reklama
30. června 1908: V centrální Sibiři nedaleko řeky Podkamenná Tunguska dochází k extrémně silné ničivé explozi, která se do dějin zapisuje jako tunguská událost. Incident zůstává nevysvětlen.
Domů     Záhady historie
Pravěké reaktory v Gabonu: Využívala se jaderná energie už před miliardami let?
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 17.5.2022
2.9tis
Kovový uran vysoce obohacený izotopem U-235, foto Pixabay
266
SDÍLENÍ
2.9tis
ZOBRAZENÍ

V africkém Gabonu se nachází stopy materiálu, který podle všeho prošel jadernou reakcí. Nejde však o odpad z nějaké utajené jaderné elektrárny. Jak ukáže další výzkum, k reakci muselo dojít před dvěma miliardami lety!

Někteří vědci tvrdí, že planeta dokázala vytvořit přírodní reaktor. Jiní oponují, že muselo jít o uměle nastolené podmínky! Kde je pravda?

Kovový uran vysoce obohacený izotopem U-235, foto Pixabay Dokázala příroda v Gabonu spustit reakci, která nyní probíhá jen za pečlivě kontrolovaných podmínek? Foto Pixabay Glenn T. Seaborg byl přesvědčen, že k přírodní reakci dojít nemohlo, foto neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

V roce 1972 se výzkumný tým francouzských vědců ze závodu na výrobu paliva pro jaderné elektrárny vydává do Gabonské republiky na západním pobřeží Afriky, aby prozkoumal zdejší bohaté uranové rudy. V těžařském regionu Oklo naráží na několik ložisek, kde uran vykazuje podivnou anomálii.

Podrobné analýzy naznačují, že izotop U-235, který vědce zajímavá nejvíce, neboť dokáže udržovat řetězovou jadernou reakci, byl již z rudy vyloučen a použit ve štěpné reakci. Takových ložisek v uranovém nalezišti Oklo v jihovýchodní části Gabonu a také v asi 30 km vzdáleném Bangombe vědci objeví hned 16.

Nikde jinde na světě nebyla podobná anomálie zaznamenána. O čem gabonský nález vypovídá?

PRAVĚKÝ REAKTOR

Zjištění francouzských vědců následně potvrzená dalšími výzkumy dokazují, že v podzemí Gabonu existoval a fungoval jaderný reaktor a uran, který vědci v 70. letech našli, už byl spotřebován. Každý z 16 nalezených reaktorů měl být v nepřetržitém provozu po dobu 150 tisíc let.

Štěpné reakce v celém regionu pak probíhaly v rozmezí asi 500 000 let. Vše přitom mělo začít někdy před 1,7 miliardami let v době, kdy Zemi obývají jen jednobuněčné organismy a bakterie.

Kanadský biochemik Jay Cullen z Univerzity ve Victorii je přesvědčen, že jiná než přírodní cesta nepřipadá v úvahu.

„Pokud je nám známo, máme důkaz přírodních reaktorů, které vznikly a fungovaly, jen z jednoho místa v Gabonu, ale to ukazuje, že mohly existovat, a naše výpočty naznačují, že jejich výskyt byl v dávné historii Země pravděpodobnější,“ tvrdí Cullen.

Tato slova naopak rozporuje bývalý ředitel americké Komise pro atomovou energii a držitel Nobelovy ceny za práci v oblasti syntézy těžkých prvků Glenn T. Seaborg (1912–1999), který má za to, že na Zemi neexistují a nikdy neexistovaly podmínky, za kterých by mohlo dojít v samovolnému štěpení uranu. Jenže jak jinak nález z Gabonu vysvětlit?

Dokázala příroda v Gabonu spustit reakci, která nyní probíhá jen za pečlivě kontrolovaných podmínek? Foto Pixabay

NĚKDO NA NĚ DOHLÍŽEL!

„Na to, aby se uran mohl v reakci spálit, je potřebná voda. Široce přijímané vysvětlení pro přírodní reakci je takové, že se do rudy dostala voda. Jenže voda musí být naprosto čistá, aby reakci začala,“ poznamenává Seaborg.

Podle něj už jen několik částeček jakékoliv kontaminující látky v milionu molekul vody reakci znemožní. Na Zemi se takto čistá voda pravděpodobně nemohla vyskytovat ani před dvěma miliardami let. Proti teorii přírodního reaktoru hovoří také relativně malý dopad na jejich okolí.

