Představa, že by třeba v Ústřední vojenské nemocnici v Praze, v kasárnách na Pohořelci anebo v některé nenápadné pražské vilce byli drženi, mučeni a nakonec zabiti Američané zajatí v Koreji, vypadá jako čirá utopie.
Před půlstoletím mohla být ale situace úplně jiná!
Po válce v Koreji (1950 – 1953) zůstalo nezvěstných přes 900 vojáků Spojených států amerických, jejichž osudy dodnes nejsou objasněny. To není nic neobvyklého – kdyby se ovšem neobjevily informace, že někteří z nich navždy „zmizeli“ v Číně, Sovětském svazu a u nás.
V tajných československých nemocnicích a laboratořích údajně posloužili jako pokusný materiál českým lékařům a vědcům!
ČERNOŠI NA POKUSY?

Podle autora sci-fi děl a novináře ONDŘEJE NEFFA začaly zprávy tohoto druhu kolovat po Praze hned po roce 1989. Do ucelené podoby je sestavil a nejpozději v roce 2002 na internetu publikoval ROSTISLAV HEDVÍČEK, neúnavný kritik poměrů v Česku.
Ve svém blogu uveřejnil článek nazvaný Krásný výhled na Prahu aneb Vrazi z Chasongu. Píše v něm: „Válka v Koreji byla pro Rusy (…) příležitost věnovat se pokusům, o kterých se doktoru Mengelemu mohlo jen zdát.
Ale Rusové by se tím nešpinili, na špinavou práci měli přece československé ,lékaře´. Jako součást ,zpravodajské mise´ zřídilo Československo v Severní Koreji takzvanou ,nemocnici´. Oficiálně byla tato nemocnice určena k léčení válečných zranění, takový český MASH, ve skutečnosti ale sloužila jako středisko, ve kterém českoslovenští lékaři experimentovali na amerických a jihokorejských zajatcích.
Pravá sezóna začala, když po bitvě u Chasongu (Kaesongu) bylo zajato větší množství černošských amerických vojáků. Rusové měli na běžné pokusy dost materiálu ze svých vlastních gulagů, ale černochů tam tedy moc neměli…“

KONKRÉTNÍ STOPA?
Výše nastíněná obvinění jsou skutečně závažná. Lze je ale nějak prokázat? Otázkou zavlečení amerických válečných zajatců do komunistického Československa se nedávno oficiálně zabýval Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu (ÚDV).
Vycházel z jediné konkrétní stopy, dvou poštovních zásilek, které roku 1950 obdržely v USA paní NEHLRING a paní STEWART, manželky dvou pohřešovaných amerických vojáků. Na balíčcích bylo jako zpáteční adresa uvedeno „Post Office Box 76, Praha 19, Czechoslovakia“. Dnes tato pošta neexistuje. Pátrání ÚVD skončilo v roce 2004 s nejasným výsledkem. Přítomnost amerických válečných zajatců v Praze se mu nepodařilo ani prokázat, ani vyvrátit. Důkazy chybí, zbývají jen domněnky, indicie, spekulace a nejasnosti.
