Podzimní rovnodennost, která nastává kolem 21. září, se nese v duchu příprav na zimu a příchod nového roku, který Keltové slaví na přelomu října a listopadu. Chcete-li rovnodennost oslavit jako Keltové, děkujte za hojnost a nezapomeňte na rodinu.
Název svátku lze přeložit jako „světlo vody“, někteří jej označují také za světlo podzimu. Den i noc jsou nyní opět stejně dlouhé, proto i zde je kladen důraz na posvátnou rovnováhu. Kolo roku se otáčí, oficiálně začíná podzim a období světla střídá tma.
Oslavy se nesou v duchu smíření, odpočinku a bilancování. Je to také čas druhé sklizně, obvykle ovoce, které zůstalo na stromech a rostlin, které dozrávaly pod letním sluncem. Právě tato závěrečná sklizeň může zaujmout ústřední téma obřadu Alban Elved.
Je totiž ideální příležitostí k poděkování Matce Zemi za její dary a bohatou sklizeň a požádat o uzdravení úrodné půdy. Jak? Za tímto účelem se obvykle pokládají oběti bohyni Země, nejčastěji formou zaorání posledních plodů do brázd. Takto posvěcená půda se prý svým majitelům příští rok odvděčí.
Staňte se naším Premium čtenářem a odemkněte si tento i tisíce dalších skvělých článků.
Navíc od nás obdržíte i celou řadu hodnotných bonusů!
Zprávu ve tvaru "CTU CLANEK" odešlete na číslo 903 33 20.