3. prosince 1967: Američan Herbert Schirmer spatří v Nebrasce podivný oválný objekt s červenými světly, jak se vznese a odletí.
Domů     Případ z Coventry: Mstí se tu duch zesnulého Jima?
Případ z Coventry: Mstí se tu duch zesnulého Jima?
od 15.5.2022
1.6tis
Může být tajemnou entitou duch muže, který měl v domě zemřít? Foto: UnSplash
170
SDÍLENÍ
1.6tis
ZOBRAZENÍ

Strach a zděšení zažívá v roce 2011 rodina Britky Lisy Manning. Podivné jevy v domě nejprve hlásí její dvě malé děti Ellie (11 let) a Jaydon (6 let). Děsí je nevysvětlitelné zvuky a samovolný pohyb předmětů.

Může být tajemnou entitou duch muže, který měl v domě zemřít? Foto: UnSplash Jevů si nejdřív všimne 6letý Jaydon a jeho sestra. Ilustrační foto: UnSplash Coventry v roce 2011 zaznamená zajímavý výskyt poltergeista. Foto: Steve Knight from Halstead / CC BY 2.0

Matka tomu však nevěnuje pozornost. Dětská fantazie je přece tak veliká! Jenže v tomto případě to neplatí. Netrvá dlouho a sama Lisa si uvědomí, že není vše tak, jak má být. Brzy se totiž v domě odehraje nevysvětlitelná tragédie.

reklama

Rodinný pes je nalezen mrtev pod schody, přestože předtím v domě nikdo nebyl. Veterinář určí, že pravděpodobně ze schodů spadl, ale nikoliv proto, že by klopýtl. Podle závažných zranění to vypadá, že ho odsud někdo, nebo snad něco shodilo. Je to snad dílo poltergeista?

POMOCI MUSÍ KNĚZ

Podivné jevy v domě začínají jen pár týdnů poté, co se sem rodina nastěhuje. Kromě zlověstných ran, nevysvětlitelných kroků v prázdných pokojích, vypínání a zapínání světla a útoku na psa provádí bytost ještě jednu věc – zamyká dveře.

Jednou musí děti se svou matkou dokonce lézt ven oknem, protože zůstali uvězněni v obývacím pokoji. Lisa tvrdí, že je to jako žít v hororu. „Problém je, že to nevidíme, nevíme, kde se to objeví a co to udělá,“ popisuje vyděšená žena. Její možnosti nejsou velké.

reklama

Nejlepší by bylo se z domu odstěhovat, to se však rodině nechce. Požádají proto o pomoc majitele domu. Ten na místo posílá kněze, který jej vysvětí. Všem čtyřem členům domácnosti navíc předá malé krucifixy, kterými se mohou v případě útoků bránit.

Rovněž jim doporučí, aby se okamžitě odstěhovali. Po jeho zásahu ale naštěstí problémy ustanou. Ovšem radovat se by bylo předčasné…

Jevů si nejdřív všimne 6letý Jaydon a jeho sestra. Ilustrační foto: UnSplash
Jevů si nejdřív všimne 6letý Jaydon a jeho sestra. Ilustrační foto: UnSplash

TOTOŽNOST DUCHA ODHALENA?

Po několika týdnech, během kterých si rodina konečně oddychla, se zlá bytost vrací. A historie se opakuje – poltergeist předvádí svou moc stejně jako předtím. Na místo je tedy opět povolán odborník.

reklama

Přichází sem médium Derek Acorah (*1950) a rozhodne se paranormálním jevům přijít na kloub. Jeho kroky míří nejprve do pokoje Ellie. Právě tady je totiž aktivita nejsilnější. Snaží se psychicky spojit s bytostí, která v domě řádí.

Zjišťuje, že se údajně jedná o muže jménem Jim, který zemřel kolem roku 1900 na infarkt, ale nikdy nebyl „vpuštěn“ do světa zemřelých. Acorah proto provádí rituály, které mají mrtvému umožnit přechod na onen svět. Po jeho návštěvě činnost poltergeista ustane.

