3. prosince 1967: Američan Herbert Schirmer spatří v Nebrasce podivný oválný objekt s červenými světly, jak se vznese a odletí.
Domů     Přízraky Bílého domu: Prezident USA sdílí sídlo s mrtvými předchůdci!
Přízraky Bílého domu: Prezident USA sdílí sídlo s mrtvými předchůdci!
od 5.10.2022
2.9tis
Bílý dům je nejen sídlem prezidenta, ale také sídlem duchů jeho předchůdců, foto Zach Rudisin / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
297
SDÍLENÍ
2.9tis
ZOBRAZENÍ

Již celá řada amerických prezidentů, jejich rodin, významných hostů i služebnictva podala svědectví o záhadných zjeveních a paranormálních jevech odehrávajících se v prostorách Bílého domu.

Velmi aktivní má být zejména duch Abrahama Lincolna, který údajně překvapil nahého britského premiéra Winstona Churchilla během jeho návštěvy.

Bílý dům je nejen sídlem prezidenta, ale také sídlem duchů jeho předchůdců, foto Zach Rudisin / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 Lincolnův duch je prý v Bílém domě velmi aktivní, foto Alexander Gardner / Creative Commons / Volné dílo Královnu Vilhelmínu během její návštěvy USA v roce 1942 přivedl přízrak k mdlobám, foto Nationaal Archief / Creative Commons / Volné dílo Winston Churchill v nezáviděníhodné situaci reagoval pohotově, foto LibraryArchives / Creative Commons / Volné dílo

Za jedné osamělé noci v roce 1946 kolem třetí hodiny ráno je úřadující americký prezident Harry S. Truman (1884–1972) probuzen zřetelným zaklepáním na dveře jeho ložnice.

reklama

„Vyskočil jsem a oblékl si župan, otevřel jsem dveře, a tam nikdo,“ líčí Truman svůj noční zážitek v dopise pro manželku Bess (1885–1982) a dceru Margaret (1924–2008).

„Vyšel jsem ven, rozhlédl se po chodbě sem a tam, podíval jsem se do pokoje Margie, pořád nikde nikdo. Zamkl jsem dveře a šel do postele, když se z tvého pokoje, který jsem nechal otevřený, ozvaly kroky.

Vyskočil jsem, podíval se tam a zase tam nikdo nebyl!“ pokračuje. V dopise také tvrdí, že o nočním incidentu hovořil s tajnou službou, podle které v žádné z místností nikdo nebyl a ani prezidentovi strážci se v danou hodinu nepohybovali kolem.

Mohlo se ospalému Trumanovi jen něco zdát, nebo ho snad navštívil duch některého z předchozích obyvatel prezidentského sídla?

VIDĚLI HO I JINÍ

Mnohá další svědectví dokládají, že duchové se Bílému domu skutečně nevyhýbají. Naopak tu prý lze narazit hned na několik slavných přízraků. Dokonce i v Trumanově dopise lze mezi řádky vyčíst, že to nebyl jeho první zážitek s tajemnými jevy v domě.

reklama

„Tohle zatracené místo je hrozně strašidelné. Ty a Margie byste se měly vrátit a chránit mě, než mě nějaký z těch duchů odnese,“ vzkazuje své ženě. Trumanova dcera Margaret má skutečně vlastní podobnou zkušenost.

Během svého pobytu v Bílém domě prý slyšela klepání v Lincolnově ložnici, což je ve skutečnosti pokoj, který za svého působení využíval jako zasedací místnost jeden z nejvýznamnějších a nejschopnějších prezidentů USA Abraham Lincoln (1809– 1865), který byl chladnokrevně zavražděn během divadelního představení.

Je to právě Lincolnův duch, kdo po nocích klepe na dveře pokojů? Trumanova dcera věří, že ano. A její tvrzení podporují i další svědectví!

Královnu Vilhelmínu během její návštěvy USA v roce 1942 přivedl přízrak k mdlobám, foto Nationaal Archief / Creative Commons / Volné dílo
Královnu Vilhelmínu během její návštěvy USA v roce 1942 přivedl přízrak k mdlobám, foto Nationaal Archief / Creative Commons / Volné dílo

LINCOLN DĚSÍ KRÁLOVNU

Už před příchodem rodiny Trumanů do Bílého domu bylo zaznamenáno několik strašidelných incidentů.