Poblíž reaktorů není zaznamenáno žádné znečištění radioaktivním odpadovým materiálem a také tepelné poškození je minimální. Přestože reaktory zabírají poměrně velkou plochu a ve své aktivní době se táhnou až několik kilometrů, tepelný dopad na okolní prostředí je omezen na pouhých 40 metrů na každé straně.

Podle vědců za to mohou horniny kolem reaktoru, určitá skupina badatelů však naznačuje, že na proces musel dohlížet kdosi inteligentní. Jak jinak by bylo možné, že reakce nikdy nepřerostla v nekontrolovanou produkci energie, která by mohla vyvrcholit roztavením ložisek, či dokonce jadernou explozí?

Glenn T. Seaborg byl přesvědčen, že k přírodní reakci dojít nemohlo, foto neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

TOLIK JEDINEČNÝCH FAKTORŮ… NÁHODA?

Odborník, kteří teorii přírodního procesu zpochybňují, že by se v přirozených podmínkách mohlo sejít tolik jedinečných faktorů, které by umožnily vznik a udržení se štěpné jaderné reakce se stabilním výkonem po velice dlouhou dobu.

Přirozenému spuštění reakce prý neodpovídá ani množství izotopu U-235, který byl v rudě přítomen. Aby mohla být zažehnuta samovolná reakce, musela by ho ruda obsahovat mnohem vyšší množství.

„Několik specialistů ze strojírenství poznamenalo, že v žádném okamžiku geologické historie Země nebyla uranová ruda bohatá na U-235 natolik, aby k reakci došlo,“ tvrdí nizozemský spisovatel Rene Noorbergen (1928–1995).

Tyto nejasnosti dávají vzniknout nejrůznějším bizarním teoriím. Podle jedné z nich například na gabonské reaktory dohlížela nějaká neznámá, nejspíše mimozemská civilizace, obeznámená s jadernou energií.

Foto: Creative Commons, Pixabay
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 29.6.2022 873
Jako Avalon je označován mýtický ostrov známý z artušovských legend. Poprvé je Avalon zmiňován v díle Historia Regum Britanniae. To, že se od té doby stal Avalon symbolem artušovské mytologie, nijak neřeší základní otázku… Kde se vlastně ostrov Avalon nacházel? Avalon bývá obvykle spojován s lokalitou Glastonbury, konkrétně pak s horou Glastonbury Tor v jihozápadní […]
od Dalibor Vrána 29.6.2022 1.3tis
V Egyptském městečku Dendera se nachází tisíce let starý chrámový komplex. Jedna ze zdejších staveb je zasvěcena bohyni Hathor a právě tam archeologové objeví nástěnný motiv, před nímž zůstanou v úžasu stát. Výjev zobrazuje několik postav držících cosi, co na první pohled připomíná klasickou žárovku, jen v mnohem větším provedení! Z jejího konce navíc jako […]
od Dalibor Vrána 28.6.2022 1.6tis
V roce 2016 vzbudí pozdvižení nález starověkých egyptských mincí. Dojde k němu během rekonstrukce jednoho domu na jihu Egypta, jak informuje web zaměřený na konspirační teorie mysteriousearth.net. Mince zachycují výjevy, které jako kdyby vůbec nebyly z našeho světa! Na rubu vidíme hlavu a ramena stvoření, které zcela odpovídá současným představám o vzhledu mimozemšťanů. Snad jediné […]
od Adriana Vojtíšková 28.6.2022 1.7tis
Na indonéském ostrově Jáva leží unikátní chrámový komplex nazvaný tajemným přízviskem Borobudur. Kruhové terasy, reliéfní panely a všudypřítomní Buddhové mají za sebou nevšední, často pohnutý osud.     Celá záhadná stavba Borobudur připomíná obří zvon, který je obklopen dalšími 72 zvony. Každý ze zvonů je prý připraven pro 72 sedících Buddhů. Je pravděpodobně dílem královského […]
od Eva Soukupová 27.6.2022 1.4tis
Při severozápadním pobřeží Malajsie v Malackém průlivu sedí ostrov, kterému se místní už dlouhá léta vyhýbají. Věří totiž, že je od konce 18. století prokletý. Za vším stojí obyčejný lidský příběh o lásce a závisti.     Legenda praví, že tu kdysi žila krásná ostrovní dívka jménem Mahsuri. Byla provdaná za válečníka známého jako Wan […]