Skip to content

Proč slavná spisovatelka náhle odešla z domova?

Autorka detektivek Agatha Christie za svým životem zanechá jednu dosud nevyřešenou záhadu. Na začátku prosince roku 1926 odejde z domova a celých 11 dní o sobě nedá nikomu vědět. Proč to udělala? Anglický badatel Andrew Wilson před několika měsíci prohlásil, že dokázal jít po jejích stopách.

Záhadné zmizení nejslavnější spisovatelky detektivek všech dob AGATHY CHRISTIE (1890–1976) mezi 3. a 14. prosincem roku 1926 je dodnes předmětem celé řady spekulací. Proč k němu došlo? Byla snad Agatha unesena?

Nebo odešla z domu dobrovolně? Ale z jakého důvodu? V květnu tohoto roku možné odpovědi na všechny tyto otázky představil světu anglický badatel AN DREW WILSON. Podle něj Agatha chtěla spáchat sebevraždu, protože po smrti své matky trpěla depresemi a její manžel ARCHIBALD CHRISTIE (1889–1962) jí byl údajně nevěrný.

„Pak si ale uvědomila, že z hlediska křesťanské víry je sebevražda hřích, a proto se zase vrátila domů,“ říká Wilson. Skutečně to bylo právě takto?

Manžel Agathy – Archibald

Poslední telefonní hovor

Tajemné zmizení Agathy Christie začíná 3. prosince 1926, kdy spisovatelka dá náhle volno vychovatelce své dcery a sekretářce v jedné osobě, slečně Fischerové. „Bylo mi to divné. Šla jsem na schůzku s jedním svým známým a pak Christie pro jistotu zavolala, abych se ujistila, že je v pořádku.

V telefonu zněla jako obvykle, ale když jsem se později toho dne vrátila domů, byla pryč,“ vzpomíná Fischerová. Protože v té době nalezne otevřené dveře od garáže, dojde k závěru, že její zaměstnavatelka někam odjela.

Následujícího dne ji navštíví policista, který prohlásí, že necelou hodinu cesty od domu bylo nalezeno zcela opuštěné spisovatelčino auto. Zpráva o tom se záhy dostane také mezi novináře a vypukne poprask.

Co se Agathě stalo?

Pátrající skupina po spisovatelce

Kdo za to může?

Do pátrání po národním spisovatelském pokladu se zapojí celá řada dobrovolníků, ale nikdo jej nedokáže najít. Podle jedné teorie měla Agatha autonehodu, po které odklopýtala od auta a ztratila se v lese.

Jiná verze zase praví, že u ní došlo k nervovému zhroucení spojenému se ztrátou paměti a identity. Podvědomí Agathy kontrolující veškeré její konání prý mohlo naplánovat propracované zmizení podobné těm, které spisovatelka při plném vědomí a za normálních podmínek vymýšlela pro své knihy.

A objeví se dokonce i názor, že Agatha byla unesena mimozemšťany. Není ale něco takového absurdní? Po 11 dnech je slavná spisovatelka spatřena živá a zdravá v lázeňském městečku Harrogate asi 300 kilometrů severně od Londýna.

Kde se tam vzala?

Harrogate

Ztráta paměti?

„Není pochyb o identitě. Je to má žena. Utrpěla úplnou ztrátu paměti a mám dojem, že ani neví, kde je. Nezná ani mě a neví, kde se nachází. Doufám, že klid a odpočinek vše napraví,“ prohlásí po nalezení Agathy její muž Archibald, který se do lázeňského městečka také osobně vydá.

Agatha o svém tajemném zmizení nikdy otevřeně nepromluví. V roce 1928 se rozvede se svým manželem a až do konce života se věnuje psaní knih. Nyní badatel Andrew Wilson tvrdí, že za tajemnou událostí stála deprese a údajná nevěra jejího muže.

„Strávil jsem poslední měsíce v archivech a dostal jsem se k výpovědím, které sebevražedné sklony Christie z té doby jednoznačně potvrzují. O ztrátě paměti spisovatelka mluvila proto, že nechtěla přiznat plán ukončit svůj život,“ tvrdí Wilson. K nové teorii se nyní musí vyjádřit další odborníci. Někteří z nich ovšem již nyní tvrdí, že pravdu se zřejmě nikdy nedozvíme. „Chápeme, že téma záhadného zmizení je stále atraktivní, ale musíme především respektovat, že se k tomu sama spisovatelka nikdy nevyjádřila,“ říká exkluzivně pro časopis ENIGMA místopředseda české Společnosti Agathy Christie JUAN ZAMORA (*1989).

AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky záhady Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Nemohou se vůbec vystát
nasehvezdy.cz

Nemohou se vůbec vystát

Krásná herečka DENISA NESVAČILOVÁ (29) je už...
Nechtěl promarnit šanci na nový a šťastný život
nasehvezdy.cz

Nechtěl promarnit šanci na nový...

Už před lety zpíval Petr Janda (78)...
Senior Pointy pomáhají s registrací k očkování
epochaplus.cz

Senior Pointy pomáhají s...

Senior Pointy se houfně zapojují do pomoci...
Experimenty na mezinárodní vesmírné stanici s pomocí Česka
21stoleti.cz

Experimenty na mezinárodní...

Létání do vesmíru i pobyt v něm se už...
Siemens představil ultra výkonnou dobíjecí stanici
epochaplus.cz

Siemens představil ultra...

Společnost Siemens Smart Infrastructure představila novou...
Fasády, které mají šmrnc
rezidenceonline.cz

Fasády, které mají šmrnc

Stejně jako šaty dělají člověka, bez vhodně...
Jak navrhnout lžičku…
21stoleti.cz

Jak navrhnout lžičku…

S Průmyslem 4.0 vstoupí do našich životů nová...
Audio průvodce To je Brno III. přináší pohled na brněnský industrial
epochanacestach.cz

Audio průvodce To je Brno III....

Třetí autentický...
Amor je trouba, vypusťte Krakena
iluxus.cz

Amor je trouba, vypusťte...

Valentýn. Sezóna mrtvých květů, nakřivo šitých...
České Slezsko: Překrásné hrady a zámky
epochanacestach.cz

České Slezsko: Překrásné...

Pokud jste milovníky...
10 nejkrásnějších stanic metra na světě
epochalnisvet.cz

10 nejkrásnějších stanic...

Metro už je dnes ve větších městech běžným...
Acháty: Pestrobarevnou krásu milovali už ve starověku!
epochalnisvet.cz

Acháty: Pestrobarevnou krásu...

Sicilská řeka Dirillo se v období antiky jmenuje...