Skip to content

Brdský kopec Plešivec: Vrch protknutý magií a pověstmi

Prastaré sídliště kanibalů, magická hora či obřadní centrum předků. Všechna tato přízviska dávají dnes lidé mystickému vrchu jménem Plešivec. Lze ho najít v oblasti Středních Brd, v divoké a rozlehlé přírodě, která sama o sobě působí velmi silnou atmosférou.

Z jedné strany ho tvoří rozeklané skály a suťové pole, z té druhé pak hustý les. Dnes už víme, že dříve toto místo sloužilo Keltům jako obřadní centrum, které následně dalo vzniknout mnoha pověstem. Jedna kupříkladu praví, že ve skále pod Plešivcem žil v dávných dobách drak.

Další zase, že na vrcholu měli po celá staletí své sabaty čarodějnice z okolí. Po půlnoci zde prý zaříkávaly a vyráběly čarodějné masti a nápoje. Senzibilové dnes tvrdí, že kopec je doslova protknutý zvláštní zemskou energií, která s člověkem dokáže pořádně zamávat.

Co jsme na tomto magickém místě zažili my?

Pohled na Plešivec. Foto Foto Brdy-res publica/Wikimedia Commons/Volné dílo
MAGICKÝ KÁMEN

Poprvé se na vrch Plešivec vydala redaktorka Enigmy Eva Soukupová už před několika lety. Tehdy především zkoumala, jak je to s onou negativní energií, která prý na vrcholu Plešivce na člověka doléhá. „Přiznám se, že párkrát na mě na cestě k vrcholu dolehla zvláštní úzkost, pocit jakési nebezpečí.

Ale Ďáblova kazatelna nahoře se naopak tvářila celkem příjemně. Bylo tam i dost rodin s dětmi, které taky nevypadaly, že by se jim tam nelíbilo,“ říká dnes Eva Soukupová a dodává, že tam i přesto zaznamenala záhadu.

„Podařilo se mi tam naměřit docela zajímavé výkyvy elektromagnetického pole, přitom tudy ani žádné dráty nevedou.“ Později jsem se na Plešivec vydal i já. Na kopci samotném jsem sice nic tajemného nezaznamenal, ale silná až magická atmosféra se nakonec přece jen objevila, a to především u nedalekého viklanu – obřího křemencového kamene, kterému jsou přisuzovány různé mystické vlastnosti.

Jde o další důkaz, že je Plešivec něčím víc než jen obyčejným kopcem?

Plešivecký viklan. Foto Foto Brdy-res publica/Wikimedia Commons/Volné dílo

Foto: Wikimedia Commons (úvodní foto: Pohled z Čertovy kazatelny. Foto Brdy-res publica/Wikimedia Commons/Volné dílo)
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky záhady Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články