplaví opravdové podivnosti, které se nedaří úplně jednoduše identifikovat. Tentokrát bylo na jedné brazilské pláži nalezeno cosi připomínající velkou kostlivou ruku. "Myslíme si, že to není člověk kvůli velikosti a množství kostí," říká Leticia Gomes Santiago, která strašidelnou část kostry objevila při procházce společně s přítelem. Ač by mohl někdo tipovat, že jde jen o něj
od 29.11.2022 2.7tis
Je to scéna, při které zalapá po dechu i tak zkušená vyšetřovatelka paranormálních jevů, jako je Lorraine Warren. Z temnoty hlubokých lesů v Tennessee na ní hledí pár nelidských očí. Tak Bigfoot je tedy skutečný… Napjatě čeká, co bude dál. Do toho případu se americkým manželům Edu (1926–2006) a Lorraine (1927–2019) Warrenovým původně moc nechtělo.