Skip to content

Největší geologická záhada Čech

Hlavní železniční trať mezi Prahou a Ostravou ukrývá jednu z největších geologických záhad. Jde o krátký skalnatý úsek kousek u Chocně na Pardubicku.Při budování železnice tu totiž bylo objeveno ložisko neuvěřitelně kvalitního kovu.

Kdo jej mohl vyrobit a jak se do nitra skály dostal?

Choceňský tunel

Rány kladiv, křik dělníků a rachot vozíků naložených až po okraj kameny. Choceň je totiž jedním z míst, kudy povede železnice. Úchvatná vymoženost moderní doby, po které se majestátně prohání parou poháněné lokomotivy.

Nejprve je však nutné ve skále u města prorazit tunel, kudy pak budou koleje položeny. Během prací však čeká na badatele velké překvapení. V hlubinách opukové skály, více než 35 metrů pod povrchem, nachází dělníci podivné úlomky, které vypadají jako železo.

Většina z nich vrtí hlavou: Jak by se mohl člověkem vyráběný kov dostat do takové hloubky? Pro jistotu odevzdávají úlomky nadřízeným, kteří je posílají odborníkům. A jejich analýza celou záhadu ještě prohloubí: Jde totiž o železo neobvyklé ryzosti pocházející skutečně z doby, kdy jeho výroba ještě vůbec neexistovala.

Jak se zkoumání této záhady do dnešní doby posunulo?

SPADLO TAM POZDĚJI?

Všechno se to odehrálo před více než 170 lety, v roce 1844. Dělníci objevují v opukové skále celkem šestnáct úlomků železa, které podle zkoumání nejen že pochází z doby dlouho předtím, než ho člověk začal vyrábět, ale navíc se vůbec nepodobá běžně vyráběnému železu.

Okamžitě se začalo spekulovat, že se do hlubin skály dostal kov později. „Viděl jsem ty kusy před několika lety, avšak nedůvěřuje v to, že by okolnosti, v nichž to ryzí železo nalezeno bylo, zevrubně byly prozkoumány, domníval jsem se, že snad nějakou náhodou do škuliny opuky zapadly a tam časem zrezivěly,“ prohlásil tehdy geolog Jan Krejčí (1825–1887).

Jenže jeho teorie dostává trhliny poté, co se z rozboru skály ukáže, že není možné, aby se železo dostalo jakoukoliv škvírou do takové hloubky. Nemohl se tedy kov vytvořit nějakým málo známým přírodním procesem?

Nebo snad pochází z meteoritu?

Geolog Jan Krejčí

VĚDCI TÁPOU

Jak se zdá, ani poslední dvě zmíněné hypotézy nemají žádnou oporu ve výzkumech. Studování jednoho z úlomků se věnoval například současný český expert na drahé kovy a kameny ivan turnovec. Ten podrobil kov nejmodernějším výzkumným metodám, ovšem bez větších výsledků.

Nakonec i on musel připustit, že na otázky spojené s nálezem nemá odpovědi. Je prý z několika důvodů prakticky vyloučené, aby choceňské železo vzniklo přirozenou cestou, a velmi nepravděpodobná je i teorie o meteoritickém původu.

Železné meteority totiž obsahují na rozdíl od tohoto kovu nikl. „Choceňské železo zůstává tedy i nadále záhadou. Dokázat, jde-li o materiál pozemský, nebo kosmický, bude možno teprve za předpokladu, že se objeví další podobné materiály, které bude možné studovat i s prostředím, ve kterém budou uloženy,“ uvádí badatel.

TAJEMSTVÍ Z VESMÍRU?

Nedostatek důkazů pro jednoznačné vědecké vysvětlení tak nahrává spekulativnějším teoriím: Nemohlo by jít o důkaz, že v dávných dobách existovaly civilizace, které byly mnohem vyspělejší, než si myslíme?

Proč se ale v takovém případě vedle úlomků nenašly nějaké další předměty, jako jsou třeba zbytky nástrojů, šperků nebo zbraní? Ke slovu se také dostávají ufologové. Mnozí z nich jsou přesvědčeni, že v dávných dobách navštívily naši planetu mimozemské bytosti a zanechaly tu po sobě spoustu stop.

Choceňské železo by mohlo být údajně jednou z nich. Co přesně to znamená? Mohlo by jít snad o zbytek nějakého mimozemského předmětu, ze kterého se vše ostatní už rozložilo? I o tom lze v současnosti tak maximálně spekulovat.

Podaří se s postupným vývojem nových technologií v oblasti geologie tuto záhadu nakonec rozluštit?

AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky záhady Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Švestkový závin z listového těsta
nasehvezdy.cz

Švestkový závin z listového...

Závin se švestkami zvládnete připravit...
Transformace hotelu Queen Elizabeth
rezidenceonline.cz

Transformace hotelu Queen...

Královna Alžběta byla otevřena už v roce 1958, stala se...
Volvo XC60 B5: Elektrizující diesel ve světě čistoty
21stoleti.cz

Volvo XC60 B5: Elektrizující...

Volvo chce do roku 2025 v porovnání s...
VIDEO: Kuličková dráha, od které neodtrhnete oči!
epochaplus.cz

VIDEO: Kuličková dráha, od...

Dřívka, magnety, pružinky a...
Zámek Zbiroh: Tajemné místo
epochanacestach.cz

Zámek Zbiroh: Tajemné místo

Nejstarší české...
Karel IV.: Měl zkušenosti s nevysvětlitelnými jevy?
epochaplus.cz

Karel IV.: Měl zkušenosti s...

Dnes si připomínáme 700 let od narození českého krále...
Nová série Medikomiksů vysvětluje dětem, co to jsou vážné nemoci
21stoleti.cz

Nová série Medikomiksů...

Po kreslených příbězích o hemofilii a lymfomu vznikl ve...
Jak se žije v “Tatře“ posádce Tatry kolem světa 2?
iluxus.cz

Jak se žije v “Tatře“...

TATRA KOLEM SVĚTA, ojedinělá výprava, která navázala...
PROJEKT FORTITUDE Kde udělal Hitler chybu?
epochalnisvet.cz

PROJEKT FORTITUDE Kde...

V oblasti Pas-De-Calais je kanál La Manche...
Za toulkami po Zlaté stezce v Plzeňském kraji
epochanacestach.cz

Za toulkami po Zlaté stezce v...

Místy téměř nedotčená...
Spojené arabské emiráty míří k Marsu
epochalnisvet.cz

Spojené arabské emiráty...

Nosná raketa H-IIA úspěšně odstartovala z...
Duch za mě dopsal povídku
nasehvezdy.cz

Duch za mě dopsal povídku

Neměla jsem tehdy žádnou inspiraci,...