Opravdu se ale dá věřit tomu, že dům Lisy Manning obsadila zlá bytost, snad přímo duch zemřelého Jima?

Coventry v roce 2011 zaznamená zajímavý výskyt poltergeista. Foto: Steve Knight from Halstead / CC BY 2.0
Coventry v roce 2011 zaznamená zajímavý výskyt poltergeista. Foto: Steve Knight from Halstead / CC BY 2.0

DŮKAZ MÁ V RUKOU

Případ z Coventry je zajímavý zejména tím, že činnost neznámé bytosti byla natočena skrytou kamerou umístěnou v pokoji Ellie. Lisa se totiž rozhodla, že svůj příběh použije jako důkaz, že věci mimo naši realitu jsou skutečné. Jak sama uvádí:

„Instalovala jsem videokameru, protože jsem chtěla dokázat, že duchové existují. Nemohla jsem uvěřit svým očím, když jsem si pásku přehrála.

Cítila jsem mrazení v zádech.“ Na záznamu je jasně vidět, jak se sama od sebe posouvá židle a otevírají se dveře od skříně. Pokud paní Manning mluví pravdu a tyto projevy sama nezinscenovala, pořídila jednu z nejzajímavějších nahrávek takzvaného hlučného ducha.

Pro mnoho lidí je ale stále těžké uvěřit tomu, že poltergeist může být mezi námi. Alespoň dokud jeho řádění nezažijí na vlastní kůži.

Foto: Creative commons, UnSplash
Lokalita:
reklama
Související články
od 3.12.2022 185
Černá Volha, tak se říká městské legendě rozšířené v Polsku, Rumunsku, Maďarsku, Rusku, Bělorusku, na Ukrajině, v Řecku a Mongolsku především v 60. a 70. letech 20. století. Vypráví o vozu GAZ-21 nebo GAZ-24, který byl údajně používán k únosům a vraždám lidí. Podle různých verzí jím jezdila komunistická tajná policie, ruská mafie, satanisté nebo sám Satan. Legenda nejspíš souvisí s faktem, že t
od 2.12.2022 1.4tis
Může člověk při transplantaci srdce přijmout i chuť vraždit? Ve Španělsku to raději nehodlají riskovat. Za všechny mluví případ vraha Juana Carlose Alfara. Ten se zastřelí zabarikádovaný ve svém domě v roce 2012 poté, co spáchá dvojnásobnou vraždu ve vesnici Salobral. Americký sériový zabijá
od 2.12.2022 1.9tis
Popularita proutkaření neustále stoupá, nyní se s virgulí hledají například nemoci v lidském těle. Údajně se může proutkařem stát každý z nás. Otestujte se, zda máte talent! Na začátek budete potřebovat svou vlastní virguli. Důležité je, že se vůbec nemusí jednat o dřevěnou vidlici, každému proutkaři vyhovuje jiný nástroj, materiál i tvar, někteří
od 30.11.2022 2.6tis
Je noc. Dům je tichý, všichni už spí. V tom se pomalu otevřou dveře pokoje, ozve se slabé zavrzání. Opatrné kroky. Mladá žena, která tu leží na posteli, se posadí na posteli. To, co se stane vzápětí, si bude pamatovat celý život. Žena v pokoji je 24letá Eva Kočová. Zamžourá do tmy ke knihovně, kde kdosi postává: „Tati, ty si jdeš pro knížku? Tak já ti rozsvítím.“ Podobná příhoda by nebyla ničím
od 30.11.2022 3.1tis
Město Malbork se stejnojmenným hradem najdeme nyní v severním Polsku. Kdysi se jednalo o lokalitu s „pruským“-německým osídlením. Nepřekvapí tak, že město i hrad založili ve třináctém století rytíři Řádu německých rytířů. Podle všeho se duchům těchto bojovníků nechce Malbork opustit ani v moderní současnosti… Hrad Malbork je nejrozsáhlejší o