3. prosince 1967: Američan Herbert Schirmer spatří v Nebrasce podivný oválný objekt s červenými světly, jak se vznese a odletí.
Domů     Pověstmi opředený Blaník: Je nitro hory skutečně duté?
Pověstmi opředený Blaník: Je nitro hory skutečně duté?
od 28.3.2022
2.5tis
Vrchol Velkého Blaníku, foto JanBlanicky / Creative Commons / Volné dílo
245
SDÍLENÍ
2.5tis
ZOBRAZENÍ

Ve výšce 638 metrů nad mořem se nad krajinou Benešovska tyčí Velký Blaník. Podle pověsti, o které se učíme už na v prvních ročnících základní školy, jde o jednu z nejdůležitějších českých hor.  V jeho dutém nitru prý přebývají tajemné bytosti nebo dokonce celé vojsko.

Vrchol Velkého Blaníku, foto JanBlanicky / Creative Commons / Volné dílo Bohuslav Balbín, Jan Jiří Heinsch and workshop / Creative Commons / CC BY 4.0 V nitru hory čeká svatováclavské vojsko, foto Věnceslav Černý / Creative Commons / Volné dílo

Právě z nitra Blaníků má vystoupit armáda rytířů pod vedením knížete svatého Václava (asi 907–935), která bude za českou zemi bojovat, až jí bude nejhůř. Velký Blaník jako posvátná hora má ale historii mnohem delší.

reklama

Ve zvláštní úctě jej chovali i staří Keltové, kteří se tu usadili. Z jakého důvodu si Blaník oblíbili, není jasné. Možná to nějak souvisí s jejich mýty o tajemných bytostech žijících v podzemí v samém nitru hor.

S tímto přesvědčením korespondují rovněž středověké legendy, podle nichž se v útrobách hory nachází vstup do podsvětí.

V roce 1404 dokonce pražský arcibiskup Zbyněk Zajíc z Hazmburka (asi 1376–1411) vydává okolním farářům nařízení, aby zakázali lidem ve svých obcích putování na Blaník. Čeho se tolik obával?

Bohuslav Balbín, Jan Jiří Heinsch and workshop / Creative Commons / CC BY 4.0
Bohuslav Balbín, Jan Jiří Heinsch and workshop / Creative Commons / CC BY 4.0

KAM MIZÍ LIDÉ?

O dutém nitru hory se zmiňuje také český učený jezuita Bohuslav Balbín (1621–1688), který píše, že na určitém místě lze zaslechnout zvuky připomínající klokotání podzemní vody.

reklama

Český vědec, teolog a záhadolog Zdeněk Krušina (1963–2018) pro změnu připomíná příběh z moderní doby. V roce 1988 měl být do liščí nory na Blaníku vpuštěn jezevčík, který v ní zmizel na dlouhých šest hodin.

Z hory se mezitím ozýval jeho vzdálený štěkot, jehož zvuk napovídal o tom, že se zvíře ocitlo v nějakém velkém dutém prostoru. Když se vrátil zpět, byl prý celý promočený.

Do dnešní doby se navíc v okolí tradují příběhy o lidech, kteří v okolí Blaníku zmizeli beze stopy. Někteří se nakonec znovu objevili, jenže to už od jejich zmizení uběhlo několik let, přestože pohřešovaná osoba nezestárla ani o den.

Ukrývá se v hoře skutečně nějaký podzemní labyrint, nebo se tu dokonce otevírá brána do jiné dimenze, jak naznačují někteří záhadologové?

V nitru hory čeká svatováclavské vojsko, foto Věnceslav Černý / Creative Commons / Volné dílo
V nitru hory čeká svatováclavské vojsko, foto Věnceslav Černý / Creative Commons / Volné dílo
Foto: Creative commons
Štítky:
reklama
Související články
od 3.12.2022 1
24. února 2022 zahájilo Rusko rozsáhlou invazi na Ukrajinu. Během kyjevské ofenzivy, která začala první den bojů, se na sociálních sítích začala šířit videa stíhaček a  tvrzení o pilotovi, který sestřelil několik ruských letadel. Pak se objevilo tvrzení, že to byl pilot MiGu-29 přezdívaný "Kyjevský duch". Ukrajinské ministerstvo obrany nejprve tvrdilo, že Duch z Kyjeva by mohl být jedním z desí
od 2.12.2022 1.3tis
Rodiče Jarmily K. z Brna bydlí na Vysočině. Jejich dcera se provdá za mladíka z Brna a nastěhuje se k němu. Zprvu za rodiči jezdí o každém volném víkendu, s narozením druhého potomka ale frekvence návštěv pomalu klesá. Na začátku nového milénia se vídají přibližně šestkrát za rok a jednou týdně si zavolají. Tatínkova holčička „S mamkou jsme si obvykle vola
od 1.12.2022 1.6tis
V závěru devatenáctého století začaly oblast západní Afriky děsit záhadné útoky. Těla obětí byla navíc zbavena části vnitřní orgánů. Letmé ohledání těl naznačovalo, že se tito nešťastníci stali cílem brutálního útoku velké kočkovité šelmy – leoparda. Pravda však byla mnohem temnější!   Koloniální úřady se snažily poskytnout nějaké logické v
od 30.11.2022 2.6tis
Moře čas od času vyplaví opravdové podivnosti, které se nedaří úplně jednoduše identifikovat. Tentokrát bylo na jedné brazilské pláži nalezeno cosi připomínající velkou kostlivou ruku. "Myslíme si, že to není člověk kvůli velikosti a množství kostí," říká Leticia Gomes Santiago, která strašidelnou část kostry objevila při procházce společně s přítelem. Ač by mohl někdo tipovat, že jde jen o něj
od 29.11.2022 2.6tis
Je to scéna, při které zalapá po dechu i tak zkušená vyšetřovatelka paranormálních jevů, jako je Lorraine Warren. Z temnoty hlubokých lesů v Tennessee na ní hledí pár nelidských očí. Tak Bigfoot je tedy skutečný… Napjatě čeká, co bude dál. Do toho případu se americkým manželům Edu (1926–2006) a Lorraine (1927–2019) Warrenovým původně moc nechtělo.