Skip to content
Připravujeme pro vás
ZCELA NOVÝ WEB
Enigmaplus.cz
Připravujeme pro vás
ZCELA NOVÝ WEB
Enigmaplus.cz

Jsou šamani nositeli prastarého vědění?

Znalost bylin se zázračnými léčivými vlastnostmi, stavy jasnozřivosti či třeba spojení se světem duchů, to je jen pár schopností, které jsou přiřazovány kněžím přírodních národů, tedy šamanům. Není divu, že jejich umění fascinuje badatele i v moderních dobách, a že se těší velké vážnosti i svých vůdců.

Skutečně mají doslova nadpřirozené schopnosti?

Šamané jsou vyobrazováni různými způsoby

K malému domku ve vesnici na jihu Thajska přichází čtrnáctiletá dívka JANG doprovázená svými rodiči. Dívka má obvázané ruce i břicho a na svět se dívá smutnýma očima. Spolu se svými rodiči už zkusila proti rychle se šířícím vředům vše a všichni tuší, že pokud se něco nezmění, dívku čeká brzká smrt.

Rodině otevírá dveře starý vrásčitý muž, uvnitř odhaluje obvazy a chvíli si rány prohlíží. „Mohu ji vyléčit,“ prohlašuje nakonec. Zapaluje malou větvičku a vkládá vyčerpané dívce něco do úst. Nemocná žvýká byliny, až se jí objeví slzy v očích a začne plivat rudě zbarvené sliny.

Léčitel zpívá a systematicky fouká a tře některá postižená místa na těle. Nakonec je Jang tak unavená, že ji musí rodiče domů doslova odnést. Jenže po třech dnech začínají vředy ustupovat, až se dívka docela uzdraví.

Je tento známý případ z Thajska důkazem o úžasných schopnostech šamanů?

Dostanou se k dávným znalostem?

Soužití a respekt k přírodě, hluboký duchovní život, rituály a znalost bylin a léčitelství. To jsou zřejmě první věci, které člověka napadnou, když se řekne šamanismus. Ve skutečnosti je jeho podstata mnohem hlubší a jde podle mnoha badatelů až ke kořenům samotného lidského vědomí a nevědomí.

„Sestup do podsvětí, rozhovor s bohy či duchy, nelidské mučení a zkoušky, výstup na nebesa a také iniciační téma smrti a znovuzrození,“ píše o hlavních tématech, kterým se šamanství věnuje, ve své studii rumunský filozof náboženství MIRCEA ELIADE (1907–1986) a dodává, že skuteční šamani se vyznačují především prováděním takzvaných kouzelných letů, během kterých upadají do transu.

V nich jejich duše pronikají do skutečných hlubin lidského vědomí. Právě během transů údajně také dokážou komunikovat s nadpřirozenými bytostmi a čerpat vědomosti, které jsou obyčejným smrtelníkům nepřístupné.

Metody jsou různé

Poslání staré tisíce let

Je tato šamanská schopnost nadpřirozené povahy? Nebo ji lze přirovnat k blouznění, které navozují například drogy? Ať už je odpověď jakákoliv, jisté je, že šamani byli po staletí v mnoha kulturách váženými členy společnosti a mnohdy také jedinou nadějí duševně i fyzicky nemocných.

Archeologické nálezy dokládají, že šamanismus existoval už v těch nejstarších lidských společnostech v době kamenné, kdy lidé uctívali duchy zvířat a právě skrze transy s nimi údajně dokázali také komunikovat.

Šamanem se přitom nemohl zpravidla stát každý. Obvykle šlo o zvláštní jedince – často byli už od malička velmi vnímaví a inteligentní, či naopak měli nějakou výraznou fyzickou zvláštnost či nedostatek – neobvyklý počet prstů, křivé končetiny či deformovanou hlavu.

Může být schopnost proniknout k podstatě duchovního světa často kompenzací právě za tyto fyzické nedostatky?

Dokážou cestovat mimo tělo?

O údajných schopnostech šamanů bylo napsáno už mnohé. Kromě komunikace s duchy během hlubokých transů se traduje, že jsou mnozí šamani schopní i tzv. astrálního cestování. Během hlubokých a dlouhých meditací a rituálů dokáže jejich duše opustit tělo a na celou scénu nahlížet z výšky nebo se vydat na úplně jiná místa.

„Během své cesty může šaman projít podivnými krajinami a setkat se s nespočtem duchů. Takové cesty jsou obecně podnikány za účelem učení se, léčení a pomoci ve službách komunity,“ vysvětluje ve své knize skupina autorů v čele s americkým psychiatrem RICKEM STRASSMANEM (*1952), který se zaměřuje na psychotropní a halucinogenní látky.

Někteří badatelé dokonce spekulují, že jsou šamani tímto způsobem schopní nahlížet do minulosti i do budoucnosti a následně tedy prorokovat události, které se teprve odehrají.