Jeden z těch nejznámějších se odehrává za druhé světové války v roce 1942. V dané době v prezidentském křesle sedí Franklin Delano Roosevelt (1882–1945), kterého přijíždí navštívit nizozemská královna Vilhelmína (1880–1962) a jako ctěný host zůstává přímo v Bílém domě.

reklama

V noci ji však probudí zaklepání na dveře její ložnice. Když otevře, spatří na chodbě stát postavu prezidenta Lincolna v dobových šatech a s cylindrem na hlavě. V tu chvíli královna omdlí, a když znovu přijde k sobě, postava je pryč.

Vyděšená Vilhelmína později prezidentu Rooseveltovi vylíčí tuto příhodu. Dočká se ovšem překvapivé reakce. Prezident ji s naprostým klidem, jako by šlo o něco zcela běžného, odpoví, že jsou si přítomnosti ducha pana Lincolna dobře vědomi. Setkávají se snad Rooseveltovi s Lincolnem běžně?

NAHÝ CHURCHILL

Roosevelt tehdy královně vysvětluje, že jeho choť Anna Eleanor (1884–1962) a mnoho jiných lidí již Lincolnův přízrak viděli také. Zdržuje se prý zejména v ložnici nesoucí jeho jméno nebo poblíž ní, což koneckonců může potvrdit i další významný státník.

Není jím nikdo jiný než britský premiér Winston Churchill (1874–1965), kterého během pobytu v USA rovněž ubytují v Lincolnově ložnici. Po náročném dni si Churchill rád dopřává horkou koupel se sklenkou skotské a doutníkem.

Toho večera v Bílém domě premiér vyklouzne z vany a nahý zamíří do přilehlé ložnice pro doutník.

Tam prý u krbu stojí Abraham Lincoln, tou dobou již téměř 80 let po smrti, a opírá se o římsu.

„Dobrý večer, pane prezidente, zdá se, že jste mě zastihl trochu v nevýhodě,“ prohlásí vždy pohotový Churchill s grácií sobě vlastní. Oba muži si vymění rozpačité úsměvy a Lincoln zmizí. Dohlíží snad jeho duch na dění v sídle hlavy státu?

Winston Churchill v nezáviděníhodné situaci reagoval pohotově, foto LibraryArchives / Creative Commons / Volné dílo
Winston Churchill v nezáviděníhodné situaci reagoval pohotově, foto LibraryArchives / Creative Commons / Volné dílo

MNOZÍ SI JIŽ ZVYKLI…

Vůbec prvním svědkem, který Lincolna po jeho smrti spatřil, je první dáma Grace Coolidge (1879–1957), manželka prezidenta Calvina Coolidge (1872–1933). Přízrak státníka prý stál u okna ve Žlutém oválném pokoji a díval se na řeku Potomac.

Několik dalších nejmenovaných svědků pak spatří stín zavražděného prezidenta ležet v posteli v Lincolnově ložnici. Jinými je naopak vídán, jak sedí na kraji postele a nazouvá si boty.

Zdá se, že časem si zaměstnanci a obyvatelé Bílého domu na přítomnost přízraku již zvykli. Některé však dokáže velmi vyděsit. Například Rooseveltova sekretářka Marie Eben po takovém setkání prchá z Lincolnovy ložnice s křikem.

Jedno z posledních zaznamenaných pozorování bývalého prezidenta pochází ze začátku 80. let. Tehdy se Lincolnův přízrak sedící v křesle nad schodištěm nechává spatřit šéfem operací Bílého domu Tonym Savoyem. Zmizel Lincoln nadobro, nebo se ještě vrátí?

NENÍ JEDINÝ!

Seznam duchů významných amerických prezidentů, kteří v Bílém domě úřadují i mnoho let po smrti, je ovšem mnohem delší. Za zmínku stojí například sedmý prezident USA Andrew Jackson (1767−1845), který bývá spatřen v posteli v Růžovém pokoji.

