reklama
30. června 1908: V centrální Sibiři nedaleko řeky Podkamenná Tunguska dochází k extrémně silné ničivé explozi, která se do dějin zapisuje jako tunguská událost. Incident zůstává nevysvětlen.
Domů     Paranormální jevy
Případ z Coventry: Mstí se tu duch zesnulého Jima?
Adriana Vojtíšková
od Adriana Vojtíšková 15.5.2022
1.6tis
Může být tajemnou entitou duch muže, který měl v domě zemřít? Foto: UnSplash
170
SDÍLENÍ
1.6tis
ZOBRAZENÍ

Strach a zděšení zažívá v roce 2011 rodina Britky Lisy Manning. Podivné jevy v domě nejprve hlásí její dvě malé děti Ellie (11 let) a Jaydon (6 let). Děsí je nevysvětlitelné zvuky a samovolný pohyb předmětů.

Může být tajemnou entitou duch muže, který měl v  domě zemřít? Foto: UnSplash Jevů si nejdřív všimne 6letý Jaydon a jeho sestra. Ilustrační foto: UnSplash Coventry v roce 2011 zaznamená zajímavý výskyt poltergeista. Foto: Steve Knight from Halstead  / CC BY 2.0

Matka tomu však nevěnuje pozornost. Dětská fantazie je přece tak veliká! Jenže v tomto případě to neplatí. Netrvá dlouho a sama Lisa si uvědomí, že není vše tak, jak má být. Brzy se totiž v domě odehraje nevysvětlitelná tragédie.

Rodinný pes je nalezen mrtev pod schody, přestože předtím v domě nikdo nebyl. Veterinář určí, že pravděpodobně ze schodů spadl, ale nikoliv proto, že by klopýtl. Podle závažných zranění to vypadá, že ho odsud někdo, nebo snad něco shodilo. Je to snad dílo poltergeista?

POMOCI MUSÍ KNĚZ

Podivné jevy v domě začínají jen pár týdnů poté, co se sem rodina nastěhuje. Kromě zlověstných ran, nevysvětlitelných kroků v prázdných pokojích, vypínání a zapínání světla a útoku na psa provádí bytost ještě jednu věc – zamyká dveře.

Jednou musí děti se svou matkou dokonce lézt ven oknem, protože zůstali uvězněni v obývacím pokoji. Lisa tvrdí, že je to jako žít v hororu. „Problém je, že to nevidíme, nevíme, kde se to objeví a co to udělá,“ popisuje vyděšená žena.

Její možnosti nejsou velké. Nejlepší by bylo se z domu odstěhovat, to se však rodině nechce. Požádají proto o pomoc majitele domu. Ten na místo posílá kněze, který jej vysvětí. Všem čtyřem členům domácnosti navíc předá malé krucifixy, kterými se mohou v případě útoků bránit.

Rovněž jim doporučí, aby se okamžitě odstěhovali. Po jeho zásahu ale naštěstí problémy ustanou. Ovšem radovat se by bylo předčasné…

Jevů si nejdřív všimne 6letý Jaydon a jeho sestra. Ilustrační foto: UnSplash

TOTOŽNOST DUCHA ODHALENA?

Po několika týdnech, během kterých si rodina konečně oddychla, se zlá bytost vrací. A historie se opakuje – poltergeist předvádí svou moc stejně jako předtím. Na místo je tedy opět povolán odborník. Přichází sem médium Derek Acorah (*1950) a rozhodne se paranormálním jevům přijít na kloub.

Jeho kroky míří nejprve do pokoje Ellie. Právě tady je totiž aktivita nejsilnější. Snaží se psychicky spojit s bytostí, která v domě řádí. Zjišťuje, že se údajně jedná o muže jménem Jim, který zemřel kolem roku 1900 na infarkt, ale nikdy nebyl „vpuštěn“ do světa zemřelých.

