3. prosince 1967: Američan Herbert Schirmer spatří v Nebrasce podivný oválný objekt s červenými světly, jak se vznese a odletí.
Domů     Pravěké reaktory v Gabonu: Využívala se jaderná energie už před miliardami let?
Pravěké reaktory v Gabonu: Využívala se jaderná energie už před miliardami let?
od 17.5.2022
2.9tis
Kovový uran vysoce obohacený izotopem U-235, foto Pixabay
266
SDÍLENÍ
2.9tis
ZOBRAZENÍ

V africkém Gabonu se nachází stopy materiálu, který podle všeho prošel jadernou reakcí. Nejde však o odpad z nějaké utajené jaderné elektrárny. Jak ukáže další výzkum, k reakci muselo dojít před dvěma miliardami lety!

Někteří vědci tvrdí, že planeta dokázala vytvořit přírodní reaktor. Jiní oponují, že muselo jít o uměle nastolené podmínky! Kde je pravda?

Kovový uran vysoce obohacený izotopem U-235, foto Pixabay Dokázala příroda v Gabonu spustit reakci, která nyní probíhá jen za pečlivě kontrolovaných podmínek? Foto Pixabay Glenn T. Seaborg byl přesvědčen, že k přírodní reakci dojít nemohlo, foto neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

V roce 1972 se výzkumný tým francouzských vědců ze závodu na výrobu paliva pro jaderné elektrárny vydává do Gabonské republiky na západním pobřeží Afriky, aby prozkoumal zdejší bohaté uranové rudy.

V těžařském regionu Oklo naráží na několik ložisek, kde uran vykazuje podivnou anomálii.

Podrobné analýzy naznačují, že izotop U-235, který vědce zajímavá nejvíce, neboť dokáže udržovat řetězovou jadernou reakci, byl již z rudy vyloučen a použit ve štěpné reakci.

reklama

Takových ložisek v uranovém nalezišti Oklo v jihovýchodní části Gabonu a také v asi 30 km vzdáleném Bangombe vědci objeví hned 16. Nikde jinde na světě nebyla podobná anomálie zaznamenána. O čem gabonský nález vypovídá?

PRAVĚKÝ REAKTOR

Zjištění francouzských vědců následně potvrzená dalšími výzkumy dokazují, že v podzemí Gabonu existoval a fungoval jaderný reaktor a uran, který vědci v 70. letech našli, už byl spotřebován.

Každý z 16 nalezených reaktorů měl být v nepřetržitém provozu po dobu 150 tisíc let. Štěpné reakce v celém regionu pak probíhaly v rozmezí asi 500 000 let.

reklama

Vše přitom mělo začít někdy před 1,7 miliardami let v době, kdy Zemi obývají jen jednobuněčné organismy a bakterie.

Kanadský biochemik Jay Cullen z Univerzity ve Victorii je přesvědčen, že jiná než přírodní cesta nepřipadá v úvahu.

„Pokud je nám známo, máme důkaz přírodních reaktorů, které vznikly a fungovaly, jen z jednoho místa v Gabonu, ale to ukazuje, že mohly existovat, a naše výpočty naznačují, že jejich výskyt byl v dávné historii Země pravděpodobnější,“ tvrdí Cullen.

Tato slova naopak rozporuje bývalý ředitel americké Komise pro atomovou energii a držitel Nobelovy ceny za práci v oblasti syntézy těžkých prvků Glenn T. Seaborg (1912–1999), který má za to, že na Zemi neexistují a nikdy neexistovaly podmínky, za kterých by mohlo dojít v samovolnému štěpení uranu.

Jenže jak jinak nález z Gabonu vysvětlit?

Dokázala příroda v Gabonu spustit reakci, která nyní probíhá jen za pečlivě kontrolovaných podmínek? Foto Pixabay
Dokázala příroda v Gabonu spustit reakci, která nyní probíhá jen za pečlivě kontrolovaných podmínek? Foto Pixabay

NĚKDO NA NĚ DOHLÍŽEL!

„Na to, aby se uran mohl v reakci spálit, je potřebná voda. Široce přijímané vysvětlení pro přírodní reakci je takové, že se do rudy dostala voda. Jenže voda musí být naprosto čistá, aby reakci začala,“ poznamenává Seaborg.

reklama

Podle něj už jen několik částeček jakékoliv kontaminující látky v milionu molekul vody reakci znemožní. Na Zemi se takto čistá voda pravděpodobně nemohla vyskytovat ani před dvěma miliardami let.

