Pokud by žily ve svém přirozeném prostředí, bylo by vše v pořádku. „Fantomové kočky“, jak jsou nazývány záhadné kočkovité šelmy, jsou však pozorovány tam, kde byste je rozhodně nečekali. Jsou příběhy o nich mýtem, nebo tušenou reálnou hrozbou?
Fantomové kočky jsou celosvětovým fenoménem. Dokonce pro ně byla vytvořena i jednoduchá zkratka: ABC (Allien Big Cats). Jejich pozorování byla hlášena z mnoha zemí světa včetně Finska, Francie, Německa, Velké Británie, Nizozemska, Lucemburska a dalších.
Očití svědkové v nich poznávají leopardy, pumy, jaguáry, lvy i vyhynulé pravěké šavlozubé tygry!
Zaostřeno na lvy
Příkladem pozorování „fantomové kočky“ jsou dokumentované události z Finska roku 1992. Poblíž rusko-finské hranice se měl pohybovat lev. Do pátrání po záhadném zvířeti se zapojili i finští pohraničníci. Zvíře však chyceno nebylo.
Jednou z možných teorií bylo, že šelma utekla ze zajetí – po havárii ruského cirkusového vlaku.
Jen o tři roky později byla hlášena neznámá velké kočkovitá šelma též z Dánska. Média ji dokonce překřtila na Bestii z Fynu (podle Fynu – druhého největšího dánského ostrova). Popisována byla opět jako lev, někdy též jako rys.
Přeživší z doby ledové?
Významnou úlohu mají fantomové kočky ve folkloru Britských ostrovů. Kočky typu „ABC“ byly pozorovány na mnoha místech Spojeného království. Jedna z teorií dokonce uvádí, že by se mohlo jednat o jedince druhu, který zde přežil z doby ledové.
Tato informace vyvolala pochopitelně obavy veřejnosti, protože tehdy se na území Velké Británie vyskytoval i mohutný Smilodon – „šavlozubý tygr“.
Britská vláda nikdy nebrala výskyt „fantomových koček“ na lehkou váhu. V roce 1988 byl při pátrání po takzvané Bestii z Exmooru nasazen i dobře vyzbrojený oddíl námořní pěchoty.
Členové komanda Royal Marines údajně záhadného dravce zahlédli, odchytit či odlovit se jim ho však nepodařilo.