Martin měl vážnou autonehodu a přišel o nohu. Přesto ho v chybějícím lýtku trápí nesnesitelné bolesti. Trpí takzvanou fantomovou bolestí, kterou podle některých statistik vnímá až 70 procent pacientů po amputaci.
Jak je možné, že mozek stále ještě vnímá neexistující končetinu ? Proč nutí člověka znovu a znovu procházet utrpením, na které by nejraději zapomněl?
Až donedávna věda pocit vnímání amputované končetiny odbývá jako halucinace. Lidé po vážných nehodách nadále cítí ve ztracených údech chlad či teplo, vnímají jejich polohu a samozřejmě také prožívají bolest z prodělaného zranění.
Počet pacientů, kteří si na fantomovou bolest stěžují, ale natolik roste, že už není možné tento problém ignorovat. Čím je neodbytný pocit, že končetina je pořád na svém místě, způsoben?
Zdá se, že za hlavního viníka musíme prohlásit náš mozek, který je zřejmě mnohem složitější, než jsme si dosud mysleli. Jak ale dokáže zachytit podněty z částí těla, které už neexistují a neurologická spojení s nimi jsou jednou provždy přerušena?
Staňte se naším Premium čtenářem a odemkněte si tento i tisíce dalších skvělých článků.
Navíc od nás obdržíte i celou řadu hodnotných bonusů!
Zprávu ve tvaru "CTU CLANEK" odešlete na číslo 903 33 20.