reklama
30. června 1908: V centrální Sibiři nedaleko řeky Podkamenná Tunguska dochází k extrémně silné ničivé explozi, která se do dějin zapisuje jako tunguská událost. Incident zůstává nevysvětlen.
Domů     Záhady historie
Přízraky na hradě Muncaster
Lucie Kubešová
od Lucie Kubešová 16.3.2021
4.6tis
Pohled na Muncaster FOTO: Alexander P Kapp/Creative Commons/CC BY-SA 2.0
387
SDÍLENÍ
4.6tis
ZOBRAZENÍ

Anglie je proslulá svými historickými stavbami, ke kterým samozřejmě patří staré hrady s tajemnou atmosférou. Jedním z nich je i hrad Muncaster stojící nad řekou Esk, asi míli od města Ravenglass.

Pohled na Muncaster FOTO: Alexander P Kapp/Creative Commons/CC BY-SA 2.0  Muncaster FOTO: Neznámý autor/ Creative Commons/ Public domain Pohled na hrad FOTO: Bert 23 Baum /Creative Commons/ CC BY-SA 2.0

Jde o rozsáhlý hrad s asi 150 místnostmi a jeho stáří přesahuje 800 let. Není divu, že zažil celou řadu událostí, které se vtiskly do jeho stěn a některých dalších míst. Rytířská brnění na chodbách, temná knihovna, těžké gobelíny, obrazy předků shlížející na návštěvníky… To vše dokresluje tajemnou atmosféru tohoto místa opředeného řadou paranormálních jevů.

ZLÝ ŠAŠEK

Jde o příběh posledního hradního šaška Tomase Skeltona z druhé polovině 16. století. Měl to být zlý a zahořklý člověk. Sedával před hradem a pocestným. Podle toho, jak se mu jevili, buď poradil cestu k brodu přes řeku, nebo v opačném případě do pohyblivých písků, kde umírali.

Měl také osobní spor o náklonnost jakési dívky s místním truhlářem. Tomu prý usekl hlavu. Majitelé hradu jsou přesvědčeni, že jeho duch stále bydlí na hradě, o čemž svědčí řada případů s otevíráním dveří, změn teplot, různých zvuků v zámku apod.

Před pár lety měl jeden z turistů dojem, že za sebou slyší jasně znějící kroky po kamenné dlažbě. Když se však obrátil, nebyl tam nikdo. Když to vyprávěl místnímu personálu, zaujalo je, že místnost je pokryta kobercem, přitom kroky se ozývaly jako by někdo kráčel po dlažbě.

Pohled na hrad FOTO: Bert 23 Baum /Creative Commons/ CC BY-SA 2.0

ŽENA V BÍLÉM

Na hradě a v jeho okolí lze také spatřit jakousi ženskou postavu v bílém oblečení. Údajně by mělo jít o mladou ženu jménem Mary Baggová, která byla zavražděna, nebo podle jedné verze oběšena, u vchodu zámku v roce 1805.

Ta se má občas zjevovat jako duch průsvitné bílé paní. Nebo je častěji slyšet jen její nářek a volání o pomoc.

ŘADA DALŠÍCH JEVŮ

Samozřejmě, že různé paranormální jevy, o kterých se mluví v souvislosti s hradem Muncaster, neunikly pátračům a odborníkům právě z této oblasti. Zaznamenána byla celá řada různých událostí. Od zjevení mlžných stínů, tajemných zvuků, až po samovolném otevírání a zavírání dveří či občasné selhání fotoaparátů apod.

Tapestry Room, neboli Gobelínová místnost, je jedním z míst s častými podivnými jevy. Pochmurnosti ji dodávají těžké závěsy ze 17. století, nábytek a obrovský krb ozdobený hlavou ďábla. To samo vytváří pocit úzkosti.