Acorah proto provádí rituály, které mají mrtvému umožnit přechod na onen svět. Po jeho návštěvě činnost poltergeista ustane. Opravdu se ale dá věřit tomu, že dům Lisy Manning obsadila zlá bytost, snad přímo duch zemřelého Jima?

Coventry v roce 2011 zaznamená zajímavý výskyt poltergeista. Foto: Steve Knight from Halstead / CC BY 2.0

DŮKAZ MÁ V RUKOU

Případ z Coventry je zajímavý zejména tím, že činnost neznámé bytosti byla natočena skrytou kamerou umístěnou v pokoji Ellie. Lisa se totiž rozhodla, že svůj příběh použije jako důkaz, že věci mimo naši realitu jsou skutečné.

Jak sama uvádí: „Instalovala jsem videokameru, protože jsem chtěla dokázat, že duchové existují. Nemohla jsem uvěřit svým očím, když jsem si pásku přehrála. Cítila jsem mrazení v zádech.“ Na záznamu je jasně vidět, jak se sama od sebe posouvá židle a otevírají se dveře od skříně.

Pokud paní Manning mluví pravdu a tyto projevy sama nezinscenovala, pořídila jednu z nejzajímavějších nahrávek takzvaného hlučného ducha. Pro mnoho lidí je ale stále těžké uvěřit tomu, že poltergeist může být mezi námi. Alespoň dokud jeho řádění nezažijí na vlastní kůži.

Foto: Creative commons, UnSplash
Lokalita:
reklama
Související články
od Eva Soukupová 27.6.2022 1.4tis
Tragické krveprolití, při němž umírá šest členů rodiny DeFeových, se stává předlohou několika hororů. Skutečný příběh odehrávající se v roce 1974 v městečku Amityville je přitom stejně děsivý a záhadný jako jeho verze filmové verze.     Krvavá scéna se policistům naskytne v noci 13. listopadu 1974 poté, co vtrhnou do domu na Ocean Avenue […]
od Mirek Brát 26.6.2022 1.5tis
Broumovský klášter Řádu svatého Benedikta je spojen nejen s takzvanou kopií Turínského plátna, ale i s fextem, člověkem, jehož ostatky se po smrti jaksi odmítají rozložit. Důkaz se nachází v klášterním podzemí. Do východočeského Broumova se v roce 2000 dostal soubor desítek mumifikovaných těl ze sedmnáctého a osmnáctého století. Původně byly uchovávány v kryptě farního kostela svatého Prokopa ve Vamberku. […]
od Pavel Polcar 24.6.2022 3.3tis
Top 10 nejstrašidelnějších silnic Spojeného království – 2. část Obchvat Stocksbridge, Stocksbridge Ve srovnání s ostatními se jedná o poměrně novou silnici, i tak se ale k Stocksbridge váže plno paranormálních událostí. Silnice spojuje M1 s A1616 a od zahájení stavby v roce 1988 se stala místem pro řadu strašidelných podvodů. Během prací dva hlídači […]
od Pavel Polcar 23.6.2022 1.7tis
Top 10 nejstrašidelnějších silnic Spojeného království – 1. část Cesta duchů, A75 od Gretny po Annan Jen na skotské straně hranice je trasa pověstná extrémně špatně osvětlenou silnicí. Od Gretny po Annan si mohou tmavé cesty pohrát s myslí člověka a vyvolají obzvláště děsivé představy. Zejména paranormální minulost této silnice je velmi dobře známa. Policie […]
od Dalibor Vrána 22.6.2022 2.5tis
Koncem podzimu 1974 se tehdy ještě začínající spisovatel Stephen King (*1947) trápí se svou novou knihou. Spolu s manželkou Tabithou (*1949) jedou na výlet do Boulderu v Coloradu. Netuší, že mu to změní jak kariéru, tak vlastně i celý život… Místní dají Kingovým tip, ať vyrazí do hor, pročistit si hlavu. Stephenovi to přijde jako […]