Skip to content

Přízraky na hradě Muncaster

Anglie je proslulá svými historickými stavbami, ke kterým samozřejmě patří staré hrady s tajemnou atmosférou. Jedním z nich je i hrad Muncaster stojící nad řekou Esk, asi míli od města Ravenglass.

Jde o rozsáhlý hrad s asi 150 místnostmi a jeho stáří přesahuje 800 let. Není divu, že zažil celou řadu událostí, které se vtiskly do jeho stěn a některých dalších míst. Rytířská brnění na chodbách, temná knihovna, těžké gobelíny, obrazy předků shlížející na návštěvníky… To vše dokresluje tajemnou atmosféru tohoto místa opředeného řadou paranormálních jevů.

ZLÝ ŠAŠEK

Jde o příběh posledního hradního šaška Tomase Skeltona z druhé polovině 16. století. Měl to být zlý a zahořklý člověk. Sedával před hradem a pocestným. Podle toho, jak se mu jevili, buď poradil cestu k brodu přes řeku, nebo v opačném případě do pohyblivých písků, kde umírali.

Měl také osobní spor o náklonnost jakési dívky s místním truhlářem. Tomu prý usekl hlavu. Majitelé hradu jsou přesvědčeni, že jeho duch stále bydlí na hradě, o čemž svědčí řada případů s otevíráním dveří, změn teplot, různých zvuků v zámku apod.

Před pár lety měl jeden z turistů dojem, že za sebou slyší jasně znějící kroky po kamenné dlažbě. Když se však obrátil, nebyl tam nikdo. Když to vyprávěl místnímu personálu, zaujalo je, že místnost je pokryta kobercem, přitom kroky se ozývaly jako by někdo kráčel po dlažbě.

Pohled na hrad FOTO: Bert 23 Baum /Creative Commons/ CC BY-SA 2.0
ŽENA V BÍLÉM

Na hradě a v jeho okolí lze také spatřit jakousi ženskou postavu v bílém oblečení. Údajně by mělo jít o mladou ženu jménem Mary Baggová, která byla zavražděna, nebo podle jedné verze oběšena, u vchodu zámku v roce 1805.

Ta se má občas zjevovat jako duch průsvitné bílé paní. Nebo je častěji slyšet jen její nářek a volání o pomoc.

ŘADA DALŠÍCH JEVŮ

Samozřejmě, že různé paranormální jevy, o kterých se mluví v souvislosti s hradem Muncaster, neunikly pátračům a odborníkům právě z této oblasti. Zaznamenána byla celá řada různých událostí. Od zjevení mlžných stínů, tajemných zvuků, až po samovolném otevírání a zavírání dveří či občasné selhání fotoaparátů apod.

Tapestry Room, neboli Gobelínová místnost, je jedním z míst s častými podivnými jevy. Pochmurnosti ji dodávají těžké závěsy ze 17. století, nábytek a obrovský krb ozdobený hlavou ďábla. To samo vytváří pocit úzkosti.

A co teprve hosté, kteří na zámku v této místnosti přespávali. Vyprávěli o tmavé mlžné postavě vcházející do místnosti nahlížející do postelí nocležníků. Často po nocích slyšeli pláč dětí, ukolébavku, nebo skřípání klik pomalu otevíraných dveří.

Málokdo stál o přespání další noc.

Muncaster FOTO: Neznámý autor/ Creative Commons/ Public domain

Červená chodba je dlouhá a úzká chodba s tmavým mahagonovým obložením. Na podlaze chodby je položen tmavě červený koberec. Tlumené osvětlení potom vytváří řadu stínů. V noci působí strašidelným dojmem.

Kdysi tam bývaly slyšet tajemné kroky bezhlavého truhláře, které sledovaly člena rodiny nebo hostů.

Knihovna je další tajemnou místností. Jde o čtyřicet stop vysokou, osmibokou místnost. Je vyplněna sbírkou přesahující 6000 starých knih vázaných v kůži. Nábytek knihovny pochází ze 16. století. Místnost doplňuje celá řada portrétů zavěšených vysoko u klenutého stropu.

Také zde na člověka padá zvláštní tíseň.

Je celá řada zvláštních jevů, které čekají na nějaké racionální vysvětlení. Někteří záhadologové se přiklánějí k tomu, že výskyt paranormálních jevů může souviset se zvlášť silným magnetickým polem, ale jde jen o různé teorie.

Zatím si hrad svá tajemství brání.

Foto: Wikimedia Commons (úvodní foto: Pohled na Muncaster FOTO: Alexander P Kapp/Creative )
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky historie Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články