Proti teorii přírodního reaktoru hovoří také relativně malý dopad na jejich okolí.

Poblíž reaktorů není zaznamenáno žádné znečištění radioaktivním odpadovým materiálem a také tepelné poškození je minimální.

Přestože reaktory zabírají poměrně velkou plochu a ve své aktivní době se táhnou až několik kilometrů, tepelný dopad na okolní prostředí je omezen na pouhých 40 metrů na každé straně.

Podle vědců za to mohou horniny kolem reaktoru, určitá skupina badatelů však naznačuje, že na proces musel dohlížet kdosi inteligentní.

Jak jinak by bylo možné, že reakce nikdy nepřerostla v nekontrolovanou produkci energie, která by mohla vyvrcholit roztavením ložisek, či dokonce jadernou explozí?

Glenn T. Seaborg byl přesvědčen, že k přírodní reakci dojít nemohlo, foto neznámý autor / Creative Commons / volné dílo
Glenn T. Seaborg byl přesvědčen, že k přírodní reakci dojít nemohlo, foto neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

TOLIK JEDINEČNÝCH FAKTORŮ… NÁHODA?

Odborník, kteří teorii přírodního procesu zpochybňují, že by se v přirozených podmínkách mohlo sejít tolik jedinečných faktorů, které by umožnily vznik a udržení se štěpné jaderné reakce se stabilním výkonem po velice dlouhou dobu.

Přirozenému spuštění reakce prý neodpovídá ani množství izotopu U-235, který byl v rudě přítomen. Aby mohla být zažehnuta samovolná reakce, musela by ho ruda obsahovat mnohem vyšší množství.

„Několik specialistů ze strojírenství poznamenalo, že v žádném okamžiku geologické historie Země nebyla uranová ruda bohatá na U-235 natolik, aby k reakci došlo,“ tvrdí nizozemský spisovatel Rene Noorbergen (1928–1995).

Tyto nejasnosti dávají vzniknout nejrůznějším bizarním teoriím. Podle jedné z nich například na gabonské reaktory dohlížela nějaká neznámá, nejspíše mimozemská civilizace, obeznámená s jadernou energií.

Foto: Creative Commons, Pixabay
Lokalita:
reklama
Související články
od 3.12.2022 642
Historie pevnosti Akershus v norské metropoli Oslo je dlouhá již sedm století. V minulosti hrad býval i vězením, což vysvětluje i přítomnost mnoha paranormálních jevů v lokalitě. Kromě řinčení řetězů vás však může vyděsit i setkání se zlým psem a dámou bez tváře. Pozor, tito duchové zvaní Malcanisen (zlý pes) a Mantelgeisten (dáma bez tváře), mohou přivodit i smrt! [gallery ids="112787,112788,1
od 1.12.2022 2.2tis
Jen jediný Necronomicon dokázal zamotat hlavu i expertům. Říká se mu Simonův. Má být temným učením až ze starověké Mezopotámie. Knihu ukořistili mniši a poté dali na překlad okultnímu knihkupectví Magickal Child. Pravda je ale trochu jiná, kniha vznikla kolem roku 1976 v USA v kruhu špičkových mágů z Warlock Shop jako funkční grimoár, který otestuje ad
od 30.11.2022 1.6tis
Období antiky je spojeno i se zbraněmi, které patří do sféry záhad. Patří k nim údajné parní dělo, jehož konstruktérem měl být slavný Archimédés. Opravdu existovala starověká zbraň, která využívala sílu páry? Archimédés (287 př. n. l. – 212 př. n. l.) se proslavil výrokem: Udejte mi pevný bod a já pohnu celou Zemí. Jeho ctižádost se však neomezoval
od 30.11.2022 3.2tis
Jednoho večera v červnu 1950 uprostřed rušné křižovatky na Times Square umírá neznámý chodec. Při pátrání po jeho identitě policisté s překvapením zjišťují, že jde o muže, který beze stopy zmizel před 74 lety.     Asi třicetiletý muž má na sobě starodávné oblečení a boty s výraznými přezkami, jaké se nosily před sto lety, a působí nanejvýš
od 29.11.2022 2.9tis
Stále další archeologické nálezy na našem území dosvědčují plány starověkého Říma vytvořit severně od Dunaje novou římskou provincii. Pronikání římských legií do oblasti Moravy začalo již za vlády císaře Tiberia a vrcholilo v časech panování císaře Marca Aurelia. Záhadou zůstává, zda se na naše území tehdy dostaly i tajné rituály související s uctíváním exotického boha Mithry? [gallery ids="112