Šamané používají k rituálům různé pomůcky

Šamanismus stále živý?

Ač by se mohlo zdát, že je šamanismus dnes zapomenutý a zastíněný technologiemi moderní společnosti, opak je pravdou. V současnosti najdeme šamany prakticky na všech kontinentech. Ti, kteří stále respektují odkaz svých předků a kráčí v jejich šlépějích, působí stále především ve střední a Jižní Africe.

A zatímco v zemích, jako je například Nigérie, jde především o podnikavce, kteří za nejrůznější dary míchají kouzelné lektvary a provádějí barvité rituály, u kmenů stále žijících přírodním způsobem života jde o skutečné medicinmany, kteří údajně disponují tajemnými znalostmi z dávných věků.

Například šamani kmene Zulu se proslavili přesnými proroctvími, ti z kmene Dogonů zase údajně disponují po staletí předávanými znalostmi získanými od návštěvníků z hvězd. V západoafrickém kmeni Dagara zase žijí šamani, kteří mají neuvěřitelné léčebné schopnosti.

Známe nějaké konkrétní případy jejich umění?

Po celém světě

Americký autor DICK RUSSEL (*1947) píše mimo jiné o tom, jak v roce 1997 přišel za dnes známým šamanem jménem MALIDOMA SOMÉ se svým dospělým synem FRANKEM, kterému lékaři diagnostikovali schizofrenii a diabetes.

Po řadě cest a setkání s meditacemi, rozhovory a rituály došlo k zásadnímu potlačení duševní choroby i diabetu. „Dnes je Frankův život díky tomu plný aktivity a nadšení,“ píše Dick Russel. A podobných zkušeností lze najít tisíce.

Lidé přitom využívají šamanů z celého světa. Mimo těch afrických se často hovoří třeba o léčitelích využívajících znalosti dávných Toltéků, které u nás prezentuje především herec JAROSLAV DUŠEK (*1961).

V USA jsou často vyhledáváni eskymáčtí šamani z Grónska a dalších ledových oblastí pro svou schopnost povzbuzovat dobrou náladu a odstraňovat stres. Zapomenout nelze ani na šamany z asijských zemí, například z Mongolska, kde jsou stále uctíváni duchové – Ongoni.

Opravdu s nimi mongolští šamani celého hodiny rozmlouvají? oDvrácená tvář Šamanismu Žena jménem Ajčurek oblečená do pestrobarevného hábitu klečí v blátě před jednoduchým obětištěm z kamenů, u kterých hoří vysokým plamenem oheň, a v rukách drží místu s povařeným tukem z beraní zadnice.

Její zpěv se rozléhá celou vesnicí nacházející se na břehu Malého Jeniseje na jihu Sibiře. Všichni místní obyvatelé vědí, co se děje, a raději nijak nezasahují. Šamanka tímto přináší oběť duchům. Vše z blízkosti pozorují i dvě ženy ze Švýcarska, které si rituál objednaly a zaplatily množstvím jídla a dalších darů.

Jenže v jejich problému jim duchové nepomáhají. Šamanka Ajčurek je rozzlobená a na ženy po rituálu nenávistně a vztekle syčí. Znamená to, že svět duchů není vždy ochoten pomoci?

Šaman Malidoma

Pozor na černou magii

Česká etnoložka PAVLÍNA BRZÁKOVÁ (*1972), která byla svědkyní tohoto příběhu, poukazuje na to, že zvláště na Sibiři jsou šamani často nevyzpytatelní, plní dobrých i zlých emocí, vzájemně soupeřící a někdy i podvádějící.

Mnoha z nich se přesto drží tajemná aura i po smrti. „V roce 2011 šamanka tragicky zahynula. Od té doby její kolegyně, která vedla její pohřební obřad, tvrdí, že Ajčurek dále působí v tomto světě a stala se její osobní pomocnicí,“ uvádí Brzáková. Podobně kontroverzní domorodí kněží působí samozřejmě i na dalších místech. V Nigérii a na Haiti, kde praktikují černou magii voodoo, v severoamerickém kmeni Navajo, kde se jim říká skinwalkeři, nebo v Jižní Americe.

Tam prý černí šamani zabíjejí, trápí a energeticky k sobě poutají nic netušící lidi. Proč i přes toto nebezpečí jihoamerické šamany stále vyhledává tolik lidí?

Zázračná rostlina

Léčitelské schopnosti. Tato dvě slova lákají do Jižní Ameriky velké množství lidí, často těch, kteří již ztratili víru v moderní medicínu. Na celou knihu by vydalo pojednání o šamanech peruánských, kteří jsou ve světě známí mimo jiné využíváním psychotropní rostliny Ayahuasca.

