Z dálky duní svištivé výstřely děl. Ještě dvě hodiny bude mezi moravskými vesnicemi Telnice a Tvarožná trvat slavná bitva. Bitva tří císařů, v níž bude rakousko-ruská koalice drtivě poražena francouzskou armádou. Bylo její vítězství předpovězeno ve zvláštním snu?
Hlavní srážka spojeneckých armád proti obávané francouzské Grande Armée proběhla v odpoledních hodinách na jihomoravském území.
Vyžádala si téměř 20 000 mrtvých vojáků a zpečetila dominanci francouzského vojevůdce i politika Napoleona I. Bonaparte (1769 – 1821) nad celou střední Evropou.
Protože nejbližší větší obec u bojiště tehdy bylo (a dosud je) Slavkov u Brna, nazývá se většinou bitvou u Slavkova. Ale odehrálo se před ní cosi nezvyklého?
Právě v tomto hezkém městečku spal Napoleon noc před osudným střetem. Podle jeho následujících vzpomínek se mu zdálo o rudém slunci, vycházejícím nad obzorem. To pověrčivý Francouz chápal jako znamení svého vítězství.
Protože ráno před hlavní bitvou skutečně načervenalé slunce nad bojištěm vyšlo a jeho jednotky jasně zvítězily, chápal to jako znamení „shůry“!
Měl tenkrát Napoleon, který občas prý okolí překvapoval i dalšími záhadnými schopnostmi, opravdu jasnovidný sen?‘ Anebo šlo falešné sebenaplňující „proroctví“, jenž tomuto malému muži pouze zvýšilo sebevědomí před důležitou bitvou?