Během pátrání po lochneské příšeře byly použity roztodivné metody. Některé působí seriózně, jiné jsou spíše úsměvné. Do druhé kategorie patří vyslání cvičených delfínů, vybavených kamerami, do hlubin jezera Loch Ness. Jak se dá předpokládat, obludu nenašli.
Smrt legendární Nessie?
V posledních letech dělá některým milovníkům obludy z jezera Loch Ness vrásky, že už nestvůru nějakou dobu nikdo neviděl. Že by přece jen měli pravdu skeptici a tajemné jezerní stvoření nikdy reálně neexistovalo, si ale připustit nechtějí.
Rozšiřuje se tak mezi nimi názor, že příšera pravděpodobně zahynula na sešlost věkem. Dokonce jsou její domnělé ostatky několikrát nalezeny, ale pokaždé vyjde najevo, že se jednalo o podvod.
Důkaz neexistence
V roce 2018 se profesor biologie Neil Gemmell (*1967) rozhodl vyvrátit existenci lochneské příšery jednou pro vždy, a to za použití speciálních technologií. Z vody v jezeře odebere vzorky.
Na základě DNA testů pak z vody určí, kteří živočichové v ní žijí. Zanechávají za sebou totiž různé stopy v podobě moči, výkalů, zbytků kůže a dalších biologických materiálů. Je přesvědčený o tom, že Nessie mezi nimi figurovat nebude.
„Chci veřejnost dobrodružným způsobem přiučit něčemu z vědy. Moje děti to považují za nejsenzačnější věc, kterou jsem dosud vykonal,“ říká vědec.
Odpovědi na otázky, které si kladl, byly zveřejněny v roce 2019. Tým nenašel žádnou DNA, kterou by nebylo v jezeře možné očekávat.
Mimozemská nestvůra
Milovníci příšery už předem přicházeli s různými teoriemi, které mají vysvětlit, proč test DNA nebude fungovat. Podle jedné z nich populární Nessie soustavou jezer již proplavala až do moře, kde se nyní nadále těší dobrému zdraví.
Druhou, a ještě revolučnější myšlenkou je, že příšera je mimozemského původu, a proto není detekovatelná běžným pozemským genetickým testem. Takže nevěří ani profesoru Gemmellovi a výsledkům jeho výzkumu.
Filmová hvězda z jezera
I kdyby vše pro milovníky lochneské příšery dopadlo nejhůře a Nessie byla jen fantazií, mohou se na ni dívat aspoň v televizi.
Nejznámějším snímkem s touto příšerou je nejspíše Loch Ness (1996), filmové drama, pojednávající o pátrání po děsivém monstru. Film je poměrně oblíbený, přestože je podle filmových kritiků značně nekvalitní. Své místo má příšera také ve světě animovaného filmu.
Scooby-Doo a Lochnesská příšera (2014) je zpracováním pověsti pro nejmenší. Největší ohlas vzbudí nejspíš rodinný film Já a moje příšera (2007). V tomto pojetí najde osamělý chlapec na břehu jezera vejce, ze kterého se vyklube malá příšera. Příběh se poté točí kolem záchrany nepochopeného a vzácného tvora.