V Čínské lidové republice se nachází největší teleskop světa. Nese pojmenování Sky Eye. Jeho talířová anténa má průměr pět set metrů. Už při jeho spuštění se hovořilo o tom, že teleskop bude pátrat po projevech mimozemského života. Dost možná, že se mu to i podařilo…
Teleskop Sky Eye byl vybudován v provincii Kuej-čou v jihozápadní části Číny. Náklady na jeho postavení přesáhly sumu čtyř miliard dolarů.
Sky Eye versus Arecibo
Jaká je náplň práce teleskopu Sky Eye? Pátrání po gravitačních vlnách a zjišťování přítomnosti rádiových emisí přicházejících ze vzdálených galaxií.
Samozřejmě, pokud by se objevily signály od mimozemských civilizací, technologie Sky Eye je určitě pod koberec nezamete…
Ostatně, Číňané se při zahájení provozu v roce 2016 nezakrytě chlubili, že Sky Eye je větší a lepší než legendární teleskop Arecibo v Portoriku.
Ano, ten teleskop, ze kterého bylo v roce 1974 odvysíláno vesmírné poselství lidstva. Čínská média v roce 2022 naznačila, že naopak někdo z vesmíru opatrně zaťukal na pomyslné dveře planety Země. Co se stalo?
Podezřelé signály
Oficiálně Sky Eye objevil dva nové pulsary – rotující neutronové hvězdy. Tento objev potvrdili i australští astronomové. Jak je to však s údajnými mimozemskými signály? Po celý rok 2023 se o tomto tématu příliš nehovořilo.
Skeptikové tvrdili, že jde o pouhý humbuk vyvolaný pozemským rádiovým rušením. Dvě sady podezřelých signálů z let 2019 a 2022 se prý stále důkladně zkoumají.
Jisté je pouze to, že signál z roku 2022 byl zachycený při pátrání po takzvaných exoplanetách, což zní navýsost zajímavě.
Dodejme, že jako exoplaneta je nazývána taková planeta, která obíhá kolem jiné hvězdy než Slunce. Zatím jich bylo objeveno přes pět tisíc. Je na některé z nich život? Se zodpovězením této otázky by mohlo pomoci právě zařízení Sky Eye.
Otázkou samozřejmě zůstává, jak by na mimozemský kontakt zareagovala čínská vláda. Oslavy v ulicích, nebo mlčení, co myslíte?!