Bílým domem se také občas ozývá jeho charakteristický hrdelní smích. V některých případech naopak nadává a kleje. Ve Žlutém oválném pokoji je pro změnu možné slyšet Thomase Jeffersona (1743–1826), vášnivého milovníka hudby, jak hraje na své přízračné housle.

Duch Williama Henryho Harrisona (1773–1841), prvního prezidenta, který zemřel přímo v Bílém domě, zase skromně obývá půdu. Mezi množstvím přízraků lze narazit i na některé první dámy a mnoho bývalých zaměstnanců, kteří se stále snaží plnit své povinnosti.

Raritou je neidentifikovaný duch asi patnáctiletého chlapce. Co všechny přízraky do Bílého domu přitahuje?

MŮŽE ZA TO  MARY?

Jak je vůbec možné, že se ze sídla amerických prezidentů v průběhu let stalo doslova rejdiště všemožných duchů? Stojí za tím oddanost všech, kteří tu kdy pracovali, nebo je za tím něco víc?

Existují indicie, podle kterých výskyt duchů souvisí právě s érou úřadování Abrahama Lincolna! Konkrétněji s jeho první dámou Mary Todd Lincolnovou (1818–1882).

Když v roce 1862 umírá její dvanáctiletý syn Willie, začne se truchlící matka ve snaze kontaktovat ztraceného syna účastnit spiritistických seancí, z nichž mnohé se odehrávají přímo v Bílém domě. Zanedlouho poté se v komplexu začnou objevovat první přízraky.

Je možné, že seance otevřely jakýsi portál do světa mrtvých, jímž se nyní vracejí všichni, pro které Bílý dům něco znamenal?

Foto: Creative Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od 2.12.2022 1.1tis
Rodiče Jarmily K. z Brna bydlí na Vysočině. Jejich dcera se provdá za mladíka z Brna a nastěhuje se k němu. Zprvu za rodiči jezdí o každém volném víkendu, s narozením druhého potomka ale frekvence návštěv pomalu klesá. Na začátku nového milénia se vídají přibližně šestkrát za rok a jednou týdně si zavolají. Tatínkova holčička „S mamkou jsme si obvykle vola
od 1.12.2022 1.4tis
V závěru devatenáctého století začaly oblast západní Afriky děsit záhadné útoky. Těla obětí byla navíc zbavena části vnitřní orgánů. Letmé ohledání těl naznačovalo, že se tito nešťastníci stali cílem brutálního útoku velké kočkovité šelmy – leoparda. Pravda však byla mnohem temnější!   Koloniální úřady se snažily poskytnout nějaké logické v
od 30.11.2022 2.5tis
Moře čas od času vyplaví opravdové podivnosti, které se nedaří úplně jednoduše identifikovat. Tentokrát bylo na jedné brazilské pláži nalezeno cosi připomínající velkou kostlivou ruku. "Myslíme si, že to není člověk kvůli velikosti a množství kostí," říká Leticia Gomes Santiago, která strašidelnou část kostry objevila při procházce společně s přítelem. Ač by mohl někdo tipovat, že jde jen o něj
od 29.11.2022 2.6tis
Je to scéna, při které zalapá po dechu i tak zkušená vyšetřovatelka paranormálních jevů, jako je Lorraine Warren. Z temnoty hlubokých lesů v Tennessee na ní hledí pár nelidských očí. Tak Bigfoot je tedy skutečný… Napjatě čeká, co bude dál. Do toho případu se americkým manželům Edu (1926–2006) a Lorraine (1927–2019) Warrenovým původně moc nechtělo.
od 28.11.2022 2.9tis
Bizarní příběh zaznamenaný v Anglii roku 1912 popisuje neobyčejný případ spontánního a zcela jistě nechtěného přesunu v čase. Ve vlaku do Londýna se náhle objevil a poté zase zmizel záhadný cestující – muž z minulosti.     K velkému štěstí hlavního aktéra trvá jeho nedobrovolné cestování v čase jen krátce, přesto je svým zážitkem těžce poz