A co teprve hosté, kteří na zámku v této místnosti přespávali. Vyprávěli o tmavé mlžné postavě vcházející do místnosti nahlížející do postelí nocležníků. Často po nocích slyšeli pláč dětí, ukolébavku, nebo skřípání klik pomalu otevíraných dveří. Málokdo stál o přespání další noc.

Muncaster FOTO: Neznámý autor/ Creative Commons/ Public domain

Červená chodba je dlouhá a úzká chodba s tmavým mahagonovým obložením. Na podlaze chodby je položen tmavě červený koberec. Tlumené osvětlení potom vytváří řadu stínů. V noci působí strašidelným dojmem. Kdysi tam bývaly slyšet tajemné kroky bezhlavého truhláře, které sledovaly člena rodiny nebo hostů.

Knihovna je další tajemnou místností. Jde o čtyřicet stop vysokou, osmibokou místnost. Je vyplněna sbírkou přesahující 6000 starých knih vázaných v kůži. Nábytek knihovny pochází ze 16. století. Místnost doplňuje celá řada portrétů zavěšených vysoko u klenutého stropu. Také zde na člověka padá zvláštní tíseň.

Je celá řada zvláštních jevů, které čekají na nějaké racionální vysvětlení. Někteří záhadologové se přiklánějí k tomu, že výskyt paranormálních jevů může souviset se zvlášť silným magnetickým polem, ale jde jen o různé teorie. Zatím si hrad svá tajemství brání.

Foto: Wikimedia Commons (úvodní foto: Pohled na Muncaster FOTO: Alexander P Kapp/Creative )
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 29.6.2022 1.7tis
Jako Avalon je označován mýtický ostrov známý z artušovských legend. Poprvé je Avalon zmiňován v díle Historia Regum Britanniae. To, že se od té doby stal Avalon symbolem artušovské mytologie, nijak neřeší základní otázku… Kde se vlastně ostrov Avalon nacházel? Avalon bývá obvykle spojován s lokalitou Glastonbury, konkrétně pak s horou Glastonbury Tor v jihozápadní […]
od Dalibor Vrána 29.6.2022 2.1tis
V Egyptském městečku Dendera se nachází tisíce let starý chrámový komplex. Jedna ze zdejších staveb je zasvěcena bohyni Hathor a právě tam archeologové objeví nástěnný motiv, před nímž zůstanou v úžasu stát. Výjev zobrazuje několik postav držících cosi, co na první pohled připomíná klasickou žárovku, jen v mnohem větším provedení! Z jejího konce navíc jako […]
od Dalibor Vrána 28.6.2022 2.1tis
V roce 2016 vzbudí pozdvižení nález starověkých egyptských mincí. Dojde k němu během rekonstrukce jednoho domu na jihu Egypta, jak informuje web zaměřený na konspirační teorie mysteriousearth.net. Mince zachycují výjevy, které jako kdyby vůbec nebyly z našeho světa! Na rubu vidíme hlavu a ramena stvoření, které zcela odpovídá současným představám o vzhledu mimozemšťanů. Snad jediné […]
od Adriana Vojtíšková 28.6.2022 2.2tis
Na indonéském ostrově Jáva leží unikátní chrámový komplex nazvaný tajemným přízviskem Borobudur. Kruhové terasy, reliéfní panely a všudypřítomní Buddhové mají za sebou nevšední, často pohnutý osud.     Celá záhadná stavba Borobudur připomíná obří zvon, který je obklopen dalšími 72 zvony. Každý ze zvonů je prý připraven pro 72 sedících Buddhů. Je pravděpodobně dílem královského […]
od Eva Soukupová 27.6.2022 1.7tis
Při severozápadním pobřeží Malajsie v Malackém průlivu sedí ostrov, kterému se místní už dlouhá léta vyhýbají. Věří totiž, že je od konce 18. století prokletý. Za vším stojí obyčejný lidský příběh o lásce a závisti.     Legenda praví, že tu kdysi žila krásná ostrovní dívka jménem Mahsuri. Byla provdaná za válečníka známého jako Wan […]