„Šamanský rituál začíná vařením Ayahuasci, která se vaří večer po 22. hodině, kdy je v pralese tma a vše relativně spí. Ayahuasca se vaří celou noc, šaman jí přitom zpívá a kouří do ní tabák,“ vysvětluje peruánský šaman, léčitel a bylinkář JUAN CARLOS, který už nějakou dobu žije v Brně.

Podle něj takový rituál slouží především k odehnání negativní energie a také k mobilizaci energie v těle. Určování diagnózy pak podle něj probíhá vykuřováním tabákem a následně sáním postižených míst ústy.

„Vytahuji tak z pacienta nemoc a negativní energii, aby krev a lymfy volně proudily. Tento způsob léčby může být pro někoho bolestivý, ale je to znamení, že něco v těle nefunguje, jak má, a je potřeba to napravit.“

Juan Carlos

Cestují po světě

Někteří z peruánských šamanů se proslavili během svých cest do Spojených států či do Evropy. Na nich pořádají nejrůznější semináře, kde předávají některé střípky svých léčitelských a duchovních znalostí.

Mnozí tvrdí, že dokážou v krajině vycítit energetická místa, napojit se na ně a získávat informace z jakéhosi sdíleného vesmíru. Také do České republiky v minulosti zavítalo několik peruánských šamanů.

Například DON SERGIO, šaman zaměřující se na léčebné meditace a kosmické zdroje energie, skrze které údajně dokáže nahlížet do budoucnosti. „To, čemu bílí lidé říkají mystika nebo magie, jsou skutečné síly.

Je to věda, kterou my používáme už strašně dlouho,“ prohlásil během své návštěvy. Mnozí skeptici však tvrdí, že veškerá jeho činnost je více podvod než skutečné duchovní umění a podobně tomu je prý i u ostatních autorit tohoto typu.

Jak ale vysvětlit zástupy lidí, kteří tvrdí, že jim některý z těchto šamanů svou silou skutečně pomohl?

Co je neošamanismus?

I šamanské umění se vyvíjí a postupem času vznikl proud, který odborníci nazývají jako neošamanismus. Tedy šamanismus spojený s řadou esoterických a spirituálních prvků, jehož zastánci věří, že s pomocí nejrůznějších meditativních a spirituálních technik dokážou proniknout k mystickým silám, které se nacházejí za hranicí dosavadního vědeckého chápání.

Někteří z nich je taktéž umí využít k léčení, což potvrzuje kupříkladu česká šamanka EVA MIKULÁŠKOVÁ. Ta tvrdí, že jí nadpřirozené bytosti poradily, jak vyrobit olej, kterým následně uzdravila svého otce z těžké nemoci.

Jenže existuje i poměrně silná kritika tohoto proudu. Podle ní je neošamanismus až příliš zaměřený na svůj vlastní prospěch místo na prospěch společenství. Skeptici navíc tvrdí, že je vše jen o sebeklamu a příliš bujné fantazii.

Je to pravda? Nebo se k malé části šamanského vědění skutečně může dostat většina z nás?

AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
reklama
Další články z rubriky paranormal Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Rýže s kuřecím masem a mandlemi
tisicereceptu.cz

Rýže s kuřecím masem a...

Lehounká rýže v orientálním stylu, která skvěle voní...
Má za hokejistu náhradu?
nasehvezdy.cz

Má za hokejistu náhradu?

Vypadá lépe než kdy...
Návrat běžného nachlazení
21stoleti.cz

Návrat běžného nachlazení

S příchodem podzimního počasí se očekává také návrat běžných...
Co je zač děsivá příšera Momo z Missouri?
epochalnisvet.cz

Co je zač děsivá příšera...

Drobounká dívenka jménem Doris myje v kuchyni...
Nový objev přepisuje učebnice! V době bronzové vládly i ženy!
epochaplus.cz

Nový objev přepisuje učebnice!...

Nečekaný objev vyvrací dosud favorizovanou...
Zlín: Baťa všude, kam se podíváš
epochanacestach.cz

Zlín: Baťa všude, kam se...

Východomoravská metropole...
Sothys Paris představil inovativní noční péči
iluxus.cz

Sothys Paris představil...

Nádherná a pružná pleť je nejlepším módním doplňkem ženy....
Funkce i design v kuchyni
rezidenceonline.cz

Funkce i design v kuchyni

Kuchyňské sestavy jsou v dnešní době variacemi na...
Odpad! A zase odpad! Kam s ním?
panidomu.cz

Odpad! A zase odpad! Kam s...

Už v dobách slavného fejetonu Jana Nerudy se řešila...
Co vyčteme z ruky?
epochaplus.cz

Co vyčteme z ruky?

Chiromantie je diagnostika z ruky. Chiromantici...
Přijde svatba, nebo rozchod?
nasehvezdy.cz

Přijde svatba, nebo rozchod?

Vztahu herečky EVY...
Chybělo mu prý zázemí
skutecnepribehy.cz

Chybělo mu prý zázemí

Bývá bohužel celkem běžné, že si ženatý...